Průvodce koupí cenově výhodného PC pro březen
26.3.2008, Milan Šurkala, článek
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.
Kapitoly článku:
- Průvodce koupí cenově výhodného PC pro březen
- Než začnete číst: Menší povídání o spotřebě elektrické energie
- Počítač do 12500Kč - CPU, RAM, MB, VGA
- Počítač do 12500Kč - HDD, mechaniky,...
- Počítač do 12500Kč - Shrnutí
- Počítač do 20000Kč - CPU, RAM, MB, VGA
- Počítač do 20000Kč - HDD, mechaniky,..
- Počítač do 20000Kč - Shrnutí
- Počítač do 30000Kč - CPU, RAM, MB, VGA
- Počítač do 30000Kč - HDD, mechaniky,...
- Počítač do 30000Kč - Shrnutí
- Závěr
Úvod
Tradiční úvod jen ve zkratce. V tabulce jsou komponenty, barevné políčko označuje vhodnost koupě, zelená znamená "super", žlutá "nic moc" a červená "ruce pryč". Barva se rovněž vztahuje k cenové kategorii. Ceny jsou nově průměrem cen pouze tří obchodů místo čtyř, jeden jsem vypustil. Místo něj však hledám náhradu a pravděpodobně již příští měsíc budu sbírat data z pěti obchodů. K vybraným sestavám jsem vybral 2.0, 2.1 a 5.1 reprosoustavu základního typu, uživatelé náročnější na zvuk si budou muset něco doplatit. A nyní k novinkám.
Co nám přinesl březen 2008?
Na základě dobrého nápadu jednoho čtenáře jsem se rozhodl novinky uveřejnit hned na první stránce a pravidelní čtenáři si tak mohou projít jen text u novinek a samozřejmě nové ceny. Zbytek textu totiž zůstává zpravidla shodný s výjimkou případných oprav gramatických či významových chyb a doplnění o jednu dvě věty upřesňující původní význam.
Věřím, že velmi vítané bude primární skládání počítače jen jako case+vnitřku bez periférií. Cenové limity se tak snížily na 7500Kč, 12500 Kč (sníženo vzhledem ke klesajícím cenám), 20000 Kč a 30000 Kč s DPH. Možnosti s perifériemi jsou pak v tabulkách odděleny. Nově už nevypracovávám grafy podle výkonu v 3DMarcích, což jsou výsledky, které o praktickém výkonu zejména dnes neřeknou zhola nic. Uvedl jsem pro mě trochu složitější způsob, nicméně pro čtenáře a potenciální zájemce rozhodně přesnější. Výkon je nyní počítán z reálného výkonu ve hrách. K tomu jsem použil výsledky z několika testů grafických karet. Tento měsíc se počet testů rozšířil z původních dvou na čtyři, výsledky jsou tedy opět o něco přesnější a více vyjadřující průměrné nastavení (jednotlivé testy různých serverů se mohou lišit použitými ovladači, které mohou zkreslovat výsledky v prospěch jedné strany volbou odladěnějších ovladačů, průměrování čtyř testů tak toto do velké míry odstraní).
Velkou změnou jsou nové údaje u pevných disků. Údaje o rozhraní a otáčkách jsou uvedeny na začátku každé kategorie, jejich místo převzaly údaje o spotřebě a kapacita ploten, která do značné míry určuje výkon pevného disku.
Protože jsem tentokrát vypustil jeden z obchodů, z nichž jsem počítal ceny, jsou rozdíly cen trochu výraznější (jednalo se o jeden z těch dražších). Slevy jsou tak nyní trochu vyšší, než ve skutečnosti byly. Je však vidět, že i nadále výrazně klesaly ceny pamětí RAM.
Změny cen:
- Procesory (-9,2 %) (AMD (-11,3 %), Intel (-7,1 %)
- Paměti RAM (-16,3 %)
- Základní desky (-8,0 %)
- Grafické karty (-9,8 %)
- Pevné disky (-9,3 %)
- Monitory LCD (-3,2 %)
Nové komponenty:
A konečně se dostáváme k novým komponentám (resp. novým čipům, chipsetům, grafikám,...). Nejsou zde všechny, ale hlavně ty nejzajímavější.
- dvoujádrový Sempron X2 2100
- čtyrjádrové procesory Intel Core 2 Quad řady 9000 vyráběné 45nm procesem
- přidány levné paměti značky Patriot
- low-endový chipset AMD 740G a 780G
- čipová sada NVIDIA GeForce 8200
- high-end pro Intel, chipset Intel X48
- přidány 640GB a 750GB disky, dále úsporné disky Western Digital Green Power
- přehled zdrojů nyní zahrnuje i značku Corsair