reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro prosinec

29.12.2008, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro prosinec
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Počítač do 12500Kč - Shrnutí


Netvrdím, že toto jsou ty nejlepší možnosti a jediné, ale že by nebylo špatné z nich vycházet a případně dle vlastních priorit někde přidat, někde ubrat,... Někdo třeba převádí videa (potřebuje lepší procesor), někdo zase hraje hry (tu se mu zase více vyplatí investice do grafiky než do procesoru), někdo je notorický "internet downloading maniak", a tak se mu hodí větší disk.


Cenové shrnutí


Upozornění k sestavám za 7500 Kč s DPH. Tyto sestavy obsahují základní desky s integrovanou grafikou. Kdo touží po vyšším výkonu, nechť si přičte cenu externí PCIe grafiky. Volba komponent je trochu přiblížena pod zveřejněnou tabulkou.Začátek prosincového zlevňování se velmi příznivě podepsal i na sestavách. Už jen procesory byly vyměněny skoro všechno. Levná sestava AMD si polepšila z 2,3GHz Athlonu 64 X2 4450+ EE na 2,5GHz model X2 4850+ EE, dražší sestava AMD z modelu 5400+ EE (2,8 GHz) na procesor 5600+ EE (2,9 GHz) a dražší sestava Intel z 2,5GHz Pentia E5200 na 2,6GHz Pentium E5300. Dražší sestavy dostaly také lepší základní desky. Sestava AMD má nyní místo desky Gigabyte s chipsetem AMD 770 desku Gigabyte s chipsetem AMD 790X. Sestava Intelu pak dostala lépe vybavenou verzi desky Gigabyte EP43 (místo S3L je použita DS3). Další změny byly provedeny na zdrojích. Levné sestavy mají místo 400W zdroje Fortron velmi kvalitní Seasonic, i když s menším výkonem 350 W a především mnohem nižší cenou. Dražší sestavy mají místo 400W zodrje Corsair mnohem levnější 400W zdroj Seasonic.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama