reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Procesory AMD FX: čeká je přeměna v APU?

, , aktualita
Procesory AMD FX: čeká je přeměna v APU?
Společnost AMD dle nejnovějších roadmap nechystá nové desktopové procesory řady FX bez integrovaného GPU, a to pro příští rok a ani ten následující. To však dle zástupce firmy neznamená, že by tato řada končila, takže co se na nás chystá?
Procesory AMD FX: čeká je přeměna v APU?
Že si AMD pro nejbližší léta nechystá nové desktopové procesory řady FX, víme již několikl dní. Doposud se ale firma nevyjádřila k tomu, co si připraví na jejich místo. James Prior z AMD (Manager of APU/CPU Product Reviews) uvedl, že již dostupné procesory pro socket AM3+ budou v nejbližší budoucnosti stále dostupné a jeho firma se je nechystá stahovat z trhu. To je celkem logické, když za ně nemá náhradu a znamenalo by to konec klasických desktopových procesorů.
- klikněte pro zvětšení -


Následně Prior uvedl, že firma se dále zaměří na heterogenní systémy, což v překladu znamená APU, a že procesory řady FX se budou dále vyvíjet. Z toho jednoznačně vyplývá, že se z nich stanou APU, ovšem prozatím nám AMD nepodalo žádné konkrétní informace. Oficiální roadmap pokrývající tento a příští rok také neukazují žádné novinky, o nichž by se doposud nevědělo. Serverové čipy dostanou nová jádra Steamroller, stejně jako spotřebitelská APU, ale desktopových FX se to nedotkne a ty se zatím nemohou těšit na Steamroller. Navíc nedostanou ani následující Excavator, o čemž mluví partneři firmy AMD, s nimiž se firma podělila o plány pro rok 2015.
- klikněte pro zvětšení -


Procesory FX přitom vycházely ze serverových modelů, čili pro AMD by nebyl velký problém představit vylepšené verze, zvláště když nabídne Steamroller u svých nových APU Kaveri. I to nám pak může napovědět, že se AMD chystá u svého desktopového hi-endu provést velké změny.

Otázkou pak je, jaké tyto změny budou. Pokud by šlo prostě o čipy s výkonným CPU a slabším integrovaným GPU, pak ty by v dnešní době neměly valný smysl. Trinity a Richland, čili APU, dnes nabízí vhodný mix výpočetního a grafického výkonu, takže má smysl je provozovat samostatně bez grafické karty. Ovšem procesory FX jsou dělané na to, aby si k nim uživatel koupil grafickou kartu, a samy tak grafické jádro logicky postrádají. Nejsnadnější cestou by pro AMD bylo vyrobit APU s výkonným procesorem, ale méně výkonnou grafikou po vzoru Intelovských Core, ale především kvůli této konkurenci by takový krok nedával velký smysl.

Musíme se tedy nechat překvapit a sledovat, co AMD se svou platformou AM3+ pro procesory FX nakonec provede.

Zdroj: X-bit labs
reklama
reklama
reklama