reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Platforma AMD Torrenza má první partnery

22.9.2006, Milan Šurkala, aktualita
Platforma AMD Torrenza má první partnery
AMD oznámilo, že její připravovaná platforma AMD Torrenza již má několik prvních partnerů, kteří budou vyvíjet koprocesory případně jiné podobné produkty. Torrenza je totiž platforma s více sockety (pro procesory Opteron), kde půjde vložit...
AMD oznámilo, že její připravovaná platforma AMD Torrenza již má několik prvních partnerů, kteří budou vyvíjet koprocesory případně jiné podobné produkty. Torrenza je totiž platforma s více sockety (pro procesory Opteron), kde půjde vložit jak již zmiňovaný Opteron, tak i libovolný koprocesor splňující specifikaci Torrenza Innovation Socket Specification.Opteron, případně Opterony na jedné základní desce tak mohou být v závislosti na počtu volných socketů doplněny o přídavné koprocesory, které budou mít za úkol vylepšit výkon v požadovaných aplikacích. Příkladem může být superpočítač "RoadRunner", ten se bude skládat z 16000 Opteronů a 16000 procesorů IBM Cell (vždy na dual-socket základní desce). Procesory AMD budou obstarávat I/O operace, procesory Cell pak náročné výpočty.

Procesory mezi sebou komunikují na sběrnici HyperTransport, tedy dosti vysokou rychlostí. Jak procesor, tak koprocesor má přímý přístup do paměti RAM (má své vlastní paměťové moduly), stejně jako má přístup po paměti cache sousedních koprocesorů.

Iniciativa AMD Torrenza je nyní podporována společnostmi Cray, Fujitsu Siemens, HP, IBM, Dell a Sun. Nejprve je plánováno její rozšíření do serverové oblasti, později se možná dostane i na desktopový trh, kde by koprocesory mohly zastávat grafické funkce případně zpracovávat fyzikální výpočty, podobně jak to dělá třeba karta Ageia PhysX. AMD Torrenza by se měla objevit na trhu v průběhu roku 2007.

Zdroj: www.techreport.com, www.amd.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama