reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro srpen

21.8.2007, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro srpen
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Počítač do 20000Kč - HDD, mechaniky,...HarddiskVše důležité o discích je v předchozí cenové kategorii. Co se týče kapacity, vyplatí se uvažovat o 250GB, 320GB nebo 400GB disku, poměr kapacity a ceny mají téměř stejný. Volba výrobce záleží na vašich osobních sympatiích (ani jeden nedělá výrazně lepší, výkonnější a už vůbec ne spolehlivější disky).

Dobře uděláte volbou rozhraní SATA s podporou 3Gb/s přenosů. Nečekejte však, že dosáhnete teoretické přenosové rychlosti 300MB/s, ta bude pořád podobná té, které poskytují modely s 1.5Gb/s přenosy. Pevné disky s rozhraním SATA často disponují technologií NCQ (popis principu NCQ můžete nalézt v megatestu 250GB pevných disků). Doporučil bych 320GB disk Western Digital WD3200AAKS nebo Samsung SpinPoint HD321KJ.

Optická mechanikaDVD média jsou dnes velmi levná a tak není problém vypalovat celé filmy na jedno 4,7GB DVD. I tříhodinový filmu na tuto kapacitu zhuštěný má stále velmi dobrou kvalitu, tedy pouze v případě, že ty čtverečky tam skutečně nehledáte.

Mezi velmi dobré mechaniky patří např. Samsung SH-S182D. Dnes už všechny umí DVD-RAM, což je velmi zajímavý formát. Pálíte pouhým přetažením souboru na disk. Něco, jak byste kopírovali na disketu. Jen ta "disketa" má 4,7GB a pálí rychlostí přes 6MB/s, máte-li 5x médium, u novějších mechanik je k dispozici dokonce 12x zápis. Ceny kolem 750-900Kč jsou jistě příjemně nízké.

Na trhu se začínají také objevovat Serial ATA mechaniky. Takže pokud klasické ATA nemáte, všechny kanály už máte obsazeny, nebo je vám prostě Serial ATA jenom sympatičtější, pak zvolte třeba Samsung SH-S183A, příp. SH-S203B.Case + zdrojZde bych viděl ideálně koupi bedny a zdroje zvlášť. Na bednu, pokud nechcete nějaký extravagantní kus, by vám mělo stačit 600-900Kč, k zahození určitě není skříň Thermaltake Mambo VC2000 za 1250Kč beze zdroje, vevnitř už máte i tichý 12cm ventilátor, další možností je třeba CoolerMaster Elite 330 za 1050Kč. Zdroj pro sestavu by mohl být třeba kvalitní Fortron FSP350-60THN-P 350W za 900Kč nebo o něco dražší Fortron FSP400-60THN-P 400W za 1400Kč včetně daně. Rozhodně byste nemuseli opomíjet ani zdroje série BlueStorm téže společnosti. Za celkovou cenu kolem 2000-2500Kč tak můžete být velmi spokojeni.

V případě, že chcete výrazněji taktovat, doporučil bych volbu nějakého kvalitního a výkonného zdroje, minimálně již zmiňovaný 400W Fortron (případně verze BlueStorm II), jeho 500W verzi, 400W Enermax nebo 430W Seasonic. Volbu vám možná usnadní srovnávací test zdrojů (představení / testy) a průvodce koupí počítačové skříně.

Klávesnice a myšSluší se investovat do lepší myši, která vám zajistí lepší zážitky nejen při hraní, ale i v samotných Windows (případně si dosaďte libovolný oblíbený operační systém). Jednou z nejlepších variant v rozumné cenové relaci je myš Logitech RX300. Tato myš vás bude stát asi 300Kč.

Co se týče klávesnice, pak vám postačí téměř cokoli v cenové relaci 200-300Kč, osobně bych se kouknul po klávesnicích Logitech nebo Samsung. Na druhou stranu bych se vyhnul klávesnicím Genius, ty většinou kvalitou příliš neoplývají.

Zvukové karty a reprosoustavaProtože základní desky obsahují poměrně slušné zvukové karty, není třeba kupovat jinou, dražší aletrnativu. Tedy pokud nejste na zvuk opravdu vysazeni. PCI zvukovka přidá také trochu na výkonu ve hrách a pokud nekoupíte vysloveně nějaký šmejd, můžete se dočkat i kvalitnějšího zvuku.

Naprosto postrádá smysl koupě zvukovky CMI 8738, protože každý integrovaný kodek je na tom vlastně stejně, jsou to vyhozené peníze. Zvláště zvukovky splňující standard HD audio jsou poměrně dobré.

Co se týče reprobeden, dobře uděláte, když si je necháte předvést a sami posoudíte, zda vám to stačí. Osobně si vystačím s 2.0 reproduktory, někdo však bude potřebovat 7.1. Z prostorových důvodů padne asi u většiny z vás volba na 2.0 nebo lépe na 2.1 reproduktory. Pokud máte místo na 5.1 a máte rádi prostorový zvuk, pak je samozřejmě kupte, ale značky vám radit nehodlám. Poslechněte si raději na vlastní uši.

MonitorNení radno šetřit na monitoru, takže si kupte nějaký dobrý monitor. CRT monitory jsou v této kategorii spíš už jen do počtu, ty kvalitnější mizí z trhu a zůstávají ty levnější, ale také horší.

Cena LCD monitorů začíná na hranici 4000Kč za 17" a cca 5000Kč za 19". Zkontrolujte si velikost zobrazovacích úhlů, které s údaji výrobce občas hrubě nekorespondují. Nebude na škodu, když se podíváte, zda má monitor nějaké mrtvé body, někteří výrobci dávají záruky na úplnou absenci mrtvých bodů. To je bod na panelu, který je pořád stejný, stále svítí, nebo je černý či má jinak neměnnou barvu (pak je vadný nějaký subpixel), jeho barva záleží na výrobní technologii.

Dále by bylo dobré uvést jednoduché pravidlo, kdy by číselná hodnota kontrastu měla být asi dvakrát větší než hodnota jasu. Klidně může být kontrast vyšší. Pokud dojde k situaci jako u již neprodávaného Acer AL1714ms, kde je jas 370cd/m2 a kontrast pouze 350:1, nemůžete očekávat žádnou barvu, která by alespoň v náznaku připomínala černou. Černou barvu pak zobrazuje sotva jako tmavě šedou. Na tento monitor opravdu pozor, kvalita zobrazení je hrozná, pozorovací úhly mizerné (žlutá barva je z jakéhokoli úhlu jiného než nulového zelená), atd... Monitory si tedy před koupí dobře prohlédněte. Mezi velmi dobré a přitom ještě poměrně levné monitory patří např. HP L1965 za necelých 7900Kč, případně skvělé parametry nabídne i Samsung SyncMaster 940FN za 8150Kč nebo Samsung SyncMaster 960BG za 8750Kč. Z těch levnějších pak zaujme například BenQ FP93GX+.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama