reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Plastové procesory se mohou uplatnit všude, přijdou na desetníky

, , aktualita
Plastové procesory se mohou uplatnit všude, přijdou na desetníky
Žijeme v době Internetu věcí, i když to asi zrovna moc nevnímáme, a s tím je spojena i levná elektronika, která je dnes ale založena na křemíkových čipech. Ty by ale mohly být nahrazeny čipy tvořenými na plastových waferech. 
Plastové procesory se mohou uplatnit všude, přijdou na desetníky
Plastové čipy nejsou v podstatě žádná novinka, pokud jde například o tzv. nositelnou elektroniku, jež je součástí oděvů a v takovém případě lze velice ocenit její ohebnost. Jde tu ale také o cenu, ostatně i takové křemíkové čipy, které jsou tvořeny starými technologiemi, jsou dnes relativně drahé, ovšem obvykle jde také o příliš složité čipy na to, aby mohly být vyrobeny na základě plastového waferu s akceptovatelnou výtěžností.
 
 
Zde jde ovšem o velice jednoduché čipy, jejichž výrobní cena se má pohybovat v řádu jednotek haléřů, a dle společnosti PragmatIC Semiconductor by se tak mohly nasadit i ve velice levných produktech. Mluvíme konkrétně o čipech Flexicore, prototypech spadajících do skupiny FlexiArm, které využívají jádra ARM M0 skládající se celkově z cca 56 tisíc tranzistorů. Mimochodem, procesor Intel 8086 je založen na cca 29 tisících tranzistorů, čili o až tak jednoduché čipy zase nejde, nicméně v této praktické implementaci se přistoupilo k řadě zjednodušení, díky čemuž počet tranzistorů rapidně klesl. 
 
 
Cílem společnosti PragmatIC ve spolupráci s University of Illinois Urbana-Champaign tak bylo vytvořit postup pro výrobu plastových čipů s takovou výtěžností, aby se dosáhlo minimální ceny. Šlo se tak cestou redukce celkové výbavy, čili nejde o 32 a ani 16bitové čipy, ale o 8 a 4bitovou logiku, která bude zpracovávat jednu instrukci za takt. A pokud jde o samotnou výrobní technologii, firma PragmatIC si vypůjčila od výrobců LCD panelů známou IGZO (indium gallium zinc oxide), která je již řadu let zavedená a vyspělá. Plast s elektronikou díky tomu může být ohnut s poloměrem pouhého milimetru. 
 
Zatím byl vytvořen 4bitový prototyp procesoru Flexicore ve tvaru čtverce s hranou 5,6 mm, který je složen z pouhých 2104 tranzistorů, což už je srovnatelné spíše s čipem Intel 4004 (~ 2300 tr.). Díky tomu bylo dosaženo výtěžnosti přes 80 procent, což umožní výsledné procesory tvořit v ceně necelé jedné pence. Právě to je cíl firmy PragmatIC, jejž se zatím s 8bitovou verzí Flexicore nepodařilo dosáhnout. 
 
Nové výsledky budou prezentovány i později v tomto měsíci na International Symposium on Computer Architecture, kde by firma PragmatIC měla prozradit více o svých plánech do budoucna.  
 
Zdroj: THW


reklama
reklama
reklama