Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ProCA a LIBRA v IT končí: aktivity přebírá AAC

6.10.2004, Zdeněk Michálek, článek
ProCA a LIBRA v IT končí: aktivity přebírá AAC
Výsledky celého českého distribučního trhu za rok 2003 nebyly příliš povzbudivé. Minimální nárůst korunového objemu trhu (něco málo přes jedno procento oproti roku 2002) ovlivněný mj. nízkým kursem dolaru a další vlivy způsobily, že téměř všichni čeští distributoři nesplnili...
Výsledky celého českého distribučního trhu za rok 2003 nebyly příliš povzbudivé. Minimální nárůst korunového objemu trhu (něco málo přes jedno procento oproti roku 2002) ovlivněný mj. nízkým kursem dolaru a další vlivy způsobily, že téměř všichni čeští distributoři nesplnili plánované nárůsty obratů a většina dokonce proti minulému roku poklesla.

V dusné atmosféře, která po podobných zjištěních zpravidla následuje, je velmi pečlivě sledována každá změna v rozložení sil. Na stagnujícím trhu lze totiž nárůstů docílit jediným způsobem: tím, že „kus koláče“ seberete konkurenci. O to významnější pak je každý pohyb v TOP10, případně v TOP5 českého distribučního trhu.

První zprávy o tom, že se zásadní změna chystá v české "pětce" a "šestce" - v ProCA a Libra Electronics, dceřinných společnostech skupiny AAC - se objevovaly již od prvního čtvrtletí letošního roku. Šeptanda však byla upřesněna až v několika tiskových zprávách a rozhovorech poskytnutých ve druhé polovině léta, kdy vedení skupiny potvrdilo: ano, bude se integrovat.IT distribuce na českém trhu 2003. Zdroj: Inside


Tisková zpráva mluvila o ".. sloučení existujících firem do dvou divizí: divize distribuční tvořené společnostmi ProCA a LIBRA Electronics a divize služeb, tvořené integrací společností Xanadu a ProMON (který je současně vydavatelem Světa hardware), zavedení jednotného informačního systému, efektivnějšího systému skladového hospodářství, zvýšení flexibility obchodních zástupců společnosti nebo silného integrovaného marketingu a odborného poradenství ..."


Současná struktura firem skupiny AAC

Konkrétní kroky, které k nové formě povedou a zejména jméno nové společnosti (příp.společností) však stále zůstávalo zahaleno pláštíkem tajemství. Ten poodhalili až na dnešní tiskové konferenci předseda dozorčí rady AAC a.s. Ladislav Marek, předseda představenstva AAC a.s. Michal Henych a předseda představenstva LIBRA Electronics, a.s. Petr Hybrant.

Jak velká bude skupina AAC ?

Počet zaměstnanců skupiny v roce 2005 by se měl ustálit na zhruba 500, plánované tržby pro rok 2004 podle jednotlivých obchodních jednotek by měly dosáhnout:
 • BU Distribution cca 3 miliardy Kč
 • BU Computers cca 1 miliarda Kč
 • BU Trading cca 1,2 miliardy Kč
 • BU Retail cca 700 miliónů Kč
 • BU Solutions cca 180 miliónů Kč

Celkový předpokládaný obrat skupiny je v roce 2004 plánován na zhruba 6,1 miliardy Kč, pro rok 2005 je plánován další nárůst.

Co se stane s ProCA, LIBRA Electronics a ostatními členy skupiny AAC ?
 • ProCA a LIBRA Electronics ve své stávající podobě k 31. prosinci 2004 končí, jejich aktivity budou rozděleny do IT sféry a CE sféry (Consumer Electronics - Spotřební elektronika).
 • Aktivity IT sféry budou integrovány do jediné společnosti prodávající IT, aktivity CE sféry opět do jediné společnosti prodávající spotřební elektroniku
 • Většina aktivit službového charakteru (Solutions - zejména Xanadu a ProMON, ale i další) bude i v novém uspořádání vyčleněna do samostatné společnosti
 • Struktura řízení společností bude akcentovat jejich mezinárodní charakter. Ten by měl i nadále posilovat obdobnou integrací v dalších zemích, kde skupina působí a její expanzí do dalších zemí.
 • Struktura všech společností bude shodně založená na Bussiness Units
Ohlášená struktura firem skupiny AAC


Hlavní orientací IT společnosti bude:
 • Distribuce/velkoobchod komponent, periferií a spotřebního materiálu pro IT
 • Výroba a prodej počítačů, notebooků a serverů pod vlastními značkami
 • Kompletní řešení s přidanou hodnotou

Její sídlo bude v Praze, provozovny v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě, Hradci Králové, Pardubicích, Plzni a Jihlavě (+specializované servisní středisko v Přerově).


Organizační struktura IT firmy


Společností, jejímž úkolem bude co nejlépe zachytit plánovaný nástup digitálních technologií na český distribuční trh spotřební elektroniky, bude LIBRA Electronics. Té zůstanou všechny dosavadní CE aktivity (zejména Samsung), k nimž se přidají i distribuce a výroby mající dosud svůj domov v ProCA (Maxton, LG, Blaupunkt, Schneider).


Organizační struktura SE firmy

A nakonec to, co se vás dotkne nejvíc: jak se bude jmenovat nová IT společnost, která by se měla stát "dvojkou" na českém trhu komponentové distribuce ? Od 1. ledna 2005, kdy začne platit "nová" struktura, se už v IT oblasti nebudete setkávat s ProCA ani LIBRA.

Nový český IT distributor ponese "staronové" jméno
AAC