Podvodní robot poprvé autonomně odebral vzorek z mořského dna

Podvodní robot poprvé autonomně odebral vzorek z mořského dna
, , aktualita
Autonomní roboti jsou jako stvoření pro pohyb v prostředích, která by byla člověku nebezpečná nebo nepřístupná. S cílem zkoumat svět pod vodní hladinou vznikl robot od Woods Hole Oceanographic Institution, který už i autonomně odebral vzorek z mořského dna.
K oblíbeným
reklama
Nezisková organizace Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) se zabývá širokým spektrem vědeckých témat, které jsou spojené s oceány, pobřežím a životem pod vodní hladinou. Tato organizace pracuje mimo jiné na vývoji robota, který sbírá vzorky z mořského a oceánského dna. Robot od WHOI se nyní může chlubit tím, že zvládl poprvé autonomně odebrat vzorek sedimentu z na minerály bohatého podloží u sopky blízko řeckého souostroví Santorini. 
 
Aktivní podmořská sopka Kolumbo poskytla vhodné prostředí pro odběr vzorků a robot mohl pomocí robotického ramene odebrat vzorek ze dna. Podle Riche Camilli, vědce z WHOI, který spolupracuje s NASA na výzkumném programu zaměřujícím se na nové způsoby a technologie průzkumu planety, je odebrání vzorku bez vedení lidským operátorem velkým krokem vpřed. Odložit ovládání a nechat samotného robota dělat svou práci byl jeden z jejich cílů. 
 
 
Autonomní robot si při pohybu v prostředí podmořské sopky bez pomoci lidského pilota, který by ho vedl, musí poradit s nebezpečnými a toxickými podmínkami. Co se softwaru týče, robot je vybaven umělou inteligencí, která mu umožňuje se samostatně rozhodovat, která místa sopky konkrétně pro sběr vzorků vybere a navštíví. 
 
Podobné technologie budou pro NASA v budoucnosti velmi důležité, protože kromě prozkoumávání tajů Země mohou představovat základ pro vývoj systémů ke zkoumání oceánských světů mimo naši rodnou planetu. Pokud by se měli průzkumní roboti vyslat například na měsíc Jupiteru jménem Europa nebo měsíc Saturnu Enceladus, bude nutné aby stroje pracovaly samostatně bez nutnosti ovládání lidským operátorem. 
 
Vývoj podmořských robotů má zahrnovat například vytvoření jazykového prostředí robot-člověk, aby vědci mohli s průzkumnými roboty přímo  a snadno komunikovat. Na vývoji také spolupracují další instituce jako University of Michigan, Australian Centre for Field Robotics, Massachusetts Institute of Technology a též Toyota Technological Institute. Podle vizí vědců by v budoucnosti mohla fungovat celá flotila kognitivních podmořských robotů, kteří by spolu existovali jako propojené společenství se sdílenou inteligencí. 
 
Zdroj: phys.org


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek