www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá

Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
, , aktualita
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
K oblíbeným
reklama
Server NetMarketShare tak aktualizoval své údaje, které se nyní týkají už i letošního května a lze v nich vyčíst, že podíl operačního systému se poprvé snížil pod 25 procent, což pochopitelně samo o sobě nic neznamená a my můžeme sledovat spíše celkový vývoj. Je totiž patrné, že Windows 7 mají řadu skalních fanoušků, kteří tento systém nechtějí opustit ani v době, kdy už pro něj od Microsoftu nedostávají pravidelnou podporu, čili ani bezpečnostní záplaty. Leda by byli ochotni si platit, což platí pro zájemce z řad firem. 
 
 
Dle NetMarketShare byl podíl Windows 7 mezi všemi desktopovými systémy včetně Linuxu či Mac OS X právě před rokem ještě nad 35 procenty a poté postupně klesal k letošním lednovým 25,6 procent, čili od té doby spadl pouze velice mírně. To přitom pokrývá období, kdy se dal očekávat exodus posledních vytrvalců, kteří mají zájem o pravidelné aktualizace a především bezpečnostní záplaty, ale ti jako by tu téměř nebyli. 
 
Stejná statistika navíc ukázala, že podíl PC s Windows 7 dokonce v první polovině tohoto roku mírně rostl, ale i tak se měnil jen mírně. Není ale vyloučeno, že se příští měsíc opět vyhoupne nad hranici 25 procent, což ale budeme moci brát spíše stále jako stagnaci v rámci tolerance.
 
V každém případě dnes ve světě běží stamiliony počítačů s Windows 7, z nichž velké množství nebude patřit do placeného programu ESU, takže budou stále více zaostávat ohledně bezpečnosti. A nevypadá to, že by jejich počet měl v blízké budoucnosti výrazně klesat a ke konci tohoto roku by se mohl jejich podíl pohybovat ještě kolem 20 procent, pokud můžeme odhadovat z dosavadního průběhu. Vypadá to tak, že PC s Windows 7 spíše postupně dosluhují, než aby byly aktivně nahrazovány novými stroji s novějším (či prostě jiným) systémem. 
 
ComputerWorld pak odhaduje, že ještě za rok bude podíl Windows 7 činit cca 15 procent a Windows 10 se dostanou na cca 80 procent. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Včera, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů