www.svethardware.cz
>
>

PowerStrip - ladíme grafickou kartu

PowerStrip - ladíme grafickou kartu
, , návod
Dnes si představíme užitečnou utilitu s označením PowerStrip, jež obsahuje mnoho skvělých vlastností, které se týkají hlavně ukládání profilů výkonu, barev či monitoru. Dovoluje ale i měnit frekvence grafické karty přímo uprostřed hry!
K oblíbeným
reklama
PowerStrip je program zdánlivě podobný RivaTuneru, ovšem svou podstatou míří trochu jinam. Zatímco RivaTuner, o kterém jsem napsal článek před několika dny, se zaměřuje na tweaking ovladačů ForceWare a registrů Windows, PowerStrip pracuje na nižší úrovni a jeho hlavními úkoly je práce s monitorem a jeho obnovovacími frekvencemi a spravování profilů v různých kategoriích. Podívejme se na tuto utilitu detailněji.Upozornění! Veškeré úpravy zmíněné v tomto článku děláte na vlastní riziko. Redakce Světa Hardware ani Rik Wanf nenesou zodpovědnost za SW nebo HW problémy vzniklé v důsledku používání utility PowerStrip.

PowerStrip - základní údaje a nastaveníTento program není bohužel 100% freeware, ovšem omezení jsou jen drobná. Jedná se o produkt Rika Wanga z EnTech Taiwan a je nabízen jako tzv. "try-before-you-buy shareware". Omezení jsou ale prakticky nulová - neregistrovaní uživatelé musí jen počkat na 5-sekundové úvodní okno s tipy a triky (po 100 spuštěních programu se interval prodlužuje) a nemají možnost nainstalovat PowerStrip na uživatelský účet bez administrátorských oprávnění. Kromě toho chybí možnost upgradovat utilitu přímo z jejího GUI, ale stažení nové verze nic nebrání. Registrovaná verze stojí $30, což není málo.

  • PowerStrip 3.61 @ EnTech Taiwan - stáhnout (1,17 MB)

PowerStrip obsahuje českou lokalizaci, instalace zabírá na disku přibližně 2,6 MB a v paměti asi 12 MB, což není špatné. Po spuštění programu vyskočí hláška, že byla nalezena nová grafická karta a po potvrzení se poprvé a naposledy objeví okno, ve kterém je nutné potvrdit základní konfiguraci PowerStripu. Ověřte si v něm správnost informací o grafické kartě a monitoru (změny jdou případně načíst z ovladače) a v části "Nastavení programu" určete základní chování. Pokud chcete program používat intenzivněji, je dobré ho spouštět společně s Windows a mít zapnuté klávesové zkratky (můžete si vybrat z pěti nejdůležitějších).Pozn.: Stejně jako u RivaTuneru je po kliknutí pravým tlačítkem a nabídku "What's This?" dostupná nápověda. Ta je bohužel jen v angličtině, ale přesto nabízí vyčerpávající popisy funkcí, takže je velmi užitečná.

Po potvrzení tohoto okna máte přístup k PowerStripu jen přes nástrojovou lištu, kde se spouští ve formě ikonky vedle hodin. Po kliknutí se rozbalí menu, které by mělo vypadat nějak takto:
Pro změnu libovolných nastavení, která jste učinili, nebo rozšíření o další, se nejdříve podíváme na nabídku Nastavení -> Vlastnosti. Již zde se nachází velké množství zajímavých možností, podívejme se na ně postupně:
Nastavení
  • Načíst při spuštění Windows - bez komentáře
  • Načíst nastavení při spuštění - určitě nechte zaškrtnuté. Pokud se kvůli nějakému chybnému nastavení odmítá program spustit, stačí při spuštění podržet Ctrl.
  • Automaticky měnit prioritu procesu - při minimalizaci do lišty sníží prioritu na minimum, velmi praktické
  • Vypnout monitorování DOS/konzole - potvrďte jen v případě, že vás nastavení PowerStripu v DOSu obtěžuje
  • Vypnout dotazy při vytváření odkazů - nezaškrtnuté znamená, že při vytvoření nového profilu se vás PowerStrip zeptá, chcete-li k němu vytvořit odkaz na plochu

Moduly - zde si můžete vybrat moduly, které jsou aktivní v menu po kliknutí na ikonu

Vzhled - vše jasné, můžete změnit jazyk, vzhled kurzoru a ikony v liště a chování menu při najetí kurzoru na nabídku

On-screen displej - PowerStrip nabízí možnost použití OSD, nebo-li on-screen displeje. Ten při aktivaci klávesovou zkratkou (defaultně Ctrl+Shift+O) zobrazí rozlišení, horizontální a vertikální frekvenci a frekvence grafické karty. V tomto menu nastavení můžete určit umístění OSD, barvu písma a pozadí (doporučuji změnit, jinak nic nepřečtete).Kompatibilita - zde naleznete nastavení pro zachování kompatibility, nejdůležitější je "Vynulovat taktování při probuzení", což může předcházet problémům s obnovením frekvencí přetaktovaného adaptéru po přechodu z režimu spánku.

To jsou nastavení týkající se samotného PowerStripu, ovšem mnohem více možností lze nalézt v jednotlivých položkách profilů, které rozebereme na dalších stranách.
reklama
Nejnovější články
BMW chce představit solid-state akumulátory do roku 2025 BMW chce představit solid-state akumulátory do roku 2025
BMW chce být jednou z firem, která zásadním způsobem změní svět akumulátorů. Dle jejích posledních slov by chtěla do roku 2025 představit své první solid-state akumulátory, tedy výrazně bezpečnější než dnešní verze.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sonda New Horizons už je 50 AU daleko, zkusila vyfotit Voyager 1 Sonda New Horizons už je 50 AU daleko, zkusila vyfotit Voyager 1
Sonda New Horizons americké NASA pokračuje ve svém letu skrz vnější část Sluneční soustavy směrem pryč a dle oficiálních informací nedávno překročila vzdálenost 50 AU od Slunce. Zkusila se tak podívat směrem k Voyageru 1.
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Britové váhají nad prodejem Armu NVIDII kvůli otázkám národní bezpečnosti Britové váhají nad prodejem Armu NVIDII kvůli otázkám národní bezpečnosti
Jensen Huang se zrovna nedávno zmínil o tom, že dle jeho názoru dopadne akvizice firmy Arm jeho NVIDIÍ dobře a obchod bude uzavřen v příštím roce. Nedlouho nato se ale ozvala britská vláda, která má své pochybnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: ceny DRAM porostou rychlejším tempem TrendForce: ceny DRAM porostou rychlejším tempem
Společnost TrendForce hlásí, že se můžeme připravit na zdražování pamětí typu DRAM, které bude rapidnější, než bylo dříve udáváno. Oproti původním předpokladům přitom porostou zvláště ceny PC DRAM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Newegg začal přijímat "mememěnu" Dogecoin Newegg začal přijímat "mememěnu" Dogecoin
Internetový mem Doge se objevil už v roce 2013 a stejně jako jiné memy začal žít svým vlastním životem, ovšem to v tomto případě vyústilo ve velice populární altcoin zvaný Dogecoin. A právě ten nyní začal přijímat obchod Newegg. 
Včera, aktualita, Jan Vítek