www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přestanou se prodávat benzinová a naftová auta? Přichází doba elektromobilů

Přestanou se prodávat benzinová a naftová auta? Přichází doba elektromobilů
, , aktualita
Ekologické problémy spalovacích a vznětových motorů se diskutují denně. Protože však dnes existuje řešení v podobě aut na elektrický pohon, vznikají iniciativy na úplný zákaz prodeje benzinových a naftových aut.
K oblíbeným
reklama
Auta jsou podle mnohých jedním z hlavních příčin znečištění naší planety. Nejedná se jen o výfukové plyny, ale třeba i velkou spotřebu benzinu a nafty, nemluvě o ropných katastrofách, ke kterým by bez těchto aut nejspíše nedocházelo. Na druhou stranu ani elektrická auta nejsou bezchybná, asi největší problém tkví v recyklace baterie.

Oproti klasickým autům mají několik výhod jako prakticky nulová údržba. Elektromotory jsou totiž čisté - neproudí v nich benzin, ale ani olej, který je pro chod spalovacích motorů nezbytný. To znamená, že s eletromobilem v podstatě nemusíte do servisu. I toto je faktor v lepší ekologičnosti elektromobilů.

A protože jsou elektromobily ekologicky přívětivější, vznikla iniciativa International Zero-Emission Vehicle Alliance. Její cíl je, aby se kolem roku 2050 snížily emise produkované auty na 80-95 % současné úrovně. Řešením tohoto problému je podle hnutí úplný zákaz benzinových a naftových aut.

Aby však v roce 2050 nejezdila téměř žádná benzinová auta, jejich prodej musí být zakázán okolo roku 2030. Mezi země, které se zapojily do iniciativy nulových emisí, se řadí například Indie, Norsko nebo Německo.

Pro ČR může být důležitý vývoj situace právě v Německu. Tam momentálně jezdí celkem 45 milionů aut, z toho je asi 150.000 hybridních (kombinace benzinového, nebo naftového a elektrického motoru) a 25.000 čistě elektromobilů. Německá vláda však elektroauta podporuje, a to dotací ve výši 4000 euro, tedy 108 tisíc Kč.

Německý koncern Daimler má připravený plán, jak přivést elektromobily do svého celého portfolia. Zapomínat by se nemělo ani na Teslu, která má výkonná a luxusní elektrická auta, plánuje přitom výrobu i levných elektrických aut, která jsou dostupná pro každého.

Zdali jsou elektromobily správnou volbou, ukáže až čas. Zatím není zákon zakazující klasická auta schválen v žádné zemi. Aby se tak stalo, trh bude muset nabídnout alternativy k současným benzinovým a naftovým autům.

Zdroj: electrek.co
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře