Přesný robot pomáhá při kochleární implantaci

Přesný robot pomáhá při kochleární implantaci
, , aktualita
Roboti najdou své využití v mnoha odvětvích. Objevují se doručovací roboti, humanoidi, kteří se snaží napodobovat lidské pohyby, či lékařští roboti. Robota, který pomáhá při kochleární implantaci, vyvinul tým švýcarských vědců.reklama
V medicíně jsou roboti cennými pomocníky. Pokud například lékaři musí provést operaci, která vyžaduje vysokou zručnost a přesnost, robot jim při výkonu hodně pomůže. Z toho důvodu se objevují nejrůznější roboti pro medicínské účely. Svého robota vyvinul i tým chirurgů a inženýrů z nemocnice a z univerzity ve švýcarském Bernu. Tento vysoce přesný robot je určen na vykonávaní kochleárních implantací.

Kochleární implantace je operační výkon, při kterém je do vnitřního ucha zaveden svazek elektrod. Implantát tak umožňuje sluch u lidí, kteří by jinak slyšet nemohli. Švýcarský robot pomáhá chirurgům tuto činnost vykonávat, protože jim vyvrtá drobný otvor do lebky, aby lékaři získali přístup k hlemýždi. Svazek elektrod pak může být vzniklým malým otvorem bezpečně vložen do vnitřního ucha. Protože robot je extrémně přesný, nemělo by docházet k poškození důležitých částí vnitřního ucha či důležitých nervů, které se v oblasti nacházejí.

Cílem projektu bylo vytvořit robota, který zvládne vrtat sám, bez přímého ovládání chirurgem. K uskutečnění výkonu mu postačí příkazy, které lékař zadá přes speciální software. Tým chtěl navrhnout robota, který bude schopný tak přesných výkonů, jaké člověk nedokáže.

Robot je vybaven řadou senzorů, podle kterých se orientuje. Nechybí optický sledovací systém či senzor, který může rozpoznat strukturu kostí při vrtání. Další senzor podobný radaru vysílá malé elektrické impulsy do kosti, takže robot si může spočítat, kde přesně se momentálně nachází. Zároveň všechny informace vidí i chirurg, takže ví, v jaké části robot je. Lékař tak může při výkonu kontrolovat, jestli je všechno v pořádku.

Robotická kochleární implantace podstoupila přísné testování, které je nutné pro zajištění bezpečnosti pacienta. Minulý rok dokonce chirurgové s robotem uskutečnili první skutečnou operaci lidského pacienta, a ta proběhla úspěšně. Do budoucna vědci přemýšlejí o využití robota i při jiných operacích, které vyžadují vysokou přesnost.

Robotické přístroje v medicíně nemusí být používány přímo při operaci, mohou sloužit jako podpůrné přístroje například pro srdce. Takový robotický přístroj vyvíjí tým z Harvardovy univerzity.

Zdroj: phys.org
reklama
Nejnovější články
AMD vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync AMD vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync
AOC konečně vyslal na trh už dříve ohlášené herní monitory, a to 31,5palcový QHD AG322QCX s rozlišením QHD a 27palcový AG272FCX s Full HD. Oba jsou prohnuté a oba také podporují FreeSync.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera
Kvůli americkým službám byl počítačový svět nedávno obohacen o útoky nových ransomwarů a nyní je na řadě jiný způsob, jímž se útočníci snaží s využitím našich počítačů vydělat peníze. Dělají si z nich otrocké systémy těžící kryptoměnu. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC
Společnost Gigabyte si připravila novou základní desku MZ30-AR0, která je určena pro procesory AMD EPYC. Pokud máte zájem o sestavení serveru založeného na až 32jádrových procesorech AMD, zde je možnost. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu
Vývojáři CryEnginu se chystají přijít s novou verzí 5.4, která bude představovat důležitý krok pro rozšíření podpory Vulkanu. Tato nová verze má dorazit na konci července a její autoři nám poskytli možnost sledovat její vývoj.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka
Asi 2700 světelných let od Země se nachází podivná dvojice hvězd, které okolo sebe aktuálně obíhají velice blízko, ale někdy v minulosti se měla jedna z nich nacházet uvnitř druhé. Jak je to vůbec možné?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek