www.svethardware.cz
>
>
>

Ploštěnci na palubě ISS vyrostly dvě hlavy

Ploštěnci na palubě ISS vyrostly dvě hlavy
, , aktualita
Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) probíhají různé experimenty, které ukazují, že se máme o stavu beztíže ještě co učit. Jeden z nich totiž měl za následek, že jednomu ze zkoumaných ploštěnců narostla další hlava. reklama
Tento pokus s ploštěnci tak trochu připomíná hojně se tradující regenerační schopnosti žížal, které jsou dle některých běžně schopny po rozříznutí na dvě poloviny přežít jako dva noví jedinci. Ve skutečnosti je to poněkud složitější, ale nám jde nyní o ISS a pokus s červy známými jako ploštěnci. Jak už jejich označení napovídá, jde prostě o placaté červy, jichž je na 20 tisíc druhů. Ukázalo se, že pokud je "šikovně zraníme" a necháme je regenerovat ve stavu beztíže, naroste jim druhá hlava. 
 
 
Tyto pokusy byly prováděny právě při výzkumu regeneračních schopností živočichů a zvláště červů, přeborníků v této disciplíně. Ploštěnci byli zasláni na ISS v rámci SpaceX Commercial Resupply Service Mission 5 v roce 2015, přičemž někteří byli přeříznuti v půlce a jeden byl ještě více poznamenán, a právě tomu se měly vytvořit dvě nové hlavy, což na pevné zemi ještě nebylo pozorováno. S přijímáním potravy a vyměšováním problém ani tak neměl, protože jako ploštěnec má ústní otvor zhruba uprostřed a vyměšuje skrz póry. 

Jak uvádí biolog Michael Levin z Tufts University, regenerace je obecně podmínena vlivem různých sil, jako jsou elektrická, magnetická a elektromagnetická pole nebo různé biofyzické faktory. Tento výzkum regenerace ploštěnců na orbitě tak může mít vliv na to, jakým způsobem se budeme starat o zranění samotných lidí, kteří se mají následně léčit ve vesmíru, což je pochopitelně spojeno především s chystanými cestami na Mars a případně do jiných vzdálených míst vesmíru. 
 
Dvouhlavý ploštěnec na ISS dorazil ve stavu, kdy měl odříznutou jak hlavu, tak ocas, ovšem s chirurgickou přesností, aby měl možnost si tyto části nechat dorůst. Namísto ocasu mu ale narostla další hlava. Neporanění ploštěnci se ale také nechovali zrovna standardním způsobem a prodělali tzv. spontánní dělení, při nemž vznikají dva noví jedinci a jde o formu bezpohlavního rozmnožování. To se děje samozřejmě i na pevné zemi, ale na ISS přišlo dělení téměř jak na povel a v tomto případě si vědci nejsou jistí, jaká je příčina. Ta může být totiž skryta i jen v kolísání teplot. 
 
Po 20měsíčním zkoumání ploštěnců navrátivších se z vesmíru se ukázalo, že ti měli zprvu velké problémy se adaptovat na zemskou gravitaci. Nějakou dobu zůstali paralyzováni a zabaleni v klubíčku a až poté se zase začali pohybovat. Za to může nejspíše vliv stavu beztíže na metabolismus. 
 
Dvouhlavý ploštěnec si postavil hlavy a tvrdodvouhlavě odmítal vrátit se do původního stavu. Opět byl totiž na obou koncích zkrácen, po čemuž mu už na jednom nenarostl zase ocas, ale opět druhá hlava. Pobyt ve vesmíru jej tak navždy změnil. Jak přesně, to bude předmětem dalšího výzkumu. 
 
reklama
Nejnovější články
Šílenství pokračuje, Bitcoin překonal hranici $6000 Šílenství pokračuje, Bitcoin překonal hranici $6000
Bublina kryptoměn se stále nafukuje. Je to jen 9 dní, co Bitcoin překonal hranici 5000 dolarů a dnes se už dostává nad hranici 6000 dolarů. Zatím to nevypadá, že by hodnota měla klesat, vesele si roste dál. Anketa: Pracujete s bitcoiny?
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Daimler testuje autonomní sněžné pluhy Mercedes-Benz Daimler testuje autonomní sněžné pluhy Mercedes-Benz
Daimler je jednou ze společností, která to s autonomními vozy myslí opravdu vážně a oznámila testování další novinky. Tou jsou sněžné pluhy Mercedes-Benz, které komunikují mezi sebou a dokážou se koordinovaně pohybovat. 
20.10.2017, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
KFA2 zveřejnila specifikace a fotky své GeForce GTX 1070 Ti KFA2 zveřejnila specifikace a fotky své GeForce GTX 1070 Ti
Společnost NVIDIA patrně nebude zrovna nadšená přístupem firmy KFA2, která již stačila na svých stránkách ukázat kartu GeForce GTX 1070 Ti EX včetně jejích specifikací. Nyní již stránky nefungují, ale to už je vcelku jedno, protože Internet. 
20.10.2017, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Přírodní tunely v Měsíci jako základ budoucí kolonie? Přírodní tunely v Měsíci jako základ budoucí kolonie?
Nacisty na odvrácené straně Měsíce nyní necháme v klidu a zaměříme se čistě na to, zda a jak by mohly tamní detekované geologické útvary posloužit v jeho kolonizaci. Je totiž jasné, že případní obvyvatelé budou potřebovat úkryt. 
20.10.2017, aktualita, Jan Vítek
Gravitační vlny upřesnily i rychlost expanze vesmíru Gravitační vlny upřesnily i rychlost expanze vesmíru
Srážka dvou neutronových hvězd detekovaná zařízeními LIGO a Virgo se jistě zapíše do historie, a to možná i jako počátek nové éry sledování vesmíru. Mimo jiné dokázala i zpřesnit údaje týkající se expanze vesmíru. 
20.10.2017, aktualita, Jan Vítek