reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro listopad

13.11.2009, Dalimil Novotný, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro listopad
Ati nás zásobuje novými grafickými kartami jako na běžícím pásu a nVidia stojí opodál. Aby se neřeklo, vypustila pár low-endových modelů a napíná své fanoušky, kdy už konečně dodá něco, co bude schopno skutečně konkurovat novým Radeonům.
V této části se podíváme na to, jaké máme možnosti při stavbě počítače určeného primárně pro hraní her. Nepůjde tu o super nadupanou herní mašinu, ale o výkonnostně vyhovující řešení za rozumnou cenu. Na druhou stranu se zase nebudeme přehnaně uskrovňovat.

Skříň a její obsah by se měl pohybovat okolo hranice dvaceti tisíc korun a s kompletní sadou periferií a operačním systémem částka dosáhne přibližně třiceti tisíc korun. Samozřejmě pokud jste ochotní utratit o dost více, dají se postavit ještě výkonnější stroje, ale tam si už každý musí sám rozmyslet, jestli a kolik se mu vyplatí připlatit za nějaké ty FPS navíc. U těch nejvýkonnějších (=nejdražších) grafických karet se vyplatí počkat nějakou dobu po jejich vydání, až většinou hodně vysoko nasazené zaváděcí ceny spadnou.


Procesor


AMD


V kombinaci s kvalitní grafickou kartou si slušně zahrajete i na dvoujádrových Athlonech II. Ty jsou zajímavým řešením vzhledem k jejich nízké ceně a spotřebě. Pokud ale nechcete být limitováni ve výběru her, rádi byste zkusili třeba GTA IV a měli navíc nějakou tu rezervu do budoucna, nabízí se možnost použití některého čtyřjádra.

Vzhledem k tomu, že v této kategorii už budeme uvažovat o taktování, přicházejí ke slovu procesory s přídomkem Black Edition. Z nich je dobrou volbou Phenom II X4 955 BE. Dobrou práci odvedou i tříjádra Phenom II. Za pozornost jistě stojí pokles cen nejvýkonnějších modelů.
Intel


Ač si zahrajete i na procesorech Pentium pětkové a vyšších řad, do primárně herního počítače se moc nehodí. Jako rozumné minimum se jeví nasazení Core 2 Duo E7400 a E8400. Výše taktované modely obou řad nelze příliš doporučit, protože příplatky za mírné navýšení výkonu jsou neúměrné.

S tím, jak se začínají objevovat hry schopné využít čtyřjádra, není od věci se podívat na jejich nabídku u Intelu. Procesory Nehalem nechme stranou, jsou příliš drahé a jejich místo je spíše v profesionálních strojích. Nové Lynnfieldy i7 jsou zatím příliš drahé, zato jejich bratříček i5 se v kombinaci se základní deskou za rozumnou cenu stává dobrou volbou. Ze stáje Core 2 Quad jsou výhodné Q8200 a po zlevnění í Q8300. S větší L2 cache je to Q9400. Naopak se naprosto nevyplatí jejich ekologické „S-kové“ verze. Bohužel…

Základní deska


AMD


Tady bychom vynechali z úvah low-endové chipsety a chipsety s integrovanou grafickou kartou – do tohoto počítače budeme dávat výkonnější exemplář GPU. Pokud si ale chcete nechat otevřená zadní vrátka, s chipsety 785G a 790GX chybu neuděláte.

Do herního počítače, kde se nehledí na každou korunu, jsou vhodné základní desky s chipsety 790X, 790FX, nVidia 780a SLI a nVidia 980a. Připomeňme si, že u AMD je potřeba dávat pozor na kompatibilitu patice procesoru a procesoru samotného (AM3 CPU dáte do socketu AM2+, ale AM2+ CPU do socketu AM3 nedáte). Rovněž pozor na nákup správného typu pamětí (DDR2/DDR3).
Intel


U Intelu je situace jednodušší. Můžete vybírat ze základních desek chipsetů P45, X48 a nVidia nForce 780i SLI a 790i SLI. Posledně jmenovaný je už hodně drahý a spíše pro opravdové nadšence.

Při pohledu do tabulky si lze všimnout, že se některé základní desky s novou čipovou sadou P55 dostaly na rozumnou cenovou úroveň a i přes stále poměrně vysokou cenu procesorů pro ně určených se už pro herní počítač dají využít. I zde je potřeba dát pozor na výběr správného typu operačních pamětí.
Operační paměť


Pro herní počítač stále častěji používáme novější typy základních desek, které bývají osazeny sloty pro paměti typu DDR3. Jejich ceny klesají a zatímco dříve to byla výhradně záležitost high-endových sestav, dnes si je můžeme dovolit doporučit i do běžných sestav. Při jejich nákupu je potřeba dbát na to, abychom pokud možno kupovali balení dvou modulů.

Paměti totiž mohou fungovat v takzvaném DualChannelu, což je efektivnější a také jediné rozumné řešení, chceme-li jejich možnosti využít naplno. Přesněji řečeno – když si pořídíme pro většinu uživatelů optimální 4 GB RAM (2x2 GB), naplno je využije pouze 64-bitový systém. 32-bitový „uvidí“ jen cca 3,5 GB. Není to chyba, ale vlastnost.

Balení po třech modulech budeme kupovat v případě, že vlastníme, nebo uvažujeme o Nehalemu (i7), který využívá TripleChannel, ale ten už je jako platforma drahý a málokdo z běžných lidí do něj bude investovat.

Doporučit se dají 4GB sety DDR3 na 1333 MHz a za příplatek i 1600 MHz. Navíc, když budete trošku hledat, dají se za cenu blížící se DDR3-1600 sehnat i 1800 MHz. Ceny se poslední dobou dost hýbou, takže hodně štěstí.

Při současném cenovém vývoji lze operační paměti typu DDR2 doporučit pouze v případě, že je seženete za rozumnou cenu.
Grafická karta


AMD/ATi


Nejslabší kartou, o níž lze uvažovat do počítače určeného na hraní, je Radeon HD 4770. Už je k dostání v obchodech a tak se můžeme rozhodovat, jestli sáhneme po něm, nebo po zhruba stejně rychlé a již prověřené HD 4850. Jejich výkon je už ale v dnešní době slabší a vyplatí se připlatit si za HD 4870 a pokud možno, tak ještě lépe za HD 4890. Tak se vejdete do pěti tisíc, což je rozumná částka na koupi nové grafické karty pro běžného člověka.

Výkonově se mezi HD 4850 a 4870 vejdou novinkové HD 5750 a HD 5770 vyrobené 40nm technologií. Díky ní mají proti svým předchůdcům výrazně nižší spotřebu a to může být pro řadu lidí zajímavé natolik, že odhlédnou od poněkud horšího poměru cena/výkon. Ten se ostatně vzhledem k tomu, že se jedná o novinky, časem určitě ještě zlepší.

Ovšem jsou mezi námi nadšenci, kteří nelitují nějaké té koruny navíc a pro ně jsou určena výkonnější řešení. Ač jsou tu nové grafické karty pětkové řady už nějakou dobu s námi, postarší dvoučipová HD 4870 X2 zatím příliš nezlevnila. Totéž platí o samotných HD 5870 a HD 5850. I tak jsou výbornou volbou pro herní počítač všeobecně, neboť při fantasticky nízké spotřebě a rozumné ceně hledají u zelených těžko konkurenci.
nVidia


Herní grafiky v pravém smyslu slova začínají u zelených s GeForce GTS 250, výkonovou alternativou ATi HD 4850. Vzhledem k tomu, že je vyrobena na postarším jádře G92b, je pro hráče lepším řešením si připlatit za GF GTS 260. Ta má novější jádro GT200 vyrobené 55nm technologií a větší šířku paměťové sběrnice.

Ovšem pozor! V naší tabulce jsou uvedeny pouze modely její druhé generace se 216 stream procesory (SP). Je nutno doporučit, abyste v případě zájmu o ní důkladně pročítali specifikace a vyhnuli se koupi první, méně výkonné verze se 192 SP.

Pokud jste si na grafickou kartu vyhradili pět tisíc korun, bude vaším favoritem GF GTX 275. Výkonem je mírně pod a cenou mírně nad ATi HD 4890. Karta červených tím pádem zůstává lepší volbou.

Pro milovníky hraní ve vysokých rozlišeních a nastaveních má nVidia několik řešení. GF GTX 280 už můžeme s klidem vynechat. Výkonem i cenou ji předčí výše zmiňovaná GTX 275. Výkonnější GF GTX 285 je bohužel i přes pokles cen příliš drahá a dvoučipová GF GTX 295 je pro opravdové fanatiky, kteří nelitují peněz za pocit exkluzivity.

Ano, nevyznívá to pro nVidii příliš vesele a zatím nedošlo ani k očekávanému poklesu jejích cen. Možná se dočkáme na předvánočním trhu.
Shrnutí


V následující tabulce jsou dvě sestavy pro inspiraci. Netvrdím, že jsou to ta jediná správná řešení. Šlo o to sestavit počítače, na nichž si zahrajete kvalitně i nové hry a které se cenou za skříň a její obsah vejdou do dvaceti tisíc korun, a včetně monitoru, periferií a OS dosáhnou hranice třiceti tisíc. Nadšenci si samozřejmě mohou tu a onde připlatit za vyšší výkon nebo lepší periferie.

reklama