ČR chystá dronovou policii, prodej videí stále komplikovaný

ČR chystá dronovou policii, prodej videí stále komplikovaný
, , aktualita
Česká republika se v blízké době dočká speciální dronové jednotky a zpřísní také ochranu před drony pro větší bezpečnost citlivých míst. Pravidla pro komerční využití se nemění, prodej videí z dronů zůstane stále problematický.
K oblíbeným
reklama
V blízké době se chystá zavedení speciální dronové jednotky policie, která má využívat tyto bezpilotní letouny např. k pátrání po pohřešovaných osobách, monitorování problematických situací, požárů nebo při jiných katastrofách, haváriích, využití najde také třeba na hranicích. Ten návrh byl totiž schválen vládou. Zatímco dnes se u policie používá 12 běžně dostupných dronů, v budoucnu by chtěla koupit dalších 8 speciálních modelů, které by už odolaly rušičkám a nabízely by šifrovanou komunikaci.


Dron GoPro kamera

Don McCullough ze Santa Rosa, CA, USA (Drone and Moon) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], přes Wikimedia Commons


Jednotka má mít 28 celkem členů, přičemž jeden dron má být kontrolován dvěma osobami (jedna řídí, druhá se věnuje dalším systémům). Drony, údržba a vybavení pro policisty, to vše by pak mělo vyjít na 43 milionů, další peníze pak spolknou platy. Do roku 2018 by měla stát první základna v Praze, do roku 2019 by pak měly vzniknout další v Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Policie si od toho slibuje lepší zabezpečení Hradu, Lán a mnoha dalších míst jako jsou letiště. Chce také v budoucnu přijít se systémem, který bude schopen nebezpečné drony zneškodnit. Dnes se ale má zatím jednat o rušičky, radary a další.

Pokud jde o používání dronů, jsou zde samozřejmě četná omezení. Nesmí se létat v okolí letišť, některých památek, a to i těch přírodních (drony mohou plašit hnízdící ptáky). Nelze bez povolení překonat výšku 300 metrů, létat nad hlavami jiných lidí s výjimkou pilota, není povolen ani let nad silnicemi a železnicemi nebo v noci. Za porušení pravidel hrozí pokuta až 5 milionů korun. Komerční prodej snímků natočených bez příslušného povolení může znamenat až 8leté vězení. Vyžadován je i neustálý vizuální kontakt s dronem.

Zdroj: ceskatelevize.cz, rcprofi.cz
reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů