Podvodní robot poprvé autonomně odebral vzorek z mořského dna

Podvodní robot poprvé autonomně odebral vzorek z mořského dna
, , aktualita
Autonomní roboti jsou jako stvoření pro pohyb v prostředích, která by byla člověku nebezpečná nebo nepřístupná. S cílem zkoumat svět pod vodní hladinou vznikl robot od Woods Hole Oceanographic Institution, který už i autonomně odebral vzorek z mořského dna.
K oblíbeným
reklama
Nezisková organizace Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) se zabývá širokým spektrem vědeckých témat, které jsou spojené s oceány, pobřežím a životem pod vodní hladinou. Tato organizace pracuje mimo jiné na vývoji robota, který sbírá vzorky z mořského a oceánského dna. Robot od WHOI se nyní může chlubit tím, že zvládl poprvé autonomně odebrat vzorek sedimentu z na minerály bohatého podloží u sopky blízko řeckého souostroví Santorini. 
 
Aktivní podmořská sopka Kolumbo poskytla vhodné prostředí pro odběr vzorků a robot mohl pomocí robotického ramene odebrat vzorek ze dna. Podle Riche Camilli, vědce z WHOI, který spolupracuje s NASA na výzkumném programu zaměřujícím se na nové způsoby a technologie průzkumu planety, je odebrání vzorku bez vedení lidským operátorem velkým krokem vpřed. Odložit ovládání a nechat samotného robota dělat svou práci byl jeden z jejich cílů. 
 
 
Autonomní robot si při pohybu v prostředí podmořské sopky bez pomoci lidského pilota, který by ho vedl, musí poradit s nebezpečnými a toxickými podmínkami. Co se softwaru týče, robot je vybaven umělou inteligencí, která mu umožňuje se samostatně rozhodovat, která místa sopky konkrétně pro sběr vzorků vybere a navštíví. 
 
Podobné technologie budou pro NASA v budoucnosti velmi důležité, protože kromě prozkoumávání tajů Země mohou představovat základ pro vývoj systémů ke zkoumání oceánských světů mimo naši rodnou planetu. Pokud by se měli průzkumní roboti vyslat například na měsíc Jupiteru jménem Europa nebo měsíc Saturnu Enceladus, bude nutné aby stroje pracovaly samostatně bez nutnosti ovládání lidským operátorem. 
 
Vývoj podmořských robotů má zahrnovat například vytvoření jazykového prostředí robot-člověk, aby vědci mohli s průzkumnými roboty přímo  a snadno komunikovat. Na vývoji také spolupracují další instituce jako University of Michigan, Australian Centre for Field Robotics, Massachusetts Institute of Technology a též Toyota Technological Institute. Podle vizí vědců by v budoucnosti mohla fungovat celá flotila kognitivních podmořských robotů, kteří by spolu existovali jako propojené společenství se sdílenou inteligencí. 
 
Zdroj: phys.org


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
8.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře