reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Plány Centaur-IDT

4.7.1999, Petr Klabazňa, zpráva
Plány Centaur-IDT
IDT své plány nikterak nezastírá, že by se chtěl dostat do nějaké té mezírky na trhu v oblasti procesorů. Snad více o tom napoví WinChip 2-3D.
Na poli výrobců procesorových čipů by se chtěl více prosadit IDT. Je znám především nabídkou svých procesorů pro základní desky se Socket 7. Ve srovnání s Intel procesory zaujímá podstatně menší část trhu. Nicméně svou nabídku směřuje spíše do středních tříd výkonnosti PC. Svou řadou procesorů s názvem WinChip se hodlá více věnovat x86 kompatibilním systémům a držet tak krok s ostatními výrobci, především začleňováním nových technologií. Počátkem roku se Cyrix, AMD a IDT dohodly na společné strategii ve vývoji podobné technologie jako Intel MMX 3D. Na PC Tech Foru v US byla předvedena verze čipu s podporou technologie AMD 3DNow!. První vzorky se objevily vzápětí poté..

Nabídka bude směřovat ve dvou rovinách. Jak pro standartní stolní počítače, tak i pro mobilní systémy (notebooky). Vzorky WinChip 2 a WinChip 2-3D pro patici Socket 7 budou v základní verzi pracovat s frekvencí 266 MHz a ješté letos se počítá, že by se rychlost zvedla na 300 MHz. Podle IDT by řada WinChip2 měla podporovat nové základní desky Super7 (AMD navrhl design, který podpořila řada nezávislých prodejců čipsetů). Základní desky Super7 podporují rychlost sběrnice 100 MHz a AGP slot. Procesory WinChip 2 využívají pipelined floating point unit (pohyblivá řádová čárka), což by mělo pomoci při zvýšení výkonu zvláště při hrách.

Pokud bychom se podívali trochu do budoucnosti, pak podle IDT je jejich hlavní devizou zvětšení vyrovnávací paměti první úrovně (L1 cache) a zvýšení pracovní frekvence procesoru až na 600 MHz. Jeho WinChip 3 bude dokonce pro zvýšení výkonu používat super pipelining technologii. S těmito vylepšeními jsou procesory dosti slušně vybaveny pro vstup na trh s PC komponenty (již tak dost přeplněný).

Procesory IDT WinChip 2 a WinChip 2-3D by se měly objevit ještě letos (zatím jsou k dispozici do frekvence 240MHz), kdy přesně to se v tuto chvíli ještě neví. Nicméně IDT v současné době nabízí řadu WinChip, ale svou distribuční síť teprve buduje, především v Evropě jsou tyto kanály v samých počátcích.

Zdroj CoolInfo

reklama