Další postřehy
Google Gmail je již vybaven antivirem

Samozřejmě, pokud bude nalezen vir v ochozí poště, ta nebude odeslána, v příchozí pak nebude umožněno přílohu stáhnout na disk uživatele.
Poměrně rychle se tato služba dostala do problémů. Za prvé stále blokuje posílání jakýchkoli spustitelných souborů, za druhé nemají uživatelé nad antivirem žádnou kontrolu a nelze jej vypnout, a tedy ani upravit posílání spustitelných souborů.
Pozitivem je však pozdější zavedení RSS a přímá podpora zobrazení PDF, Microsoft Office a OpenOffice příloh aniž byste museli mít na počítači nainstalován jakýkoli prohlížeč těchto formátů.
Google nepřestává vymýšlet: Google Transit
Aby těch Google aplikací nebylo málo, přichází na svět další. Nese jméno Google Transit a má být takovým mixem jízdních řádů a mapy. Jednoduše řečeno, zadáte odkud kam chcete jet a Google vám vše napíše a ještě zobrazí na mapce. V betaverzi je pouze město Portland, ale pokud bude mít služba úspěch, rozšíření na sebe nenechá dlouho čekat.
Ohebný displej od Plastic Logic

Pokud si nedokážete představit, o čem to to vlastně vůbec mluvím, koukněte na ten miniaturní obrázek vpravo, který by snad pro názornost stačit mohl.
Tato věcička se dá celkem slušně ohýbat, ale přehnout ji asi skutečně nepůjde. Nabízí rozlišení 600×800 pixelů (je na výšku), přičemž disponuje rozlišením 100dpi (bodů na palec). Zobrazuje čtyři stupně šedi, což sice není mnoho, na iluzi papíru to ale stačí. K zobrazení se používá E Ink film, elektroforetický zobrazovací materiál.
Toto má být myš?

Asi nebudu mluvit jen za sebe při tvrzení, že tato myš asi příliš mnoho ergonomie nepobrala a držet se bude přinejmenším "dost blbě". Své k tomu přidává i zhotovení z kovu. Protože je však signál přenášen pomocí rozhraní Bluetooth, musí být některé části z plastu, jinak by signál k přijímači cestu jen tak rychle nenašel. Snímač má poměrně klasických 800dpi.
Společnost Zspire si z nás ale asi dělá srandu. Tato věc v bílé variantě stojí $120, v měděné už $150 a to neobsahuje Bluetooth přijímač! Myslím, že u své Geniusky ještě na chvíli zůstanu než mě začne nadměrně štvát a tato myš ji určitě nenahradí.
Nové MP3 přehrávače Creative Zen Vision:M

Při rozměrech 62x104x19mm a váze 166g nabízí 2,5" displej s rozlišením 320×240 pixelů. Pevný disk bude mít dostačující kapacitu 30GB.
Své místo zde našel i FM tuner, podporovanými formáty budou minimálně tyto: MP3, WMA, WAV, WMV, JPEG, MPEG a DivX. K PC se připojuje pomocí USB. Nabízí se ve třech barvách, cena byla stanovena na $330.
FireWire asi končí

Toto rozhraní se používá především ke spojení PC a digitální kamery. Jeho výhodou jsou oproti USB vyšší přenosové rychlosti, protože USB docela dost zatěžuje procesor, takže k teoretické maximální propustnosti se ani moc nepřiblíží. Tento problém FireWire nemá.
Notebook za $100 bude vyrábět společnost Quanta, Intelu se však nelíbí

Tím má být společnost Quanta a bude vyvážen do Číny, Indie, Brazílie, Argentiny, Egyptu, Nigérie a Thajska. Společnost Intel však z tohoto stroje vůbec není nadšená a ve svém prohlášení se vyjádřila velmi negativně.
Zázraky se dějí! Telecom zavedl paušální dial-up internet

Zavedení paušálu na dial-up tady mělo být opravdu už hodně dlouhou dobu a ne až teď. Navíc, balíčky jsou velmi zajímavě svými cenami. 399Kč bez DPH za tarif Internet Basic Volno (od 18 do 6 hodin, víkend, svátky), 449Kč bez DPH za Basic Den (od 6 do 18 hodin v pracovní dny) a 499Kč bez DPH za Basic Nonstop (neustále), no nezlobte se, ale já si budu dále platit svých 198Kč včetně DPH za 250/250kbps a ve větších městech není problém sehnat 4Mbps linku do 600Kč s DPH.
Tyto prapodivné balíčky se hodí jenom tam, kde není možno si pořídit vysokorychlostní internet či ADSL. Jinak naprosto postrádají smysl.
Průhledné OLED diody

Toto by bylo možno využít o LCD displejů, které k podsvícení používají rovněž LED diody. Nové diody by měly být schopny zlepšit kvalitu obrazu displejů, především lepší zobrazení barev. Dalším využitím by mohla být skla automobilů, kdy by se na skle zobrazovaly různé informace, přičemž průhlednost skla by byla totožná.
Následníkem rozhraní VGA má být UDI

Přenosová rychlost má činit 16Mbps. Kompatibilita s rozhraními DVI i HDMI má být samozřejmostí. S UDI se počítá pro následujících asi 10 let díky již zmíněné kompatibilitě by mělo být jen ku prospěchu věci.
"Zelený" notebook Asus

Minulý měsíc jsem vás informoval o prvních základních deskách splňující tuto normu (Gigabyte), nyní vám stručně představí nové "zelené" notebooky Asus.
Série notebooku U5A představuje malé notebook s rozměry 27,4x23,17x2,75cm a váhou 1,4kg. Jsou postaveny na platformě Centrino, jsou tedy vybaveny procesory Intel Pentium M a čipovou sadou i915GM. Displej je 12,1", paměť 512MB lze rozšířit až na 1,5GHz. Samozřejmostí je wifi, 3 USB 2.0 porty, potěší BlueTooth, FireWire, čtečka paměťových karet. Disk může nabývat velikosti 40-80GB. Cena nebyla stanovena.
QWERTZ do hrobu?

Tento pán se doma asi trochu nudí. Začal totiž koumat nad tím, proč je klávesnice uspořádána tak jak je, rozmístění QWERTZ podle něj nemá žádný význam a chce klávesy seřadit abecedně. Výzkumy již prokázaly, že abecední uspořádání je přímo hororové (neergonomické snad pro žádný jazyk), tak jej trochu vylepšil.
První polovina abecedy je na straně levé, druhá na straně pravé. Co mě ale fakt dostalo, bylo jeho prohlášení k dané věci. Pan Parkinson totiž prohlásil, že velké korporace se zatím k výrobě nemají, ale až uvidí, jaký úspěch budou klávesnice mít (chce je vyrábět sám), pak se prý jen pohrnou. No, nechci mu brát iluze, ale já bych si teda takovou klávesnici rozhodně nepořídil. Především ty šipky (na obrázku fialové) jsou "fakt drsné", Parkinson asi počítačovou hru v životě neviděl, jinak by tuto zrůdnost vymyslet nemohl. A přece vymyslel.
64-bitové procesory se konečně mohou uplatnit: Half-Life 2 64-bit

První takovou vlaštovkou byl před nějakou dobou FarCry (mám nyní na mysli hry), který ale jen doplnil pár 64-bitových efektů. Half-Life 2 64-bit byl vyvíjen ve spolupráci s firmou AMD, optimalizován na Athlon 64 FX. Jak moc byla 64-bitová verze oproti té 32-bitové změněna se ale neví.
MPEG-4 ALS: Bezeztrátová komprese zvuku

Komprimovaný zvuk má dosahovat 15-70% původní velikosti, což jsou sice velmi pěkná čísla v porovnání s tím, že jde o bezeztrátovou kompresi, ale s ohledem na obvyklou velikost MP3 souborů 10-20% už to tak skvělé není.
A ještě jednou NTT Group, člověk místo kabeláže?

Oni totiž přišli na to, že slabý elektrický proud lidského těla lze využít k přenosu informací rychlostí až 2Mbps. Prostě jednou rukou se dotknete notebooku, druhou třeba PC a vesele přes sebe můžete přenášet data. Zajímavé, není-liž pravda?