Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro srpen

29.8.2006, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro srpen
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Sestava do 20000Kč - Shrnutí



Nezřídka se objeví lidé, kteří chtějí počítač do 15000Kč i s monitorem a zde sestavit slušnou a výkonnou sestavu už může být problém. Těmto počítačům věnuji první dva sloupce, počítačům do 20000Kč pak další čtyři. Podmínkou všech počítačů je volný PCIe x16 slot pro pozdější případné vylepšení grafického výkonu.

Netvrdím, že jsou to ty nejlepší možnosti a jediné, ale že by nebylo špatné z nich vycházet a případně dle vlastních priorit někde přidat, někde ubrat,... Někdo třeba převádí videa (potřebuje lepší procesor), někdo zase hraje hry (tu se mu zase více vyplatí investice do grafiky než do procesoru), někdo je notorický "internet downloading maniak" a tak se mu hodí větší disk.

Vyhodil jsem modem a disketovku. Disketovou mechaniku takřka nikdo nepoužívá, kdo po ní touží, nechť si připočítá 200Kč. Připojení k internetu se dnes také realizuje většinou pomocí síťovky nebo přes ADSL, a to si koupíte modem u providera.


Cenové shrnutí



Dříve než začnete jakkoli komentovat výběr komponent, přečtěte si prosím vysvětlení pod tabulkou ať to v diskuzi nemusím několikrát vysvětlovat. Děkuji.


*tyto komponenty dosti závisí na vašich osobních požadavcích, nemusí tedy být pro vás optimální volbou

U dražších sestav Intelu jsem sice překročil částku 20000Kč s DPH, ale myslím, že to není na škodu. Jednojádrová sestava dostala výkonnější 65nm Celeron D 356 s 3,33GHz, ve hře bylo i 90nm Pentium 4 524 s 3,06GHz s trochu nižší cenou, ale nakonec jsem se rozhodl pro Celeron. Dvoujádrová sestava pak dostala místo Pentia D805 výkonnější model D820, který mimo mírně vyššího taktu nabízí především mnohem širší sběrnici.

Ani základní desky nezůstaly všechny stejné. U dražší sestavy AMD jsem vyměnil chipset nForce 550 za nForce 570, výrobce MSI zůstal. Jednojádrová sestava pak dostala desku MSI P965 Neo-F, která podporuje nové procesory Intel "Conroe", pozdější upgrade na tyto procesory je tak možný. Dvoujádrová sestava zatím setrvává na chipsetu i945P, protože už tak cenový limit trochu přesáhla.

Co se týče grafických karet, zůstává GeForce 7600GS. Připlatit si asi 1500Kč za verzi GT nebo 2000Kč za Radeon X1800 GTO není špatný nápad, ale to se do 20000Kč budete vměstnávat horko těžko. Trochu jsem vylepšil situaci u case+zdroj. Case sice zůstal shodný, ale nyní je beze zdroje (za což vám prodejce možná nabídne slevu cca 300Kč) a místo něj jsem použil kvalitní 350W zdroj Fortron. Nciméně KME dává do svých beden, i těch nejlevnějších, zdroje poměrně kvalitní.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.