www.svethardware.cz
>
>
>

Pluto by dle studie mělo být opět uznáno za planetu a není v tom samo

Pluto by dle studie mělo být opět uznáno za planetu a není v tom samo
, , aktualita
Pluto se už dlouho oficiálně neřadí mezi planety, neboť nesplňuje jejich definici dle IAU (International Astronomical Union). Od roku 2006 tak už jde jen o trpasličí planetu, což ale rozporuje nová práce. 
K oblíbeným
reklama
Nově zveřejněná práce Moons are planets: Scientific usefulness versus cultural teleology in the taxonomy of planetary science tak argumentuje, že Pluto bylo vyřazeno ze seznamu planet spíše na základě astrologie než opravdové astronomie, což je poněkud odvážné tvrzení. 
 
 
Je dobře známo, že Pluto dle IAU nesplňuje všechny tři potřebné podmínky. Má sice kulatý tvar a je samo na oběžné dráze kolem Slunce, ale už neplatí, že vyčistilo svou oběžnou dráhu od ostatních velkých objektů. Ve skutečnosti za Neptunem existuje dost jiných objektů, které by jinak mohly stejně jako Pluto splňovat definici planety, ale třetí podmínku nemůže splnit žádný z nich. Ostatně právě proto byla stanovena, neboť pak bychom tu neměli jen osm či devět planet, ale třeba rovnou desítky. 
 
Snaha vrátit Pluto mezi planety přitom není vůbec nová a v podstatě tu existuje přetrvávající odpor mezi astronomy, kteří nikdy nepřijali rozhodnutí IAU a ve svých pracích stále označují Pluto za planetu. Vlna na jeho podporu se přitom zvedla zvláště poté, co kolem něj prolétla sonda New Horizons, která ukázala, o jak komplexní svět jde. Pluto má i vlastní tenkou atmosféru, možná podpovrchový oceán a jde o geologicky poměrně složitý objekt. 
 
Autoři nové studie by se přitom nebránili ani tomu, kdyby se i některé velké měsíce naší soustavy dostaly mezi planety. Jak je to ale s onou astrologií a astronomií? IAU totiž měla dle námitek podlehnout nevědecké "lidové taxonomii", aby značně zjednodušila obrázek našeho Slunečního systému, kde má osm známých planet stejně jako v astrologii výsadní postavení. Tím ale prý v důsledku spíše poškodila vědu a pokřivila pohled veřejnosti, takže správně by se nemělo bránit tomu, aby v našem systému bylo ve skutečnosti mnohem více planet. Kde by se ale měla udělat tlustá čára, to není zrovna jasné, ale stejně tu jde v podstatě jen o problém názvosloví. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek