www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přehled dění v oblasti hardware za leden 2009

Přehled dění v oblasti hardware za leden 2009
, , článek
Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se v oblasti hardware za právě uplynulý měsíc leden stalo.
K oblíbeným
reklama

Procesory


Leden u AMD


Finanční krize se neblaze projevuje i na společnosti AMD. Ta měla v plánu propustit 500 zaměstnanců, nicméně tento počet zvýší ještě o dalších 100. Restrukturalizace měla původně stát 50 milionů dolarů, nyní byl však odhad zvýšen na 70 milionů. Ty se rozdělí zejména na odstupné a zaměstnanecké výhody.

Pro embedded systémy představilo AMD dva nové Semprony. Jedná se o modely 200U a 210U které nejsou vybaveny heatspreaderem. Procesory jsou vybaveny jednokanálovým řadičem DDR2 pamětí. Mají se párovat s čipovou sadou AMD M690E. Frekvence nebyly zveřejněny, víme však o podpoře SSE3 instrukcí. Procesory mají celkem 128 kB (64 + 64 kB) L1 cache a 256 kB L2 cache.

Stejně jako Intel, i AMD zlevňovalo své čtyřjádrové procesory. Jednalo se přitom o nejnovější Phenomy II X4, které v té době byly na trhu sotva dva týdny. Firma tak reagovala nejen na slevy Intelu, ale i na obecně nižší poptávku po high-end procesorech. Phenom II X4 920 tak stojí $195, Phenom II X4 940 Black Edition pak $225.


Leden u Intelu


V polovině tohoto roku by se měl na trhu objevit nový procesor Intel Atom N280, který bude mít zvýšený takt sběrnice z 533 MHz na 667 MHz. Frekvence samotného procesoru bude 1,66 GHz. Procesor využije novou čipovou sadu GN40, která je podstatně úspornější a vhodnější pro mobilní účely ve srovnání se stávající Intel 945GSE. Prvním netbookem s tímto řešením má být Asus EEE PC 1004DN.

Intel zlevňoval některé své procesory, nejvíce se to dotklo zejména čtyřjádrových variant. Core 2 Quad Q9650 např. zlevnilo o 40 % na $316. I další modely Q9550, Q9400, Q8300 a Q820 byly zlevněny o 16 - 20 %. Slevy postihly ale i procesory Core 2 Duo, Pentium E, Xeon a mobilní Celerony.

U Intelu se dále chystají osmijádrové Xeony. Tyto procesory s kódovým označením Beckton využívají sběrnici QPI, mají čtyřkanálový řadič pamětí a jsou určeny pro patici LGA1567. Celkově mají obsahovat 2,3 miliardy tranzistorů, což hovoří o velké paměti L3 cache. Předpokládá se až 24 MB.
reklama
Nejnovější články
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde? AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde?
V databázi výsledků testů UserBenchmark byl spatřen jistý inženýrský vzorek produktu AMD s kódovým označením Flute. Je jasné, že půjde o SoC, a to velice moderní a založené na architektuře Zen 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek