Přesný robot pomáhá při kochleární implantaci

Přesný robot pomáhá při kochleární implantaci
, , aktualita
Roboti najdou své využití v mnoha odvětvích. Objevují se doručovací roboti, humanoidi, kteří se snaží napodobovat lidské pohyby, či lékařští roboti. Robota, který pomáhá při kochleární implantaci, vyvinul tým švýcarských vědců.reklama
V medicíně jsou roboti cennými pomocníky. Pokud například lékaři musí provést operaci, která vyžaduje vysokou zručnost a přesnost, robot jim při výkonu hodně pomůže. Z toho důvodu se objevují nejrůznější roboti pro medicínské účely. Svého robota vyvinul i tým chirurgů a inženýrů z nemocnice a z univerzity ve švýcarském Bernu. Tento vysoce přesný robot je určen na vykonávaní kochleárních implantací.

Kochleární implantace je operační výkon, při kterém je do vnitřního ucha zaveden svazek elektrod. Implantát tak umožňuje sluch u lidí, kteří by jinak slyšet nemohli. Švýcarský robot pomáhá chirurgům tuto činnost vykonávat, protože jim vyvrtá drobný otvor do lebky, aby lékaři získali přístup k hlemýždi. Svazek elektrod pak může být vzniklým malým otvorem bezpečně vložen do vnitřního ucha. Protože robot je extrémně přesný, nemělo by docházet k poškození důležitých částí vnitřního ucha či důležitých nervů, které se v oblasti nacházejí.

Cílem projektu bylo vytvořit robota, který zvládne vrtat sám, bez přímého ovládání chirurgem. K uskutečnění výkonu mu postačí příkazy, které lékař zadá přes speciální software. Tým chtěl navrhnout robota, který bude schopný tak přesných výkonů, jaké člověk nedokáže.

Robot je vybaven řadou senzorů, podle kterých se orientuje. Nechybí optický sledovací systém či senzor, který může rozpoznat strukturu kostí při vrtání. Další senzor podobný radaru vysílá malé elektrické impulsy do kosti, takže robot si může spočítat, kde přesně se momentálně nachází. Zároveň všechny informace vidí i chirurg, takže ví, v jaké části robot je. Lékař tak může při výkonu kontrolovat, jestli je všechno v pořádku.

Robotická kochleární implantace podstoupila přísné testování, které je nutné pro zajištění bezpečnosti pacienta. Minulý rok dokonce chirurgové s robotem uskutečnili první skutečnou operaci lidského pacienta, a ta proběhla úspěšně. Do budoucna vědci přemýšlejí o využití robota i při jiných operacích, které vyžadují vysokou přesnost.

Robotické přístroje v medicíně nemusí být používány přímo při operaci, mohou sloužit jako podpůrné přístroje například pro srdce. Takový robotický přístroj vyvíjí tým z Harvardovy univerzity.

Zdroj: phys.org
reklama
Nejnovější články
Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků
Společnost Synology představilo dva nové NAS servery DiskStation DS218 a FlashStation FS1018. Prvně jmenovaný umí kódování do 10bitového H.265, druhý zase pojme rovnou 12 velmi výkonných SSD disků.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy
Hmyzácká rasa Thargoidů začala znepříjemňovat život hráčů v Elite: Dangerous, jak nám tvůrci ostatně slibovali. I nové video ukazuje, že ušetřeny nezůstanou ani velké vesmírné stanice a že tak bude svět v této hře jiný než dřív.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další nadílka her zdarma: vánoční Hitman a Company of Heroes 2 Další nadílka her zdarma: vánoční Hitman a Company of Heroes 2
Letos si nemůžeme stěžovat na nedostatek herních dárků. Máme tu totiž další dva, a to Hitman Holiday Pack od IO Interactive a pak tu je také okamžitá možnost si přivlastnit kopii Company of Heroes 2 od Relic. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Předseda FCC si střílí z konce síťové neutrality Předseda FCC si střílí z konce síťové neutrality
Organizace FCC zrušila obyvatelům USA jistotu síťové neutrality, čili rovnosti veškerých dat poskytovaných jejich ISP. Předseda FCC Ajit Pai k tomu zveřenil video, v němž si ze síťové neutrality a jejích zastánců rovnou střílí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Online video přehrávače už zcela běžně těží na našich počítačích Online video přehrávače už zcela běžně těží na našich počítačích
Ve světě počítačů se rozhořela válka mezi společnostmi a jednotlivci, kteří by si rádi z našich počítačů udělali slouhy pro těžbu kryptoměn ku vlastnímu obohacení a mezi firmami vyvíjejícími software pro blokování reklam. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek