www.svethardware.cz
>
>
>

Příčina nedostatku čipů může vězet v nedostupnosti materiálu ABF

Příčina nedostatku čipů může vězet v nedostupnosti materiálu ABF
, , aktualita
V průběhu předchozích měsíců jsme se dozvídali různé zprávy o tom, jak na trhu chybí procesory a APU, čipové sady, paměti GDDRx a samozřejmě i nové grafické čipy. Server Extremetech nyní ukazuje na možnou příčinu, či jednu z nich: nedostatek ABF. 
K oblíbeným
reklama
Nyní tu máme už jasný počátek další kryptotěžební vlny na grafických kartách a jako obvykle bychom mohli věštit leda z křišťálové koule ve snaze zjistit, kdy ta skončí. Nedostatek karet a jiného hardwaru se ale projevil dávno předtím a řešily se právě především grafické karty. Ty na trhu chybí jak firmě NVIDIA, která ani nyní nedokáže uspokojit poptávku po RTX 3000 s GPU vyráběnými Samsungem a AMD na tom s RX 6000 s GPU od TSMC není o moc lépe, spíše naopak. 
 
 
Pokud se navíc mluvilo i o nedostatku pamětí GDDR6 či GDDR6X či jiného hardwaru, může mít server Extremetech pravdu v tom, že problém nemusí být prostě jen ve výtěžnosti či nedostatku výrobních kapacit. Konkrétně pak může jít o nedostatek materiálu ABF (Ajinomoto Build-up Film), speciální izolační pryskyřice, která je velice odolná a nemění svůj objem v závislosti na teplotách, což je v případě počítačových čipů pochopitelně velice důležité. Tato pryskyřice se používá při pouzdření čipů, a to právě v místech, kde se čip napojuje na substrátové pouzdro, takže bez ní se výrobci prostě neobejdou. 
 
Server Digitimes varoval před nedostatkem ABF už loni v červnu a uvedl, že situace se může postupem času do roku 2021 ještě zhoršit. Vypadá to tak, že nemluvil do větru. To ale není vše, alespoň ne v případě firmy AMD. 

Dále se mluví o tom, že společnosti Sony a Microsoft si pro výrobu APU pro nové herní konzole rezervovaly až kolem 80 procent celkových 7nm kapacit, které má AMD u firmy TSMC k dispozici. Ostatně jejich cílem je prodat miliony nových konzolí, a to co možná nejdříve. To by nyní vysvětlovalo zoufalý nedostatek nových Radeonů a také problematické dodávky nových Ryzenů. Otázka je, jak dlouho může Sony s Microsoftem kapacity přiřazené firmě AMD takto vytěžovat. 
 
Nedostatek materiálu ABF by ale bohužel měl přetrvat i v tomto roce, na čemž se podepíše i neustále se zvyšující poptávka po něm. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3050 pro těžaře? LHR a klesající hodnota ETH prodlužuje návratnost GeForce RTX 3050 pro těžaře? LHR a klesající hodnota ETH prodlužuje návratnost
GeForce RTX 3050 přijde na trh coby 8GB karta, která se tak na rozdíl od RX 6500 XT bude hodit i pro těžbu Etherea, ovšem jak to vypadá, těžaři se nakonec snad nebudou o tento model přetahovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Quantum-dot pro perovskity: solární články dosahují 25,7% účinnosti Quantum-dot pro perovskity: solární články dosahují 25,7% účinnosti
Perovskitové solární články se opět posouvají o něco dál. Vědci z EPFL a Korea Institute of Energy Research na ně aplikovali technologii kvantových teček a díky tomu dokázali jejich účinnost navýšit až na 25,7 % na malém formátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA v Evropě zdražuje své vlastní modely RTX 3000 NVIDIA v Evropě zdražuje své vlastní modely RTX 3000
NVIDIA se rozhodla zdražit své vlastní karty Founders Edition, což zatím platí dle dostupných informací jen v Evropské Unii, ovšem brzy by se měla "dočkat" rovněž Velká Británie. Jaký je důvod pro zdražení zrovna v této době? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel varuje před poškozením přetaktovaných neodemknutých procesorů Intel varuje před poškozením přetaktovaných neodemknutých procesorů
Intel zřejmě nerad vidí, jak se na moderních deskách díky nastavení základního taktu BCLK přetaktovávají i běžné procesory Alder Lake-S, které nepatří mezi modely K s odemknutým násobičem. Co k tomu říká?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
MediaTek demonstroval Wi-Fi 7: 2,4× rychlejší než Wi-Fi 6 MediaTek demonstroval Wi-Fi 7: 2,4× rychlejší než Wi-Fi 6
MediaTek spolupracuje na vývoji nového standardu Wi-Fi 7, který má přinést násobně rychlejší datové přenosy. Nyní demonstroval první funkční připojení Wi-Fi 7 a hovoří se o 2,6krát vyšší rychlosti než u Wi-Fi 6.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala