ČR chystá dronovou policii, prodej videí stále komplikovaný

ČR chystá dronovou policii, prodej videí stále komplikovaný
, , aktualita
Česká republika se v blízké době dočká speciální dronové jednotky a zpřísní také ochranu před drony pro větší bezpečnost citlivých míst. Pravidla pro komerční využití se nemění, prodej videí z dronů zůstane stále problematický.
K oblíbeným
reklama
V blízké době se chystá zavedení speciální dronové jednotky policie, která má využívat tyto bezpilotní letouny např. k pátrání po pohřešovaných osobách, monitorování problematických situací, požárů nebo při jiných katastrofách, haváriích, využití najde také třeba na hranicích. Ten návrh byl totiž schválen vládou. Zatímco dnes se u policie používá 12 běžně dostupných dronů, v budoucnu by chtěla koupit dalších 8 speciálních modelů, které by už odolaly rušičkám a nabízely by šifrovanou komunikaci.


Dron GoPro kamera

Don McCullough ze Santa Rosa, CA, USA (Drone and Moon) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], přes Wikimedia Commons


Jednotka má mít 28 celkem členů, přičemž jeden dron má být kontrolován dvěma osobami (jedna řídí, druhá se věnuje dalším systémům). Drony, údržba a vybavení pro policisty, to vše by pak mělo vyjít na 43 milionů, další peníze pak spolknou platy. Do roku 2018 by měla stát první základna v Praze, do roku 2019 by pak měly vzniknout další v Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Policie si od toho slibuje lepší zabezpečení Hradu, Lán a mnoha dalších míst jako jsou letiště. Chce také v budoucnu přijít se systémem, který bude schopen nebezpečné drony zneškodnit. Dnes se ale má zatím jednat o rušičky, radary a další.

Pokud jde o používání dronů, jsou zde samozřejmě četná omezení. Nesmí se létat v okolí letišť, některých památek, a to i těch přírodních (drony mohou plašit hnízdící ptáky). Nelze bez povolení překonat výšku 300 metrů, létat nad hlavami jiných lidí s výjimkou pilota, není povolen ani let nad silnicemi a železnicemi nebo v noci. Za porušení pravidel hrozí pokuta až 5 milionů korun. Komerční prodej snímků natočených bez příslušného povolení může znamenat až 8leté vězení. Vyžadován je i neustálý vizuální kontakt s dronem.

Zdroj: ceskatelevize.cz, rcprofi.cz
reklama
Nejnovější články
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše
V továrně firmy TSMC na Tchaj-waně přerušil výrobu výpadek proudu, což se dle odhadů týká až 40.000 waferů. Nejde sice o nejmodernější provoz, ovšem nyní každá taková událost může jen dále narušit běh firem, které čekají na své čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby
Problémy se značně nevyrovnanou nabídkou a poptávkou začínají zasahovat i průmyslové velikány. Společnost Apple se potýká s nedostatkem displejů, jejichž výrobci nemají dost kontrolerů a nyní se ozývá také Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS
Technologie DLSS představuje velice vítanou možnost, jak zvýšit snímkovací frekvenci i s prakticky neznatelným snížením kvality obrazu. Je tak pouze dobře, že se její podpora rozšiřuje a nyní i v rámci enginu Unity.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře