www.svethardware.cz
>
>

Protokol HTTP/2 je dokončen a slibuje velké změny

Protokol HTTP/2 je dokončen a slibuje velké změny
, , aktualita
Zástupce IETF HTTP Working Group oznámil, že protokol HTTP/2, který měl původní opznačení HTTP/2.0, byl dokončen. Internet Engineering Steering Group tak schválila nové specifikace, takže budou brzy zveřejněny.
K oblíbeným
reklama
Mark Nottingham, předseda pracovní skupiny IETF HTTP dnes na svém blogu zveřejnil prosté oznámení: "HTTP/2 is Done". Následně uvedl, že IESG (Internet Engineering Steering Group), čili nadřazená skupina IETF (Internet Engineering Task Force) schválila specifikace HTTP/2 a HPACK, takže ty nyní projdou finální kontrolou a čeká je brzké zveřejnění.

The Next Web uvádí, že nová verze hypertextového protokolu je velmi podstatná a důležitá. Však je to od roku 1999, kdy byl přijat HTTP/1.1, vůbec poprvé, co protokol HTTP prodělal tak velké změny. Uživatelé se mohou těšit na to, že HTTP/2 zrychlí některé nové webové technologie, urychlí načítání stránek a pomůže s přenosem dat do cache počítače, aniž by webový server čekal na jejich vyžádání od klienta (server push), což také urychlí komunikaci. Při vývoji nové verze protokolu se tak myslelo především na výkon z pohledu uživatele, který by se tak měl dočkat celkově rychlejšího načítání stránek. Pracovalo se také na lepším využití zdrojů serverů a síťových systémů.

HTTP/2 je také v binární podobně namísto textové, umí zajistit veškerou komunikaci se serverem pomocí pouze jednoho spojení a využívá kompresi hlavičky pro zefektivnění síťových přenosů. V případě starší verze protokolu HTTP tak mohla jedna stránka otevřít klidně desítky datových spojení, což mohlo ve výsledku zahltit naši domácí síť, respektive spíše router. Nyní bude tedy možné využít jen jedno datové spojení. Komprese hlavičky zase bude výhodou především pro mobilní internet, kde nižší režie přijde velmi vhod především v místech, kde není k dispozici širokopásmové internetové připojení.

Google také již před několika dny ohlásil, že plánuje plně přejít na HTTP/2, které by tak již brzy mohl podporovat jeho prohlížeč Chrome. Však otevřený síťový protokol SPDY (aka Speedy) vyvíjený firmou Google se stal základem pro HTTP/2, na němž následně pracovali někteří klíčoví vývojáři protokolu SPDY. Vývojáři už nyní mohou testovat nový HTTP/2 v prohlížečích Chrome i Firefox.

Podrobné informace o HTTP/2 najdete v příslušném FAQ.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala