www.svethardware.cz
>
>
>
>

Podíl AMD mezi procesory dále roste napříč segmenty

Podíl AMD mezi procesory dále roste napříč segmenty
, , aktualita
Společnost Mercury Research vydala nová data o podílu společnosti AMD na trhu s procesory x86. Můžeme se tak podívat, jak se ten změnil v případě serverových, mobilních a desktopových CPU včetně OEM trhu. 
K oblíbeným
reklama
Samo AMD se jako obvykle podělilo těmito údaji, které připravila společnost Mercury Research zabývající se průzkumem trhu. Jedná se o data za poslední kvartál předchozího roku a vypadají následovně. 
 
 
V případě serverového trhu má AMD aktuálně podíl 4,5 procenta, přičemž na něm pochopitelně roste nejpomaleji i přes velice slušnou nabídku. Za rok si tak firma mohla připsat 1,4 procentního bodu a její podíl je aktuálně srovnatelný s tím, jaký byl naposledy v druhé polovině roku 2013. To už AMD nabízelo bulldozerové Opterony a bylo dávno na cestě ke krizi. 
 
Co se týče desktopových procesorů, zde si AMD polepšilo na 18,3 %, a jedná se tak o nejvyšší podíl ze všech segmentů procesorů x86. Jenomže roční přírůstek je 2,4 procentního bodu, zatímco mobilní procesory jsou sice na 16,2 %, ale s přírůstkem celých 4 bodů. To znamená, že by jejich podíl mohl být v dohledné době už vyšší, pokud tento růst vydrží, což by skutečně mohl. AMD totiž má na trhu čerstvou rodinu mobilních procesorů generace Zen 2, které jsou velice dobré a každý ví, jak v desktopovém světě nástup Zen 2 prudce zvedl zájem zákazníků. 
 
Poslední skupina Client představuje procesory pro OEM s odstupem kopírovala vývoj na trhu s mobilními procesory a celkový podíl AMD na x86 aktuálně činí 15,5 procent, což je nejvíce od konce roku 2013. I na tom je vidět celková setrvačnost trhu, neboť právě roky 2011 až 2014 patřily novinkám s architekturou Bulldozer, která zákazníky zrovna nenadchla a i zpětně ji můžeme vnímat i ve srovnání s Intelem jako mnohem slabší než to, co AMD nabízí dnes. A přesto jsou podíly ve všech segmentech stejné jako v letech 2013 až 2014. Nicméně tak jednoduché srovnání to není, neboť v něm nebereme v úvahu třeba výrobní kapacitu nebo celkovou změnu trhu, kde už bezpečně početně převládají mobilní PC. 
 
Podíl AMD by měl do budoucna růst stále ve všech výše uvedených segmentech a nyní můžeme čekat na to, co předvede architektura Zen 3, která by se měla představit snad někdy na začátku léta. Ovšem reálná dostupnost bude spíše až na konci roku. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou
Amazon už dříve avizoval, že přinejmenším do 5. dubna bude při naskladňování a odesílání zboží upřednostňovat to, co lidé v dnešní době nezbytně potřebují a do toho patří třeba i toaletní papír. Hardware má menší prioritu, což trápí nejen výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová
Společnost SpaceX by již tento rok měla létat s astronauty na palubě své kosmické lodi Crew Dragon k ISS. Kromě květnové mise Demo-2 je na tento rok naplánovaná i mise dalších astronautů k ISS, k nim by se měla připojit i Shannon Walkerová. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů
Společnost InWin tentokrát neukázala žádnou okázalou specialitku, ale naopak skříň, která by měla být především praktická. C200 je totiž určena pro "tvůrce obsahu", takže lze mluvit o skříni pro pracovní stanice. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Micron brzy začne s výrobou 128vrstvých 3D NAND s architekturou RG Micron brzy začne s výrobou 128vrstvých 3D NAND s architekturou RG
Americký Micron se chystá už v tomto čtvrtletí spustit výrobu pamětí 3D NAND skládajících se ze 128 vrstev a využívajících jistou RG Architecture. Na trh pak tyto paměti začnou proudit během příštího kvartálu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gamescom 2020 se uskuteční v původním termínu, i když možná jen online Gamescom 2020 se uskuteční v původním termínu, i když možná jen online
Organizátoři ujistili fanoušky, že největší herní veletrh v Evropě se uskuteční v původním srpnovém termínu. Otázkou zůstává, v jaké podobě. Menší štěstí měla herní akce QuakeCon 2020, která byla zrušena.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik