Co nám přinesl květen 2009?

Věřím, že velmi vítané bude primární skládání počítače jen jako case+vnitřku bez periférií. Cenové limity jsou 12 500 Kč (sníženo vzhledem k výraznému poklesu cen v průběhu roku 2008), 17 500 Kč (mainstreamový počítač se dnes také dá sehnat za mnohem méně peněz než kdysi, a proto jsem snížil hranici) a 30 000 Kč s DPH. Možnosti s perifériemi jsou pak v tabulkách odděleny. Výkon grafických karet je počítán z reálného výkonu ve hrách. K tomu jsem použil výsledky z několika testů grafických karet.
Výsledky jsou díky většímu množství testů o něco přesnější a více vyjadřují průměrné nastavení (jednotlivé testy různých serverů se mohou lišit použitými ovladači, které mohou zkreslovat výsledky v prospěch jedné ze stran volbou odladěnějších ovladačů; průměrování většího počtu testů tak toto do velké míry odstraní).
Květen byl vcelku příznivý měsíc. Až na operační paměti (a zejména DDR3) ceny měly spíše tendenci klesat o zhruba 3-4 %. Tedy poměrně typický vývoj.
Změny cen:
- Procesory (-3,9 %), AMD (-3,9 %), Intel LGA755 (-2,9 %), Intel LGA1366 (-5,8 %)
- Paměti RAM (+2,8 %), DDR2 (+0,8 %), DDR3 (+3,5 %)
- Základní desky (-4,7 %)
- Grafické karty (-3,9 %), AMD (-3,4 %), NVIDIA (-4,6 %)
- Pevné disky (-3,3 %)
- Monitory LCD (-2,2 %)
Nové komponenty:
A konečně se dostáváme k novým komponentám (resp. novým čipům, chipsetům, grafikám,...). Nejsou zde všechny, ale hlavně ty nejzajímavější.
- AMD Phenom II X4 955 - výkonné čtyřjádro pro Socket AM3
- Intel Pentium E6300 - Pentia opět výkonnější