www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Prodeje PC meziročně klesly o 1,7 %, čekaly se 4 %

Prodeje PC meziročně klesly o 1,7 %, čekaly se 4 %
, , aktualita
Společnost International Data Corporation (IDC) zveřenila nejnovější data týkající se prodejů počítačů PC, mezi něž se tedy počítají i Macy. Dle nich byl zaznamenán meziroční pokles o 1,7 %, ovšem to je přesto pozitivní zpráva.
K oblíbeným
reklama
Za poslední, tedy třetí kvartál tohoto roku se na trh dodalo na 78,5 milionů počítačů, což v porovnání se stejným kvartálem minulého roku představuje pokles o 1,7 %. Nicméně dle IDC Worldwide Quarterly PC Tracker byl předpokládaný pokles 4,1 %, čili konečný výsledek je oproti předpokladům daleko lepší. Prodeje počítačů PC jsou přitom nyní ostře sledované, neboť má nastat jejich oživení a otázkou tedy je, zda se v nebližších kvartálech nedostanou do černých čísel.

Za lepšími výsledky stojí trendy, které ovlivnily prodej i v druhém kvartále. Lepší byly prodeje především podnikových PC, mezi něž patří i Chromebooky a vůbec počítače s OS Chrome, což jde na vrub hlavně třem hlavním prodejcům, firmám Lenovo, HP a Dell. Všechny zaznamenaly významné zvýšení prodejů na úkor ostatních prodejců, díky čemuž zvýšili i své podíly na trhu. To samé platí i pro čtvrtého a pátého v pořadí, firmu Acer Group a Apple. Lenovo však evidentně dokázalo ještě zvýšit svůj náskok na někdejší jedničku, firmu HP, a nyní má pod kontrolou plnou pětinu trhu s PC.

Co se týče jednotlivých trhů, pak vyšší prodeje byly zaznamenány především na vyspělých trzích v Severní Aerice a Evropě. Podepsala se na tom migrace ze systému Windows XP, která tedy poněkud zpomalila, dále pak dobré ekonomické vyhlídky, saturace trhu s tablety a také důsledky větší konkurence na trhu s notebooky. Zklamáním byly pak jako obvykle mladé trhy, i když v Asii a Pacifiku bodovala levná přenosná PC. Ta ale nemusí pro platformu PC budovat stabilní základnu do budoucna a výrobci i zákazníci mohou z ní snadno přesedlat na jiná zařízení, jak se obává analytik Jay Chou z Worldwide PC Trackers.

Samotný trh ve Spojených státech meziročně rostl o slušných 4,3 procent (prodalo se 17,3 mil. PC) a mezikvartálně to bylo 2,6 %, na čemž se podepsaly prodeje kolem začátku školního roku, dále se rozšiřující Chromebooky a migrace z Windows XP na Windows 7 zaznamenaná především ve firmách a organizacích. Na tomto trhu už tolik netáhnou tablety, což také hrálo počítačům PC do karet. Na trhu EMEA, kam patří také Evropa, zaznamenaly úspěcht především notebooky s levným systémem Windows 8.1 s Bing a o růst prodejů se postaraly především trhy v západní Evropě, kdežto zemí patřících do CEMA se růst moc netýkal, což si IDC vysvětluje politickou a ekonomickou nestabilitou. Mezi tyto země totiž patří i Rusko a Ukrajina, ale také třeba Česká republika.

Zdroj: TZ IDC
reklama
Nejnovější články
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
5.3.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů