reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro červenec

29.7.2008, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro červenec
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Počítač do 30000Kč - HDD, mechaniky,...HarddiskMůžete zvážit zapojení v poli RAID0, které navýší výkon diskového systému (přenosovou rychlost, nikoli však přístupové doby, ty se spíše mírně zhorší). Jde o podobný systém, jež využívá dvoukanálový řadič pamětí. Dvě pomalé součástky dají při paralelním zapojení dvounásobný výkon. Samozřejmě to jen na papíře, v praxi jsou tato čísla mnohem nižší, v domácím použití prakticky nepostřehnete rozdíl. Můžete zvolit třeba dva 400GB, příp. 500GB disky. Samozřejmě rozhodnutí nechávám na vás. Volba jednoho jediného disku, nejlépe o dostatečné kapacitě 640 GB a více, zase přináší menší riziko, že dojde ke ztrátě dat. V případě diskového pole jsou totiž data umístěna na obou discích zároveň a jak je známo, pevné disky rozhodně nepatří k těm nejspolehlivějším součástkám. A pokud budete mít dva 500GB disky místo jednoho s kapacitou 1000 GB, riziko poruchy téměř zdvojnásobujete.

Naproti tomu z hlediska bezpečnosti dat je mnohem rozumnější si pořídít dvojici disků a zapojit je do RAID pole typu 1 (tedy zrcadleni - mirroring). Díky tomu sice bude výsledná kapacita rovna pouze kapacitě jednoho z dvou stejných disků, nicméně o dost se tím sníží riziko na potenciální ztrátu dat způsobenou havárií jakéhokoli disku v rámci RAID pole typu 0. Záleží tedy čistě na vašich preferencích, zda dáte přednost vyššími výkonu s potenciálně vyšším rizikem na výskyt problémů a nebo naopak oželíte výkon i kapacitu s ohledem na vyšší bezpečnost.

Výkon můžete mírně zvýšit i ponecháním dvou disků bez zapojení do diskového pole, kdy jeden disk necháte pro systém, programy a tak, druhý pro vaše data (filmy, MP3,...). Pokud třeba budete převádět film a ukládat jej na disk (v tomto případě datový), pak v případě, že dojde ke swapování, bude systém swapovat na zatím nepoužívaný systémový disk. Použití jediného disku při takových operacích znamená výrazné zpomalení systému do doby než se uloží ony velké objemy dat. Problém lze samozřejmě řešit dostatečně velkým množstvím paměti RAM, aby ke swapování vůbec nedocházelo.

Vysoký výkon lze dosáhnout ještě jednou cestou. Western Digital nabízí disky Raptor (resp. VelociRaptor), ty se pyšní 10000 otáčkami za minutu a dobrým výkonem. Bohužel dnes s postupujícím vývojem 7200rpm disků už ztrácí své výsostné postavení, nové disky Western Digital nebo Samsung SpinPoint F1 nabízí ještě vyšší rychlost, horší jsou jen v přístupových dobách. Nevýhodou Raptorů je pak i nižší kapacita, vyšší hlučnost i cena. 74GB disk stojí kolem 2900 Kč, na trhu je dále 150GB verze za 3800 Kč a nově také 300GB VelociRaptor za téměř 5400 Kč. S příchodem SSD disků je pozice Raptorů vážně ohrožena a pokud Western Digital nepřijde s výraznějším snížením cen, bude to patrně znamenat brzký konec Raptorů. Osobně spíše doporučuju koupi Western Digital WD6400AAKS nebo Samsung SpinPoint F1 HD642JJ, případně 1TB verzi Samsungu F1.
Optická mechanikaDobrým a moderním multifunkčním řešením je DVD přepalovací mechanika, která navíc ani není nikterak drahá. Vždyť se dnes často montuje i do těch nejlevnějších sestav.

Všechny dnes prodávané vypalovačky umí dual-layer disky, pálí na všechna média minimálně šestirychlostně, což ujde. Nově příchozí modely se pyšní osmirychlostním zápisem nejen na DVD+RW, ale i na dvouvrstvé disky. Vypalovačky LG jsou u nás velmi oblíbené, sám mám s nimi dobré zkušenosti. Nicméně i tak bych doporučil spíše mechaniku Samsung SH-S223F, která je nabízená pro rozhraní Serial ATA.

HD DVD mechaniky dnes nelze dobře sehnat, ale to nevadí, lepší volbou jsou BluRay mechaniky. Příkladem nechť je LG GGC-H20L, která vám dovolí pálit a číst média CD a DVD, navíc umožní číst jak BluRay, tak i HD DVD média, což není k zahození. Cena 3400 Kč sice není nejnižší, ale rozhodně stojí za zvážení, zejména poté, co začíná vše nasvědčovat vítězství BluRay na bitevním poli HD formátů. Zlevňují i BluRay vypalovačky, ale ceny od cca 5000 Kč jsou stále docela vysoké.Case + zdrojNa počítačovou skříň, která se vám bude líbit vám může stačit 800 Kč, ale někdo si nemusí vystačit ani s dvěma tisíci českých korun a konečná pro něj bude představovat dejme tomu pětitisícovka. Není dobré hledět pouze na design, ale také na celkové řešení skříně. Takové skříně nabízí společnosti jako Thermaltake, CoolerMaster, můžete vybírat i z modelů Gigabyte (z těch levnějších např. 180 Triton) a mnoha dalších výrobců. Naopak k těm méně kvalitním patří Eurocase a KME, což ale neznamená, že se nedají od nich sehnat slušné skříně. V high-endu bych si od nich ale raději nic nekupoval. Naše testy vám mohou být velmi nápomocny.

Jako zdroj by vám mohl stačit i poměrně kvalitní 500W verze Fortron FSP500-60GLN BlueStorm II za 1250Kč, vítěz našeho testu zdrojů Seasonic S12-2-430HB (430W) za 1550Kč, případně zdroje Enermax (ideálně řada PRO82+ nebo MODU82+) nebo téměř jakýkoli Corsair (VX450, HX520, HX620). Budete-li mít v počítači více grafických karet, případně nějaké více náročné na dodávku elektrické energie, více disků, budete-li výrazněji taktovat, pak se raději podívejte minimálně po 500W zdrojích, raději ještě výkonnějších, klidně 600W i 700W kouscích. Rovněž vám může pomoci test zdrojů (představení zdrojů / testy) a průvodce koupí PC skříně.

Klávesnice a myšKlávesnice je stejně jako myš silně individuální záležitost. Většině lidí by i pro náročnější práci mohly stačit poměrně levné klávesnice v řádu několika málo stokorun, u myší se zejména hráči budou pohybovat v částkách trochu vyšších. Zpravidla ve trochu větším počtu stokorun nebo i přes tisícovku.

Zvukové karty a reprosoustava
Jak již bylo řečeno několikrát, volbu zvuku nelze obecně doporučit, zde hrají obrovskou roli vaše vlastní nároky. Integrované zvukové čipy poslouží vcelku dobře, mají 5.1 nebo 7.1 výstup a dnes už i poměrně kvalitní zvuk (zejména HD audio, starší AC97 není zpravidla to pravé ořechové).

Pokud chcete opravdu velmi kvalitní zvuk, pak vám dobře poslouží PCI zvukové karty, ale už se jedná o poměrně drahou "srandu". Na druhou stranu díky nižší zátěži CPU můžete získat trochu vyšší framerate ve hrách. Zkusil jsem si to zběžně otestovat a zde jsou výsledky. Měřilo se pomocí utility Fraps a každý test proběhl minimálně třikrát a výsledek byl zprůměrován.Výsledky sami vidíte. Zatímco bez zvukovky dostanete bezkonkurečně nejvyšší výkon, integrovaný zvuk hry zpomalí v průměru o cca 5 %. PCI zvukovka (v mém případě starší SB Live!) pak asi o polovinu zpomalení AC97 kodeku.K výkonnému počítači se už rozhodně hodí i výkonná reprosoustava. Opět ale záleží na vašich preferencích. Je zbytečné kupovat sestavu 5.1 jen proto, že zbytek počítače je nadprůměrně výkonný. Oblast zvuku bohužel není moje parketa, takže se neodvažuji dávat vám jakákoli doporučení, zvláště když i zde jde o silně individuální záležitost.MonitorAť tak či onak, dobře si monitory prohlédněte. Jejich kvalita obrazu může být velmi rozdílná. Není problém vedle sebe postavit třeba dva monitory LG a nikdy byste neřekli, že to může být výrobek té jedné a samé značky. Je také důležité umět si monitor dobře nastavit.

Nabídka 19" LCD monitorů začíná už pod 4000 Kč, což je myslím velmi zajímavá cena, ovšem zde nemůžete čekat žádné zázraky. TN technologie sice má některá svá pozitiva (především tedy nízkou cenu), ale kvalitní monitor by měl ideálně mít alespoň technologii panelu S-IPS nebo PVA (resp. MVA). Dobrým monitorem je i HP LP1965, cena činí 6600 Kč. Pro hry se spíše doporučují monitory LG. K dispozici jsou samozřejmě i větší modely, určitě se dá uvažovat o dnes velmi populární 20" úhlopříčce nebo i o větších monitorech s úhlopříčkou 22" a 24". Některé slabší 20" modely stojí i necelých 6000 Kč, slušné monitory lze ale získat od 10000 Kč, např. HP LP2065 nebo NEC 20WGX2. Z 22" monitorů mohu doporučit Lenovo L220x, který nabízí na svou třídu velmi vysoké rozlišení 1920×1200 pixelů, displej je založen na pokročilé technologii S-PVA a přitom cena činí pouhých 8250 Kč. Samozřejmě můžete volit i obrovské 24" LCD panely. V rozumné cenové relaci do 10000Kč najdete pouze TN panely, ale ty už zpravidla nabízí poměrně dobré vlastnosti. Samozřejmě, technologie xVA nebo S-IPS a podobné nabídnou mnohem více. Z TN panelů bych doporučil na příklad Samsung T240HD, z těch lepších s S-PVA technologií pak HP LP2465. Jeho cena však dosahuje téměř 13500 Kč.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama