Příští verze Windows 10 TP už bude obsahovat prohlížeč Spartan

Příští verze Windows 10 TP už bude obsahovat prohlížeč Spartan
, , aktualita
Microsoft ústy Kevina Galla, technického vedoucího pro univerzální aplikace, oznámil na akci Mobile World Congress v Barceloně, že příští sestavení Windows 10 Technical Preview už bude obsahovat prohlížeč Spartan.
K oblíbeným
reklama
Spartan (či přesněji Project Spartan) je nový prohlížeč určený pro Windows 10, který má nahradit již letitý Internet Explorer. Spartan bude součástí příštího sestavení Windows 10, které má podle IT zpravodajského portálu The Verge být uvolněno koncem března nebo ještě dříve.

Zajímavé určitě bude, jestli už bude mít Spartan definitivní jméno. To dosavadní je totiž jen kódové označení uvnitř Microsoftu. Ale protože finální jméno dosud oznámeno nebylo, mluví se o novém prohlížeči zatím jako o Spartanu.

Spartan je založen na jádře EdgeHTML, které vzniklo jako odlehčená vývojová větev původního jádra Trident používaného v Internet Exploreru. Nový prohlížeč je vyvíjen celý nanovo, aby se zbavil zátěže v podobě podpory mnoha starých standardů, kterou na sebe za dvacet let existence nabalil Internet Explorer. Ten ale ještě není úplně odepsaný a kvůli podpoře starších webových aplikací (zejména ve firemní sféře) ve Windows 10 zůstane jako pojistka zpětné kompatibility.

Spartan se naopak soustředí na podporu nejnovějších standardů a také se má rychlostí a možnostmi rozšiřování (zejména v podobě appletů) vyrovnat konkurenci v podobě Chromu, Mozilly a Safari. V předchozím článku na dané téma jsme vysvětlovali, proč Microsoft nezvolil pro Spartan open source jádro Webkit, či jeho mutaci Blink.


Project Spartan


Microsoft má se Spartanem velké plány a nemalé ambice. Především by rád zvýšil svůj podíl v segmentu prohlížečů, kde výrazně dominuje Chrome následovaný Mozillou. V Redmondu jistě nostalgicky vzpomínají na časy, kdy – tehdy ještě jen na desktopu - kraloval jejich Internet Explorer.

Jenže doba se změnila, Google přišel s Chromem a nastoupily také mobily a tablety a Microsoft mohl jen smutně přihlížet, jak podíl Internet Exploreru v segmentu prohlížečů padá a padá dolů. Teď by to se Spartanem rozhodně rád změnil a oplatil především Googlu.

On už ostatně je nejvyšší čas na uvolnění nového prohlížeče pro testování. Termín vydání Windows 10 se sice pomalu, ale jistě blíží a Spartan ještě bude třeba pořádně vyzkoušet a vyladit. Zvlášť, když jde vlastně o univerzální aplikaci, která je určena všem zařízením desktopy počínaje a mobily konče.

Myslíte, že nový prohlížeč bude mít v novém sestavení Windows 10 již finální jméno? A dáte mu aspoň šanci, nebo zůstanete u konkurence?

Zdroj: The Verge
reklama
Nejnovější články
Tchaj-wanská firma straší nedostatkem čipů i v příštím roce Tchaj-wanská firma straší nedostatkem čipů i v příštím roce
Bloomberg zpovídal tchaj-wanské firmy zabývající se výrobou počítačových čipů či jejich využitím ve vlastních produktech a dle nich může aktuální nedostatek přetrvat i do hloubi roku 2022. Problémů je celá řada.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Rocket Lake nabídnou taktovací funkci známou z platformy procesorů Ryzen Rocket Lake nabídnou taktovací funkci známou z platformy procesorů Ryzen
Ještě zbývá zjistit, jak přesně nová funkce v BIOSu počítačů s procesory Rocket Lake-S od Intelu funguje, ale je zřejmé, že bude víceméně odpovídat nastavení taktu sběrnice Infinity Fabric v procesorech Ryzen. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem
Na bílém PCB je postavena nová karta GALAX GeForce RTX 3090 HOF, která představuje hi-endové provedení hi-endové grafiky. Jednak je vybavena svým vlastním displejem, který poslouží pro její monitorování, ale pak je tu i 1000W BIOS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval
Prototyp Starship SN10 konečně zvládl to, co se jeho předchůdcům nepovedlo. Dokázal přistát ve vzpřímené poloze, ovšem přistání to bylo přesto poněkud tvrdé a s plameny na jedné straně lodi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0? AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0?
Společnost AMD je zřetelně pozadu oproti NVIDII, pokud jde o využití ray tracingu a AI upscalingu, což je v dnešní době v podstatě nerozlučná dvojka. Příslušný hardware je sice tu, ale čeká se na jeho využití. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek