www.svethardware.cz
>
>

Prodeje PC mají klesnout o 3,7 %

Prodeje PC mají klesnout o 3,7 %
, , aktualita
Společnost International Data Corporation (IDC) vydala další svou pravidelnou zprávu Worldwide Quarterly PC Tracker, v níž předpovídá celosvětový vývoj počítačů PC. Podívejme se tedy na nejnovější informace.
K oblíbeným
reklama
V posledních měsících se objevovaly spíše pozitivní zprávy, dle nichž se měl už dlouho trvající pokles prodejů počítačů PC podstatně zbrzdit, na což nově udávané číslo udávající pokles o 3,7 % moc nevypadá. Ovšem IDC dříve předpovídalo pokles dokonce o plných šest procent, takže novou zprávu můžeme považovat za zlepšení.

Mladé trhy ve vývojových zemích nebudou počítačům PC příliš nakloněny, protože na nich je stále velká konkurence ze strany alternativních zařízení, jako jsou například tablety a existuje také řada problémů ekonomického a politického rázu. O zlepšení prodejů se tak má postarat obnovený zájem uživatelů především v ekonomicky vyspělých zemích, který se ostatně již začal projevovat. Zde můžeme zmínit také další dílek do skládačky, a sice chystaný systém Windows 9 "Threshold", který dle všeho bude k uživatelům desktopových počítačů a klasických notebooků daleko přívětivější než Windows 8.

Takže zatímco na mladých trzích mají prodeje PC dále klesat, pak ve vyspělých zemích mají prodeje v tomto roce růst o 5,6 %, což by byl nejlepší výsledek od roku 2010. Ostatně nejlepší přehled nám poskytne zveřejněná tabulka, kde se čísla týkají celkových prodejů PC v milionech kusů, a to na mladých trzích (Emerging Markets), vyspělých trzích (Mature Markets) a celosvětově (Worldwide). Hodnoty jsou pak ještě rozděleny mezi desktopová a mobilní PC.

Nicméně jak ukazuje výhled do budoucna, konkétně tedy do roku 2018, pokles prodejů se má na vyspělých trzích obnovit, i když spíše jen mírný, zatímco na mladých trzích se očekávají i černá čísla, díky čemuž je celosvětový výhled poměrně pozitivní. Když se ale podíváme na absolutní čísla, pak celkové prodeje mobilních PC mají do roku 2018 stagnovat a počty dodaných desktopových PC klesnou.

Pravdou také je, že v posledním období byl vůbec poprvé zaznamenán pokles prodejů tabletů, což by mohlo být pro počítače PC pozitivní, protože právě i kvůli tabletům se prodloužila doba, za kterou uživatelé obvykle vyměnili své PC za lepší. Řada z nich si prostě pořídila tablet a spokojila se se starým počítačem. Sluší se ale také dodat, že tak činili i proto, že je dnes téměř nic nenutí k tomu, aby svůj několik let starý počítač měnili za nový, neboť i takový může mít i na dnešní poměry velmi slušný výkon. Ten za poslední roky posunuly dopředu především SSD a kvůli nim není třeba si pořizovat nový počítač.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek