Přehled headsetů pro virtuální a rozšířenou realitu

Přehled headsetů pro virtuální a rozšířenou realitu
, , článek
V tomto článku přinášíme informace o headsetech virtuální a rozšířené reality. V úvodu je průvodce, abyste se v tomto světě dokázali bez problémů vyznat. Doplněno o Fove VR, Zeiss VR One, Razer OSVR a informace o Oculusu Rift a HTC Vive.
reklama
VR One od Zeiss je headset, který ke svému fungování potřebuje smartphone. Tímto se řadí po bok mnohým headsetům, které využívají tohoto propojení, v čem je ale zajímavý?

Společnost Zeiss je totiž tradiční německý výrobce optických a elektro-optických řešení. Zeiss dnes patří například mezi nejlepší výrobce objektivů k fotoaparátům. Díky tomu se můžeme těšit hlavně na velmi dobré optické řešení headsetu.


Zeiss VR One

Zdroj: Zeiss


To se koneckonců potvrdilo, headset disponuje kvalitnějšími čočkami než hlavní konkurence - Google CardBoard a Samsung GearVR. To s sebou přináší ale i negativa, protože nižší rozlišení telefonu (a to i Full HD) značně degraduje zážitek. Naopak u kvalitních displejů je zážitek velmi dobrý.

Zeiss VR One je řešení někde mezi výše zmíněnými modely. Přebírá podporu spousty telefonů po CardBoard - telefon musí mít úhlopříčku od 4,7 do 5,2 palce. Stejně tak přebírá podporu aplikací pro VR od CardBoardu. Od GearVR si bere lepší ergonomii. Navíc umožňuje zapnout přední kameru telefonu, a vytvořit tak headset pro rozšířenou realitu.


Problémem může ale být, že na těle nenalezneme žádné ovládací prvky, takže při každé interakci s obrazovkou se musí vyndávat telefon. Sice jsou podporovány smartphony od 4,7 do 5,2 palce, ale vaničky jsou zatím určeny pro Samsung Galaxy S5/S6 nebo iPhone 6/6S (dále i LG G3, Nexus 5, či Samsung Galaxy S4 - ty ale nejsou dostupné na českém trhu). Další velikosti mohou být objednány a vytištěny na 3D tiskárně.


Specifikace


  • Podporované telefony: s úhlopříčkou 4,7"-5,2"
  • Možnost nosit v brýlích dioptrické brýle: ano
  • Vzdálenost očí uživatele: 53-77 mm
  • FOV: přibližně 100°
  • Trackování: pomocí smartphonu
  • OS: iOS, Android


Dostupnost a cena


Tento headset je již od října loňského roku na trhu. Cena samotného VR One je 3500 Kč, nicméně je k tomu potřeba dokoupit ještě vaničku na telefon. V ČR je ale problém s dostupností, v tuzemsku headset totiž nabízí jen pár obchodů a omezená je i nabídka vaniček.
reklama
Nejnovější články
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radeon RX Vega 56 v zahraničí zlevňují, prý v očekávání GTX 1660 Ti Radeon RX Vega 56 v zahraničí zlevňují, prý v očekávání GTX 1660 Ti
Ceny grafických karet Radeon RX Vega 56 začaly v evropských obchodech klesat, za čímž mají stát AIB partneři firmy AMD a očekávaný nástup grafické karty NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Tu očekáváme už dnes.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře