Přehled headsetů pro virtuální a rozšířenou realitu

Přehled headsetů pro virtuální a rozšířenou realitu
, , článek
V tomto článku přinášíme informace o headsetech virtuální a rozšířené reality. V úvodu je průvodce, abyste se v tomto světě dokázali bez problémů vyznat. Doplněno o Fove VR, Zeiss VR One, Razer OSVR a informace o Oculusu Rift a HTC Vive.
K oblíbeným
reklama
Project Morpheus je kódové označení pro VR headset od Sony. Nejedná se o finální jméno, takže se zanedlouho můžeme dočkat přejmenování. Očekává se, že se tak stane, až budeme blíže oficiálnímu startu prodeje zařízení.

Sony se v dnešní době už vůbec nepodílí na prodejích počítačů nebo notebooků, Vaio již prodalo. Project Morpheus bude spolupracovat pouze se Sony PlayStation 4, což má své výhody i nevýhody.
Project Morpheus cílí i na design (zdroj: Sony Project Morpheus)


První z nevýhod je zcela zřejmá - konzole z roku 2013 nedodá VR headsetu dost výkonu, vždyť na jiné headsety tak tak stačí dnešní high-endové grafické karty. Z tohoto úhlu pohledu musí Sony učinit několik důležitých kroků, aby mohlo poskytnout dobrý zážitek i majitelům konzolí PS4.

První krok Sony je jasný, softwarová optimalizace. Druhý krok není zřejmý, ale je pravděpodobně nevyhnutelný. Sony plánuje, že ke svému headsetu připojí malou krabičku, v které bude ukryt pomocný procesor, jenž zajistí další výpočty, na které by již starší hardware PS4 nestačil.

Co tedy tento headset umí? V první řadě dokáže snímat pohyb hlavy 1000× za jednu sekundu, což zaručí naprosto plynulý pohyb. Nejedná se jen o rychlost, ale i o přesnost - obraz se nesmí pohnout více než hlava, aby bylo vše realistické.

Jak se očekává, Project Morpheus bude umět zobrazit 360° prostředí, v němž je důležité chodit a ovládat ho. Proto budou k dispozici i gamepady Dualshock, které v sobě mají zabudované akcelerometry, jež snímají pohyb. Díky tomu si uživatel uvidí na vlastní ruce nebo bude moct hýbat se zbraní.


project Morpheus

Na těle má celkem 9 LED diod (zdroj: Sony Project Morpheus)


Dále bude k dispozici i PlayStation Move, což je obdoba Microsoft Kinectu. To znamená, že umí snímat, co se před ním děje, takže zaznamená gesta, která hráč, resp. uživatel headsetu provede.


Specifikace


Project Morpheus disponuje jedním velkým displejem, jenž má velikost 5,7" a Full HD rozlišení (1920×1080 px). Aby mohl využívat stereoskopického efektu, musí tuto obrazovku rozdělit na dvě shodné části o rozlišení 960×1080 px. To znamená celkovou jemnost 387 ppi, což by mělo dostačovat k tomu, aby byl obraz dostatečně ostrý. Spekuluje se, že finální rozlišení bude 2560×1440 (1280×1140 pro každé oko), otázkou zůstává, jak by PS4 takové rozlišení zvládl. FOV se zastavilo na 100°.

Panel je typu OLED, což zaručí kvalitní podání barev. Hlavní výhody ale budou při hraní v noci, protože technologie OLED má nekonečný kontrast. To by mělo zamezit zbytečné bolesti očí, kterou by mohly trpět z LED podsvícení.

Ukázka Projectu Morpheus přímo od Sony


Další důležitá vlastnost je obnovovací frekvence, jež by měla být 120 Hz. To by měla být dostatečná hodnota pro plynulé hraní. Headset bude snímat přesnou pozici hlavy až 1000× za vteřinu v kombinaci s PlayStation camera.


Hry


Na rozdíl od dalších headsetů, tento bude mít hry vyloženě ušité na míru. To bude znamenat počáteční nedostatek her, ale na druhou stranu zde budou potřeba hodně velké optimalizace.

Zajímavé je, že velké množství her bude mít kratší hrací dobu, než na jakou jsme u PS4 zvyklí. Už na E3 2015 se objevily první hry. Nejde jen o singleplayer, jak bychom na začátku očekávali, ale výrobci se pustili i do multiplayerových titulů 3 vs 3. Herních titulů samozřejmě bude přibývat a dočkáme se všech možných žánrů.


Dostupnost a cena


Dostupnost se plánuje na začátek roku 2016, cena zatím není známa, ale spekuluje se, že ji Sony nepřestřelí, aby nalákalo co nejvíce uživatelů. Objevil se i únik informací, který hovoří o tom, že cena bude asi 12 500 i s DPH.
reklama
Nejnovější články
Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen
Nedávno jsme se dozvěděli o zrušení konference Mobile Worlds Congress 2020, která se měla konat v Barceloně. Přirozeně se tak vynořily obavy o rušení dalších akcí podobného ražení, takže jaké jsou nejnovější zprávy?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy
Válka mezi Izraelem a palestinským Hamásem se odehrává na více frontách. Jednou z nich je i sledování pomocí mobilních telefonů malwarem. K tomu využili populární metodu catphishingu, kdy se vydávali za atraktivní ženy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate
Po hře Kingdom Come: Deliverance, kterou Epic Games ve svém obchodě až do tohoto čtvrtka nabízí zcela zdarma, přijde další hra, respektive dvojice her a jednou z nich bude Assassin's Creed: Syndicate. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru
Během minulého týdne se měly po poněkud mrazivých oslavách v Číně opět začít rozjíždět továrny, ovšem ukázalo se, že leckde chybějí pracovníci. Nyní tu máme už přesnější čísla od TrendForce, která ukazují dopad na výrobu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce
Letos se dočkáme nových herních konzolí firem Sony a Microsoft, jejichž nástup se bezprostředně týká také NVIDIE či jiných společností orientovaných na PC hardware. A Jensen Huang opět brojí proti konzolím.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře