reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
7.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Loni byl propuštěn inženýr Blake Lemoine z Googlu. Na tom by nebylo asi nic zvláštního, kdyby to nebylo kvůli jeho veřejnému vyjádření, že AI je schopná cítit. Nyní varuje Microsoft, že se se svou Bing AI řítí do obrovského průšvihu.
Lukáš Petříček (270) | 10.3.202323:01
AI nic cítit nemůže, protože je to pouze program. Že tak ale může přesvědčivě vystupovat, tak to nepochybně ano. Může být jakákoliv. Obecně je to obrovská přìležitost pro lidstvo, ale má samozřejmě svoje úskalí. A dost možná to bude jeden z tzv. ­"great filtrů­". ;­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jirka-77 (889) | 11.3.202315:56
To právě není jen program, když je to umělá inteligence, protože umělá inteligence běžící na umělé neuronové síti je něco úplně jiného než program bez AI, nebo AGI, ale souhlasím že ani AGI nebude mít city, ani vědomí, ani vlastní zájmy, protože jí samotné je všechno jedno, včetně její existence. Nějaký snahy a zájmy a cíle jsou určený člověkem o co se má snažit.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Lukáš Petříček (270) | 11.3.202317:08
"Nějaký snahy a zájmy a cíle jsou určený člověkem o co se má snažit.­" Pořád je to jen program.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jirka-77 (889) | 11.3.202317:44
Konkrétně v tom, že jsou cíle zadaný člověkem je to stejný jako u samotného programu, ale jinak co se týká funkce, tak je to úplně jiný když jde o práci neuronů.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
ispaleny (8) | 10.3.202316:55
AI čerpá informace z internetu a ty jsou plné protikladů a hodně emocionální. Podle toho vypadá výsledek. Potíž nastane, když to začne myslet na vyšší úrovni. Nejdříve to bude rozhovor prodavačky s Albertem Einsteinem na steroidech a následně už budete jen v pozici šneka na zahrádce, kolem kterého jezdí lidi autem. Nebudete mít žádnou kontrolu, ani teoreticky. Ovšem je to evolučně další krok. Není možné říct si, že zůstaneme pitomí, protože je to bezpečnější. Protože někdo určitě tu bariéru prorazí a pak je riziko pro nás mnohem vyšší, protože počáteční směřování na cíle určí jen on. Sice bude časem jen jako šnek s telefonem na premiéra, ale jen on bude ten kontakt mít.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
poola (23) | 8.3.20236:57
V hlasování dost chybí možnost:
"Ano, její důsledky mohou být blahodárné pro lidstvo­"
V podstatě je anketa jen negativní nebo neutrální. Není zde možnost vyjádřit se kladně k AI.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jirka-77 (889) | 8.3.20230:22
Není mě jasný hlasování, tak zatím nehlasuju. Nevím jestli je otázka s omezením jen na současnou AI, nebo jde i o sci­-fi. Největší co znám je GPT, toho se nebojím.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Blaazen (241) | 7.3.202315:59
@ Lemoine se obává toho, že AI bude zneužívána k distribuci nepravdivých informací, politické propagandě a jiným informacím prohlubující nenávist mezi národy, rasami nebo náboženstvími.

Všechno tohle už dělal Goebbels a mnoho dalších a žádnou AI k tomu nepotřebovali. Ve finále jde o to, jestli se cílová skupina nechá oblbnout a zmanipulovat, AI bude jen další z mnoha nástrojů.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(9)  nízká(0)
Tech-boy.lukas (989) | 8.3.20238:06
asi tak, dal jsem +. Naprosto stejný názor, je jedno kdo nám ­"falešné­" informace podá. Záleží na tom jak duchapřítomní jsme a přebereme si je. A je tu i mnoho sekt, a ty jsou schopny tvrdit že slunce v noci přestane svítit a jsou magoři co jim věří. A sekta nemá žádnou AI.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
GogoX (515) | 8.3.20238:28
on je asi rozdíl, když někdo poslouchal Goebbelse jednou za měsíc někde v ­"éteru­", a když bude ­"obecenstvo­" masírováno nonstop přes telefony, PC, a vlastně všude ... tohle se opravdu srovnávat nedá ... AI je jistě věc prospěšná, ALE ...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
fybyfyby (38) | 8.3.202310:35
Jen je teď mnohem jednodušší takovéto dezinformace dát dohromady a opatřit neprustrelnymi fakty. Problém je prostě v množství informací a ne v jejich podstatě.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
darksicek (133) | 8.3.202323:45
Už dnes stačí člověka zblbnout tak, že ho zaplavíte spoustou protichůdných informací. A pokud by AI nabízela cíleně a selektivně pouze některé vybrané informace, tak jsme tam, kam jsme se dostali s medii. A protože to o čem se nemluví, to jako by se vlastně nestalo, tak víme kam to vede.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Bison (692) | 7.3.202313:15
AI dokáže využiť svoj potenciál temer na 100% , Blake ide bomby na 2% , v tom bude skutočná kríza jeho osobnosti. Výhoda AI je , že ak nefunguje správne dá sa vypnúť, Blake sa dá len vyhodiť z práce.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Zubik1000CZ (287) | 7.3.202312:25
AI a rasismus není žádný problém.

Problém AI je, že nás může časem všechny zotročit nebo rovnou vyhradit.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(2)
Mylan (5) | 7.3.202315:28
To nemůže, protože neovládá nic. Může jen šířit ­"nesprávné­" myšlenky, což je nenávist a manipulační lži ­(dezinformace­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Zubik1000CZ (287) | 7.3.202316:32
Říkám časem.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Jirka-77 (889) | 8.3.20230:45
To je spíš věc lidí, jaký ji daj možnosti a jaký práce ji svěří. Třeba nějaký stát umělé inteligenci dá techniku a svěří ji plně válečnou akci včetně výroby zbraní někde v budoucnosti až by byli větší moznosti, tak to by bylo blbý, ale to by šlo spíš o šílenou nebezpečnou vládu, než ujeté vlastnosti samotné umělé inteligence. Pokud se z ní vyrobí vyhledávač, tak asi nebude bojovat proti lidem.
Je to jen nástroj jako oheň.
Může být anketa na starší objev, bojíte se ohně?
Tak opět jde spíš o nebezpečné lidi, kteří budou jiným škodit pomocí ohně a budeme se bát spíš těch lidí.
Umělá inteligence nemá vědomí, ani pocity a nemá motivaci nějakého zájmu, musí ji ho člověk určit, jako zařiď nám větší území.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zubik1000CZ (287) | 8.3.20238:03
Ja mluvím o skutečné AI. Ne o nějakém algoritmu co ti ovládá auto bla bla bla. Ale o skutečné umělé bytosti, která bude schopna přemýšlet nad tím, co dělá a bude mít nějaké plány.

Typický příklad ­"chceme, aby byli lidi šťastnější­"
Co má udělat AI? Má nám umožnit se válet doma místo práce?
Nebo nás má napojit na elektrody a simulovat oblasti mozku, které se starají o pocit štěstí?

Problém AI je, že i když nebude ­"zlá­" v našem chápání smyslu toho slova, tak pořád může škodit.

Nebo bude mít nějaký plán a uvědomí si, že když tu my nebudeme, bude mít snazší dosažení cíle.

Stejně jako když stavíš barák a na místě je co já vím. Třeba mraveniště. Prostě ho dáš do piče, bo překáží.


Chápeš?

OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
GogoX (515) | 8.3.20238:30
souhlas
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jirka-77 (889) | 9.3.20230:44
Jo jasně, to se bavíme ale o AGI, té univerzální inteligenci, která je zatím jen sci­-fi. Terminátora znám, tak vím že může škodit.
Když ta inteligence bude splňovat ty vlastnosti, které dnes nikdo neumí vyrobit a bude lidma rozšířená v technice, tak uznávám, že nebezpečí hrozí.
Jinak systém AI který běží na umělé neuronové sítí algoritmy nemá, algoritmy jsou systém klasického programování, kde se neurony nevyskytují. Jde to jistě kombinovat, ale ta inteligence co vnímá silnici a řídí, to algoritmy nejsou, to je AI.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Pavel Matějka (1426) | 8.3.20238:45
V USA se zbraňové systémy, ovládané AI, intenzivně navrhují a testují. Autonomní doprovodné stíhací letouny, automatické válečné lodě s výdrží až 40 dní, vždyť se to dozvídáme na těchto stránkách. Samozřejmě je to vždycky prezentováno jako úspěch demokracie, že ano. Je víceméně jasné, že takové věci projektuje i Čína jako dostatečně ekonomicky silný stát, navíc nežijící na dluh. V Rusku o tom nejspíš jen teoretizují nebo jsou v úplných začátcích.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.