www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přehled dění v oblasti hardware za leden 2009

Přehled dění v oblasti hardware za leden 2009
, , článek
Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se v oblasti hardware za právě uplynulý měsíc leden stalo.
K oblíbeným
reklama

Procesory


Leden u AMD


Finanční krize se neblaze projevuje i na společnosti AMD. Ta měla v plánu propustit 500 zaměstnanců, nicméně tento počet zvýší ještě o dalších 100. Restrukturalizace měla původně stát 50 milionů dolarů, nyní byl však odhad zvýšen na 70 milionů. Ty se rozdělí zejména na odstupné a zaměstnanecké výhody.

Pro embedded systémy představilo AMD dva nové Semprony. Jedná se o modely 200U a 210U které nejsou vybaveny heatspreaderem. Procesory jsou vybaveny jednokanálovým řadičem DDR2 pamětí. Mají se párovat s čipovou sadou AMD M690E. Frekvence nebyly zveřejněny, víme však o podpoře SSE3 instrukcí. Procesory mají celkem 128 kB (64 + 64 kB) L1 cache a 256 kB L2 cache.

Stejně jako Intel, i AMD zlevňovalo své čtyřjádrové procesory. Jednalo se přitom o nejnovější Phenomy II X4, které v té době byly na trhu sotva dva týdny. Firma tak reagovala nejen na slevy Intelu, ale i na obecně nižší poptávku po high-end procesorech. Phenom II X4 920 tak stojí $195, Phenom II X4 940 Black Edition pak $225.


Leden u Intelu


V polovině tohoto roku by se měl na trhu objevit nový procesor Intel Atom N280, který bude mít zvýšený takt sběrnice z 533 MHz na 667 MHz. Frekvence samotného procesoru bude 1,66 GHz. Procesor využije novou čipovou sadu GN40, která je podstatně úspornější a vhodnější pro mobilní účely ve srovnání se stávající Intel 945GSE. Prvním netbookem s tímto řešením má být Asus EEE PC 1004DN.

Intel zlevňoval některé své procesory, nejvíce se to dotklo zejména čtyřjádrových variant. Core 2 Quad Q9650 např. zlevnilo o 40 % na $316. I další modely Q9550, Q9400, Q8300 a Q820 byly zlevněny o 16 - 20 %. Slevy postihly ale i procesory Core 2 Duo, Pentium E, Xeon a mobilní Celerony.

U Intelu se dále chystají osmijádrové Xeony. Tyto procesory s kódovým označením Beckton využívají sběrnici QPI, mají čtyřkanálový řadič pamětí a jsou určeny pro patici LGA1567. Celkově mají obsahovat 2,3 miliardy tranzistorů, což hovoří o velké paměti L3 cache. Předpokládá se až 24 MB.
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková