www.svethardware.cz
>
>
>

Přehled značení základních desek Gigabyte

Přehled značení základních desek Gigabyte
, , článek
Plánujete koupit novou základní desku s chipsetem Intel P45 nebo AMD7xx od Gigabytu? Nejste schopni se rozhodnout mezi 14 mutacemi obsahujícími písmena C, D, E, H, L, M, P, Q, R, T? Chcete RAID nebo 4 síťové karty? Točí se Vám z takového značení hlava kolem?
K oblíbeným
reklama

Proč vznikl tento článek?


Důvod je prostý, správný obchodník se snaží pokrýt svým produktem co nejširší cenovou kategorii a jinak tomu není ani u Gigabytu. Výsledkem je velmi pestrá nabídka, ze které je nejeden zákazník zmaten, proto je třeba se umět orientovat a vědět, co chci. Nebudeme se zabývat složitým vysvětlováním technologií - k tomu jsou určeny recenze základních desek.


Tři králové: Cívkáč, Kondíkáč a MOSFEťák - ani jeden model s P45 o ně není ochuzen

Nebudeme chodit okolo horké kaše a půjdeme rovnou k jádru věci. Ne všechny zkratky se používají na obou platformách. Proto jsme z důvodu přehlednosti rozdělili produktové řady do čtyř skupin. Některé vysvětlivky lze použít jako všeobecné pravidlo i pro postarší Intel X38 nebo AMD 690.

Předpona
Ikona Odkaz na databázi
Kořen
Ikona Odkaz na databázi
Přípona
Platforma
Výrobce
Ikona Odkaz na databázi
Série
Čipová sada
Specifická vlastnost
Ikona Odkaz na databázi
Vlastní přípona
Minoritní vlastnost
AMD ATX
GA
-
MA
790FX
Ikona Odkaz na databázi
-
DQ6
Ikona Odkaz na databázi
Intel ATX
GA
-
E
P45
C
-
DS3
R
AMD μATX
GA
-
MA
78G
PM
-
DS2
H
Intel μATX
GA
-
Ikona Odkaz na databázi
G33
M
-
S2
H


Předpona


Tušíte správně, nejedná se o nic jiného než zkratku výrobce, která se s ním táhne už od jeho založení, tedy od roku 1986.

Kořen


Ten nám určuje klíčovou vlastnost u obou platforem a to konkrétně technologii DES pro Socket 775, nebo nForce a AMD čipset pro Socket AM2.


Dynamic Energy Saver

E
První desky Gigabyte šetřily energii jen se spuštěnou aplikací DES - Dynamic Energy Saver. Ne všichni o ní tuší, že existuje, nebo je pro ně její ovládání složité. Z toho důvodu byla tato funkce plně automatizována a je řízena základní deskou - Dynamic Energy Saver Advanced. Tímto drobným vylepšením došlo k rozšíření řady GA-P35 na GA-EP35.
M
AMD Platforma a současně značí jedinou alternativu k čipovým sadám AMD - nVidia nForce.
MA
AMD Platforma s čipovou sadou AMD - ta nabízí široké spektrum čipových sad od 770 přes 780G, 790X až po 790FX.


Specifická vlastnost


Slouží pro jednoznačnou identifikaci použitých technologií. Zpočátku se může zdát, že způsobuje velkou nepřehlednost, ale opak je pravdu. Více zavádějící jsou různé Deluxe, PRO, SE, XT nebo Turbo verze. Každé písmeno má určenou svou úlohu, a tak se nemůže stát, že si v obchodě (ne)koupíte vše potřebné.

C
Combo Solution - značí podporu jak pamětí typu DDR2, tak i DDR3 (dříve DDR + DDR2).To je velmi výhodné, plánujete-li rozšiřovat operační paměti za dva roky, kdy jejich cena bude podstatně nižší. Například cenově výhodný model GA-EP45C-DS3.
M
Micro ATX - malé rozměry jsou základem nenáročného počítače. I přesto jdou v této kategorii najít velmi kvalitní modely.
P
SidePort memory - Integrovaná grafická karta má 128 MB DDR3 vlastní paměti, tím by mělo dojít ke zvýšení výkonu, protože neubírá ze systémové. V současné době je dostupná např. GA-MA78GPM-DS2H.
T
DDR3 - základní deska s tímto označením disponuje pouze sloty pro paměti typu DDR3. Například hi-endový model GA-EP45T-Extreme.
X
Plnohodnotná podpora (16 + 16 linek) technologie AMD / ATI CrossFire. Intel X38 a X48. Pro AMD platformu 790FX a 790X. GA-MA790FX-DQ6. Konkurenční technologie SLI je zahrnuta v názvu čipsetu.


Přípona


Teď nastává ta nejdůležitější chvíle. Je mi ctí vám představit S-Series a 6-Quad. Ve skutečnosti se pod většinou názvů neskrývá nic výjimečného. Obvykle se jedná o pojmenování zažitých vlastností. Ty jsou rozděleny do "balíčků". Čím vyšší číslo balíček má, tím více má základní deska funkcí a v neposlední řadě o to vyšší cenu. Velmi výhodným kompromisem je série DS3, ta v cenové kategorii 2000 - 3000 Kč dokáže uspokojit nejednoho zákazníka.


4 - druhý nejvyšší možný počet v S-Series


6 - Quad


Legenda přípon
DQ6
Durability 1) Quad Cooling, 2) Quad BIOS, 3) Quad eSATA,
4) Quad-Triple Phase, 5) Quad Core Optimalized, 6) Quad DDR2 / 3 Slots
DS5
Durability
+ Security
+ Silent Pipe
+ Speed
+ Smart
+ Safe
DS4
Durability
Ikona Odkaz na databázi
+ Silent Pipe
+ Speed
+ Smart
+ Safe
DS3
Durability
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
+ Speed
+ Smart
+ Safe
S3
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
+ Speed
+ Smart
+ Safe
DS2
Durability
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
+ Smart
+ Safe
S2
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
+ Smart
+ Safe

Silent-Pipe - značí použití heatpipe chlazení (DS4 a výše), to oproti běžné koncepci pomocí pasivních chladičů dokáže rychleji reagovat na náhlé zvýšení teploty. Cíl je jasný: nízká teplota bez hluku.
Speed - Ne, pod tímto názvem se neskrývá Amfetamin, ale vynikající možnosti ladění frekvencí procesoru, pamětí a čipsetu. Ty samé možnosti platí i pro napětí. Dále k nim patří kvalitní aplikace Easy Tune 6.
Smart - Označení souboru běžných funkcí, mezi které patří technická podpora na vysoké úrovni, automatizovaná instalace ovladačů z CD, ruční změna otáček ventilátorů a jejich regulace.
Safe - Ochrana je předností celé S-Série. Pod tímto pojmem si máme představit virtuální duální BIOS, automatickou obnovu BIOSu při špatném nastavení, SMART, monitorování otáček ventilátoru. Nic co by ostatní výrobci desek nepovažovali za standard.
Quad BIOS - Jedná se o vylepšenou technologii dual BIOS, při kterém je zlepšena obnova a zálohování BIOSu. Patří sem i obnova pomocí CD.
Quad-Triple Cooling - Označuje vylepšené heatpipe chlazení. To má za úkol snížit teplotu SouthBridge, NothBridge a MOSFETům v napájecím obvodu procesoru.
Quad eSATA2 - Čtveřice eSATA 300 Gb/s. Pokud jste příznivci mobility, je tato vychytávka určena právě Vám. Čtyři externí disky nedělají této desce žádný problém.
Quad Triple Phase - Neboli dvanáct virtuálních fází se stalo neprávem terčem útoku ze strany Asusu. Jde o čtyřfázové napájení procesoru, které používá pro zlepšení elektrických vlastností zapojení tří cívek paralelně.
Quad Core Optimalized - Základní deska splňuje ty nejnáročnější požadavky. Tudíž je dostatečně dimenzovaná pro osazení čtyřjádrovým procesorem. Jedná se spíše o marketing. Čtyřjádro lze osadit do každé mainstreamové základní desky.
Quad LAN (platí pro P45) - Čtyři síťové karty s podporou moderních standardů jako je Teaming, Green Ethernet a Receive Side Scaling.
Quad DDR2 Slots (platí pro P35) - Dostatečný prostor pro rozšíření paměťových modulů nebyl vždy samozřejmostí. U série P45 jsou obsaženy v základní výbavě.


Minoritní vlastnosti


Jedná se pouze o volitelnou část názvu pro odlišení. Správnou volbou můžete ušetřit několik stokorun.

H
Zkratka pro High-Definition Multi-media Interface (HDMI), tyto modely jsou obzvláště vhodné pro stavbu počítače jako domácí kino, tedy takzvané HTPC.
P
U nejnovějších modelů se s tímto značením nesetkáme, jde o vyšší řadu Pro, nicméně žádný výrazný rozdíl tu není.
R
Základní deska má osazen SouthBridge s podporou technologie RAID - pro Intel například ICH10R.
L / C / E / G
Upravené desky určené většinou pro OEM odběratele. Obvykle se jedná o nejlevnější modely s důrazem na nejnižší možnou cenu. Ty nedisponují například Dual BIOSem a jinými technologiemi, na které jsme si u Gigabytu během let zvykli.


Přehled aktuálních modelů série AMD 790X a FX
Přehled aktuálních modelů s Intelem P45Všimněte si skromné nabídky s čipovými sadami AMD. Je to způsobeno menší poptávkou po vyšším mainstreamu a zejména větším množstvím čipových sad řady AMD 7xx oproti Intelu X48 a P45.

Přeji hodně štěstí při výběru základní desky a doufám, že Vám tento přehled pomůže najít tu pravou.
reklama
Nejnovější články
Tesla bude dodávat vybavení pro eko-domy Alset, do Číny zamíří Powerwall Tesla bude dodávat vybavení pro eko-domy Alset, do Číny zamíří Powerwall
Společnost Tesla zdaleka není jen automobilkou. Vyrábí také akumulátory a solární panely pro úsporné ekologické domy. Nyní se záběr těchto aktivit rozšiřuje, větší působení v této oblasti čeká na Texas i Čínu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
S deskou od SuperMicro si budeme moci postavit počítač s Xeon Ice Lake S deskou od SuperMicro si budeme moci postavit počítač s Xeon Ice Lake
Můžeme počítat s tím, že procesory Xeon Ice Lake se nakonec dostanou na volný trh, ale bylo jasné, že nejdříve se dočkají partneři Intelu a OEM zákazníci. Deska od SuperMicro, která se nyní objevila na trhu, ale ukazuje, že už nemusíme dlouho čekat.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Může být dnes herní notebook výhodnější než desktop? Může být dnes herní notebook výhodnější než desktop?
Na otázku vznesenou v titulku pochopitelně neexistuje jasná odpověď, neboť na to je tu příliš mnoho proměnných kvůli různému dostupnému hardwaru, různým cenám i preferencím zákazníků. Co na to ale test serveru Techspot?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
GlobalFoundries postaví v Singapuru továrnu s výstupem 450 tisíc waferů ročně GlobalFoundries postaví v Singapuru továrnu s výstupem 450 tisíc waferů ročně
Společnost GlobalFoundries, na jejíž výrobní kapacity částečně stále spoléhá AMD, se rozhodla postavit v Singapuru novou továrnu. Bude mít plánovaný výstup 450 tisíc waferů ročně, čili cca 38 tisíc měsíčně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
BenQ letos kompletně omladí herní myši Zowie určené nejen pro esport BenQ letos kompletně omladí herní myši Zowie určené nejen pro esport
Herní značka Zowie by BenQ avizovala aktualizaci pro své portfolio počítačových myší. Nová řada C, která zahrnuje nejen vylepšené modely EC1-C a EC2-C, ale především úplnou novinku EC3-C. Myši přijdou se sníženou hmotností i dalšími vylepšeními.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik