Protézy s umělou kůží by mohly být poháněny sluneční energií

Protézy s umělou kůží by mohly být poháněny sluneční energií
, , aktualita
Odvětví protetiky se neustále rozrůstá. Vědci si představují, že v budoucnu bude taková protéza plnou náhradou chybějící končetiny. K tomu je ale třeba ujít ještě kus cesty, může pomoct například tato umělá kůže.
K oblíbeným
reklama
Vědci se snaží vymýšlet lepší a propracovanější robotické protézy, aby usnadnili život těm, kteří z nějakého důvodu o končetinu přišli nebo ji nikdy ani neměli. Pokročilé protézy musí mít ale nějaký svůj zdroj energie. Nad tímto problémem se zamyslela skupinka vědců z Glasgow University a vyvinula speciální umělou kůži.

Tato umělá kůže je neuvěřitelně tenká, tvoří ji jen jedna tenká vrstva grafenu. Tato grafenová pokožka dokáže zajistit energii. Pod vrstvou grafenu je totiž ukrytý i solární panel. Materiál přitom dokáže absorbovat 98 % dostupného slunečního záření. Při napájení se tak spoléhá jen na Slunce.

Tato umělá pokožka také dokáže být více citlivá, než je naše kůže. Na pokročilých protézách by tedy skvěle fungovala jako hmatový senzor. Tým z Glasgow University už začal pracovat i na vlastní 3D tištěné ruce, která by jednou lidem s chybějící končetinou mohla poskytnout větší komfort v životě za dostupnou cenu.


Glasgow University zveřejnila i krátké video, ve kterém probíhá demonstrace robotické končetiny. Tato umělá ruka zvládne díky hmatové funkci i měkký předmět uchopit šetrně a moc ho zbytečně nezmáčknout.

Robotické zařízení by mohlo vyjít na částku okolo 350 dolarů, což je přibližně 8 800 korun. Takto nízká cena by byla způsobená nejen výrobou pomocí 3D tisku ze silikonu, ale také absencí baterií, protože napájení by zajišťovala sluneční energie. Cena by tak byla výrazně nižší než u podobných protéz s bateriemi.

Umělá grafenová kůže by se ale nemusela používat jen na robotické protézy. Citlivý materiál má velký potenciál ve svém využití. Daly by se z ní vyrábět nejrůznější dotykové senzory, mohla by se stát senzorem potu na oblečení pro cvičení. I solární napájení by našlo své využití v různých přístrojích. Umělá kůže by se hodila i pokročilým robotům.

Vědci si s grafenovou umělou kůži malují zářnou budoucnost, přesto si ale uvědomují, že jsou teprve na začátku cesty. Nyní se hodlají věnovat především rozvíjení technologie napájení. Sluneční energie by tak v budoucnu měla pohánět i motorky, které budou pohybovat s protézou samotnou. Robotická končetina by se tak stala naprosto soběstačnou.

Zdroj: engadget.com

reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek