www.svethardware.cz
>
>
>

Příčina nedostatku čipů může vězet v nedostupnosti materiálu ABF

Příčina nedostatku čipů může vězet v nedostupnosti materiálu ABF
, , aktualita
V průběhu předchozích měsíců jsme se dozvídali různé zprávy o tom, jak na trhu chybí procesory a APU, čipové sady, paměti GDDRx a samozřejmě i nové grafické čipy. Server Extremetech nyní ukazuje na možnou příčinu, či jednu z nich: nedostatek ABF. 
K oblíbeným
reklama
Nyní tu máme už jasný počátek další kryptotěžební vlny na grafických kartách a jako obvykle bychom mohli věštit leda z křišťálové koule ve snaze zjistit, kdy ta skončí. Nedostatek karet a jiného hardwaru se ale projevil dávno předtím a řešily se právě především grafické karty. Ty na trhu chybí jak firmě NVIDIA, která ani nyní nedokáže uspokojit poptávku po RTX 3000 s GPU vyráběnými Samsungem a AMD na tom s RX 6000 s GPU od TSMC není o moc lépe, spíše naopak. 
 
 
Pokud se navíc mluvilo i o nedostatku pamětí GDDR6 či GDDR6X či jiného hardwaru, může mít server Extremetech pravdu v tom, že problém nemusí být prostě jen ve výtěžnosti či nedostatku výrobních kapacit. Konkrétně pak může jít o nedostatek materiálu ABF (Ajinomoto Build-up Film), speciální izolační pryskyřice, která je velice odolná a nemění svůj objem v závislosti na teplotách, což je v případě počítačových čipů pochopitelně velice důležité. Tato pryskyřice se používá při pouzdření čipů, a to právě v místech, kde se čip napojuje na substrátové pouzdro, takže bez ní se výrobci prostě neobejdou. 
 
Server Digitimes varoval před nedostatkem ABF už loni v červnu a uvedl, že situace se může postupem času do roku 2021 ještě zhoršit. Vypadá to tak, že nemluvil do větru. To ale není vše, alespoň ne v případě firmy AMD. 

Dále se mluví o tom, že společnosti Sony a Microsoft si pro výrobu APU pro nové herní konzole rezervovaly až kolem 80 procent celkových 7nm kapacit, které má AMD u firmy TSMC k dispozici. Ostatně jejich cílem je prodat miliony nových konzolí, a to co možná nejdříve. To by nyní vysvětlovalo zoufalý nedostatek nových Radeonů a také problematické dodávky nových Ryzenů. Otázka je, jak dlouho může Sony s Microsoftem kapacity přiřazené firmě AMD takto vytěžovat. 
 
Nedostatek materiálu ABF by ale bohužel měl přetrvat i v tomto roce, na čemž se podepíše i neustále se zvyšující poptávka po něm. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek