reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Podíl AMD mezi serverovými CPU rostl, ale celkově klesl

, , aktualita
Podíl AMD mezi serverovými CPU rostl, ale celkově klesl
Společnost AMD si nemůže stěžovat na nezájem o své procesory, ovšem nyní doplácí především na omezené výrobní kapacity, které má k dispozici. Celkový růst jeho podílu mezi x86 procesory tak opět klesl. 
Podíl AMD mezi serverovými CPU rostl, ale celkově klesl
Není to překvapivé neboť situace na trhu se zatím neobrátila. Stále platí, že firmě AMD i jiným schází potřebné výrobní kapacity a poptávka je vysoká, takže pokud si AMD kvůli tomu nedokázalo zajistit další růst oproti Intelu na konci předchozího roku, platilo to i pro začátek letošního roku. 
 
Na to jasně ukazují čísla firmy Mercury Research, jejíž průzkumy obvykle využívá právě i samo AMD. V následujícím grafu končí osa Y na 25 %, aby byly dobře vidět změny a vývoj.
 
 
A zde máme celou škálu, aby byl dobře vidět poměr mezi AMD a Intelem. 
 
 
Podíl firmy AMD na trhu s procesory x86 tak už podruhé v řadě klesl, jak ukazuje světle modrá křivka, což je dopad zvláště segmentu s mobilními procesory. Desktopové alespoň stagnovaly, ovšem velice výrazný růst o 1,8 % AMD zaznamenalo mezi serverovými procesory, kde se už šplhá k podílu deseti procent. Právě v případě serverových procesorů totiž AMD začínalo v podstatě od začátku, neboť během Bulldozerové éry tento trh ztratilo, čili ačkoliv růst o 1,8 % nevypadá jako velký rozdíl v kontextu toho, že se AMD dosud pohybuje pod 10 %, to výrazná změna opravdu je.
 
Dá se ale také tvrdit, že nyní už to AMD bude mít těžší než v předchozích letech, kdy měl Intel dost problémů sám se sebou. AMD se musí snažit získat především co nejvíce výrobních kapacit v konkurenci jiných firem, neboť aktuální výsledky nám názorně ukazují, že bez kapacit nemůže existovat růst. AMD už ale také nebude bojovat proti stárnoucímu 14nm procesu, ale proti vrcholné podobě 10nm procesu (SuperFin a Enhanced SuperFin), na němž už jsou založeny, anebo se chystají nové generace procesorů, díky nimž už Intel konečně opustí svou 14nm éru. 
 

AMD vs. Intel - celkový trh s x86

 
    4Q20 3Q20 2Q20 1Q20 4Q19 3Q19 2Q19 4Q18 3Q18
Celkový podíl AMD 20,7% 21,7% 22,4% 18,3% 14.8% 15,1% 14,6% 13,9% 12.3% 10,6%
Změna - mezikvartální / meziroční (proc. body) -1,0 / +6,0 -0,7 / +6,2 +4,1 / +6,6 +3,5 / +1,2 (+3,7?) -0,7 / ? +0,9 / +3,2 +0,7 / +4 ? ? -
 
Intel tedy teprve přijde s vrcholnými produkty 10nm procesu, za něž můžeme považovat serverové Sapphire Rapids a pak Alder Lake pro PC či případné další refreshe těchto generací a pak už nastoupí 7nm proces a do provozu se postupně dostanou zbrusu nové továrny. Uvidíme, jaké výrobní kapacity bude mít mít k dispozici AMD u TSMC a potažmo snad i u Samsungu.


reklama
reklama
reklama