www.svethardware.cz
>
>

Průhledné křemíkové solární články se dostávají na 7,38% efektivitu

Průhledné křemíkové solární články se dostávají na 7,38% efektivitu
, , aktualita
Jihokorejští vědci na Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST) vyvíjejí solární články, které by mohly být průhledné i ohebné. Díky tomu by měla být možná jejich instalace tam, kde to dnes není možné.
K oblíbeným
reklama
Výzkum solárních článků probíhá dál, a to jak perovskitů, které jsou v popředí vědeckého zájmu, ale zatím bez většího praktického nasazení, tak i tradičních křemíkových. Vědci na jihokorejském Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST) přišli s křemíkovými články, které mají zajistit průhlednost i ohebnost. Pomocí fotolitografie jsou vyrobeny články s miniaturními mezerami, což zajišťuje průhlednost a zároveň i možnost ohybu. Je to možné i díky tomu, že mezery při ohybu potlačují možnost vzniku mikrotrhlin. Díky tomu je poloměr ohybu 6 mm a využije-li se organický polymer PDMS, klesne dokonce na 3 mm.
 
Solární panely
ilustrační obrázek, autor: ChristofferRiemer, CC BY 3.0, přes Wikimedia Commons
 
Pochopitelně není vše jen růžové. Pokud má mít panel propustnost 60% světla, je jeho účinnost jen 5,52 %, což je zhruba čtvrtina běžných křemíkových panelů. Sníží-li se propustnost na 45 %, zvýší se efektivita na rozumnějších 7,38 %, ale ani to není žádný zázrak. Pokud by se tak dostaly na trh, rozhodně by nebyly určeny pro stejné nasazení jako dnešní panely. Průhlednost by se ale mohla využít pro aplikaci na skla, která nemusí být čirá, případně která mají díky barevným efektům plnit dekorační funkci. Bonusem by pak bylo generování elektřiny, velkou otázkou by ale bylo také to, zda by při tomto výkonu vůbec zaplatily veškerou techniku okolo. Testovací články ale byly prozatím malé, měly plochu 2,25 cm2 a výkon 17,3 mW.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Twitter zavádí podporu NFT, mohou se stát profilovými obrázky Twitter zavádí podporu NFT, mohou se stát profilovými obrázky
Snad každým dnem se objeví firma, která ohlásí zavedení podpory NFT. Nyní je to Twitter, který umožní připojit nakoupená NFT a zobrazit je jako profilové obrázky. Na síti mají být NFT jasně vidět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Instagram Subscriptions: tvůrci mohou zavádět předplatné Instagram Subscriptions: tvůrci mohou zavádět předplatné
Sociální síť Instagram společnosti Meta zavádí možnost předplatného. V podstatě tak reaguje na server OnlyFans nebo Patreon. Tvůrci obsahu si tak mohou pro své sledující připravit předplatné pro exkluzivní obsah.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní loď Soleil dokončila svou první samostatnou plavbu Autonomní loď Soleil dokončila svou první samostatnou plavbu
Všeobecná autonomní doprava je sice stále hudbou vzdálené budoucnosti, přesto se už objevují první úspěšné projekty, které umožňují samostatný pohyb v reálném prostředí. V Japonsku takto nyní pluje trajekt Soleil.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
První filmové studio ve vesmíru? Modul se má připojit k ISS v roce 2024 První filmové studio ve vesmíru? Modul se má připojit k ISS v roce 2024
Po oběžné dráze Země už za pár let může obíhat první skutečně kosmické filmové studio. Za projektem stojí společnost Space Entertainment Enterprise, která plánuje, že by se modul s filmovým studiem mohl k ISS připojit v roce 2024.
21.1.2022, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
GeForce RTX 3080 12GB v testu: malý rozdíl za velký příplatek? GeForce RTX 3080 12GB v testu: malý rozdíl za velký příplatek?
NVIDIA nedávno náhle vypustila na trh karty GeForce RTX 3080 s 12 GB paměti, které mají sice o trošku lépe vybavené GPU, více paměti a jejich širší rozhraní. Přesto nejde o samostatný model. 
21.1.2022, aktualita, Jan Vítek