reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Příklad HTPC - vylepšená FIC Spectra + Win Vista

, , , , článek
Příklad HTPC - vylepšená FIC Spectra + Win Vista
Jako první si vezmeme na mušku FIC Spectru, coby příklad barebone HTPC systému a poté budeme pokračovat povedenými Windows XP MCE. Ty poskytují obrovské pohodlí pro HTPC a jsou pro většinu lidí dostatečně intuitivní. Kdo jste četli původní článek, přejděte rovnou na část 3 - info o nové Spectře, Win Vista a MCE.
Příklad HTPC - vylepšená FIC Spectra + Win Vista
Spectra za uplynulý rok doznala několika změn a vylepšení. Tyto změny se týkají hardwaru i softwaru.


Vylepšená Spectra s Windows Vista - hardware


Původně byla Spectra postavena na platformě Intel, do nové Spectry však výrobce osadil základní desku postavenou na chipsetu nForce 430, konkrétně se jedná o desku GIGABYTE GA-M61PM-S2 (pro připomenutí, v původní byla FIC P4M-915GD1). Nová deska nabízí 4 sloty pro DDR2 paměti, čtyři porty SATA (s podporou 3Gbps přenosů), jeden dvoukanálový IDE řadič pro optickou mechaniku a druhý pro disketovou mechaniku. Čipová sada nForce 430 má integrované grafické jádro GeForce 6100 (to sice není ideální na hraní her, ale pro účely HTPC postačí a navíc šetří energii oproti použití samostatné grafické karty). V případě potřeby je možné Spectru osadit low-profile PCIe grafickou kartu. Velkým plusem je pasivní chlazení čipsetu, čímž se minimalizuje počet ventilátorů na nezbytné minimum. Pro připojení televizní karty je zde dvojice PCI slotů. V posledním PCI slotu je osazen riser-card, který umožňuje připojit karty klasické velikosti, což se hodí v případě televizní karty.

Základní deska Gigabyte GA-M61PM-S2 je určená pro procesory s paticí AM2 pro procesory AMD. Ve Spectře je osazen Sempron 2800+, jenž oproti původnímu Intel P4 nedosahuje takové spotřeby, přesto je osazen aktivním chladičem.

Vyměněn byl i TV tuner. Doba pokročila a na scénu nastupuje DVB technologie pro příjem digitálního pozemního signálu. Výrobce sáhl po Leadteku WinFast DTV1000 T. Jelikož jde o kartu od známého prověřeného výrobce, troufám si říci, že jde o skvělou volbu. Mimo jiné obslužný software, který Leadtek na svých stránkách poskytuje, je jedním z nejlepších (má velice přívětivé uživatelské prostředí a možnosti nastavení více než postačují).

Tímto inovace po stránce hardwaru končí, inovace je to však velmi zásadní, přece jen bylo vyměněno téměř vše kromě zdroje, pevného disku, optické mechaniky a skříně. Pro úplnost si připomeňme nějaké základní specifikace Spectry: šířka 430 mm, hloubka 390 mm a výška 86 mm. Přední panel se honosí DVD-RAM mechanikou LG, pod kterou se za dvířky skrývají konektory 2x USB, jeden vstup pro digitální audio S/PDIF, jeden Mic-In a výstup pro sluchátka. Hned vedle za dalšími dvířky je umístěna čtečka karet 8in1, tlačítko pro synchronizaci bezdrátové klávesnice a nad ní standardní soubor tlačítek pro přehrávání a přetáčení. Na čelním panelu uprostřed najdete LCD displej s modrým podsvícením. Na pravé straně je otočný ovladač hlasitosti a tlačítko pro zapnutí resp. vypnutí.

Zadní panel skrýva (zprava) dva sloty orientované horizontálně pro standardní PCI karty osazené televizními kartami, tři low-profile pozice, do kterých nyní vedou ze základní desky sloty PCI, PCIe 1x a PCIe 16x. Konektory základní desky tu jsou v podobě 4 USB, jeden FireWire a RJ45, 6 jacků pro 7.1 integrovanou zvukovou kartu a taky samozřejmě jeden paralerní a seriový port, VGA a 2x PS2. Dále S/PDIF-out (optický a koaxiální), Audio Line-In, Audio Line-Out, jeden FireWire a dva konektory pro IR ovládání.

Zdroj má výkon 250W, který pro takovouto sestavu naprosto dostačuje. Ve zdroji jsou dva malé a velice tiché větráčky, které odsávají teplo z celé skříně Spectry a práve přes zdroj jej foukají ven.

Tělo přístroje má uspokojivé provedení a rozhodně zapadne pod Vaši TV. Jediné, co trochu zamrzí, je drhnoucí se kolečko hlasitosti (to mohlo být způsobeno vadným kusem). Na druhou stranu stejně budete ovládat hlasitost z 99 % pouze dálkovým ovladačem.

Tabulka výsledné hardwarové konfigurace:


FIC P4M-915GD1
Základní deskaGIGABYTE GA-M61PM-S2
Čipová sadanForce 430 (GeForce 6100)
Operační paměť4 DIMM sloty, podpora DDR2 800MHz, max 16 GB
Slot pro grafickou kartuPCI Express x16 (LowProfile*)
Audio kodekAzalia 7.1, Realtek ALC883
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Síťová kartaRealtek 10/100/1000 Mbit
Rozšiřující sloty2x PCI + 2x rozšiřující karta do PCI, celkově tedy 3x PCI, z čehož je jeden v rámci Spectry pouze pro LowProfile
1x PCI Express x16 LowProfile. 1x PCI Express x1
Integrované vstupy a výstupy1x Paralelní port
2x PS/2 konektor
1x RJ45, 4x USB 2.0, 2x COM port (1 header)
2x Audio konektory: Mic-In, Line-In, Line-Out
IDE řadič1 kanál PATA 66/100 (2 připojitelná zařízení)
BIOSACPI, APM, DMI, SMBIOS, PnP, USB, PC99, PC2001
IEEE1394VIA6307L - 2 porty
Formát deskymicroATX


Nyní se podíváme na to, jak si celá sestava poradila s běžnou prací, která se na HTPC provádí. Od zatížení procesoru se odvíjí i celková teplota ve skříňi, hlučnost ventilátoru apod.


DVB televize - testy zátěžeSledování DVB televize

Při samotném sledování DVB se vytížení pohybuje něco málo nad 30 %. Je zde dobře vidět, že nějaké to procento výkonu si bere samotný systém resp. jeho nadstavba MC.


Nahrávání DVB na pozadí

Při nahrávání digitální televize se vytížení procesoru pohybovalo kolem 30 % (ony drobné výkyvy nezapočítáme). Při tomto vytížení se procesor ještě tolik zahřívat nebude, a tak se nemusíte bát, že se Spectra bude nějak zvukově výrazně projevovat.


Přehrávání DVB a záznam na pozadí

Při přehrávání a současném nahrávání se již vytížení blíží 40 %, což je pouze o 10 % více oproti samotnému nahrávání. Opět se nemusíte bát, že se Spectra moc zapotí.


Převíjení DVB záznamu

Při převíjení DVB záznamu je samožřejmě vytížení procesoru střídavé. Jednou je zatížen prakticky na 100 % a po chvilce opět klesne na 30 % (standardní přehrávání DVB záznamu).


Analogová televize - testy zátěžeSledování analogové televize

Při sledování analogové televize se vytížení procesoru vyšplhalo až k 55 %, což je znatelně více než u digitální televize. V dnešní době však analogová televize už moc velkou roli nehraje, a tak se není čeho bát. Při tomto vytížení se totiž už ventilátor na chladiči může rozběhnout do nepříjemných otáček.


Nahrávání analogové televize

Samotné nahrávání analogové televize je o něco méně náročné, než přímo její sledování. Je to logické, protože systém nemusí vykreslovat obraz. Stále se však pohybujeme u 50 % a to není zrovna málo.


Přehrávání analogové televize se záznamem

Pokud sledovaný pořad ještě nahráváme, tak se o pár (cca 3 %) zvedne vytížení. Je to dáno tím, že se musí pracovat s disky a zpracování dat zkrátka něco stojí. Naštěstí to není nic tragického a oproti samotnému sledování nebo nahrávání se v podstatě nic nemění.

Obecně je na tom digitální tuner daleko lépe. Pokud tedy využijete možnost digitálního příjmu, bude ve finále provoz Spectry méně hlučný než v případě využití analogového příjmu.

Distribuce:

MICRONIC Přerov s.r.o., +420 581 288 135, mail: servis@micronic.cz
reklama
reklama
reklama