Průvodce koupí cenově výhodného PC pro srpen

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro srpen
, , článek
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.
K oblíbeným
reklama
Tradiční úvod jen ve zkratce. V tabulce jsou komponenty, barevné políčko označuje vhodnost koupě, zelená znamená "super", žlutá "nic moc" a červená "ruce pryč". Barva se rovněž vztahuje k cenové kategorii. Ceny jsou průměrem získaným ze čtyř internetových obchodů. K vybraným sestavám jsem vybral 2.0, 2.1 a 5.1 reprosoustavu základního typu, uživatelé náročnější na zvuk si budou muset něco doplatit. A nyní k novinkám.


Co nám přinesl srpen 2008?


Novinky tohoto měsíce uvádím hned na této úvodní stránce, neboť zbytek textu zůstává zpravidla shodný s výjimkou případných oprav gramatických či významových chyb a doplnění upřesňujících původní význam.

Věřím, že velmi vítané bude primární skládání počítače jen jako case+vnitřku bez periférií. Cenové limity jsou 12500 Kč (sníženo vzhledem ke klesajícím cenám), 17500 Kč (mainstreamový počítač se dnes také dá sehnat za mnohem méně peněz než kdysi, proto jsem snížil hranici) a 30000 Kč s DPH. Možnosti s perifériemi jsou pak v tabulkách odděleny. Výkon grafických karet je počítán z reálného výkonu ve hrách. K tomu jsem použil výsledky z několika testů grafických karet. Výsledky jsou díky většímu množství testů o něco přesnější a více vyjadřují průměrné nastavení (jednotlivé testy různých serverů se mohou lišit použitými ovladači, které mohou zkreslovat výsledky v prospěch jedné ze stran volbou odladěnějších ovladačů, průměrování většího počtu testů tak toto do velké míry odstraní).

Srpen se vůbec nepodařil. Ceny procesorů a základních desek vylétly směrem nahoru. Mírného zvýšení se dočkaly i grafické karty, pevné disky i LCD monitory. Slevy zaznamenaly jen DDR3 paměti.


Změny cen:
 • Procesory (+7,3 %), AMD (+6,3 %), Intel (+9,0 %)
 • Paměti RAM (-0,2 %), DDR2 (+5,0 %), DDR3 (-4,0 %)
 • Základní desky (+10,4 %)
 • Grafické karty (+3,3 %), AMD (+4,6 %), NVIDIA (+1,9 %)
 • Pevné disky (+1,7 %)
 • Monitory LCD (+0,9 %)


Nové komponenty:

A konečně se dostáváme k novým komponentám (resp. novým čipům, chipsetům, grafikám,...). Nejsou zde všechny, ale hlavně ty nejzajímavější.
 • AMD Athlon 5600+ s 65W TDP
 • nové 45nm procesory Intelu: Pentium E5200, Core 2 Duo E7300, Core 2 Duo E8600, Core 2 Quad Q8200 a Core 2 Quad Q9400
 • chipset AMD 790GX s integrovanou grafikou
 • Intel G45: integrovaná grafika opět výkonnější
 • high-endový Radeon HD 4870 X2
 • NVIDIA útočí v low-endu, GeForce 9500 GT
 • přidány 1TB a 1,5TB disky
reklama
Nejnovější články
Apple MacBook Pro v 14" a 16" verzi mnohem výkonnější díky M1 Pro i Max Apple MacBook Pro v 14" a 16" verzi mnohem výkonnější díky M1 Pro i Max
Apple nepředstavil jen nové procesory M1 Pro a M1 Max, ale také produkty, v nichž byly použity. Prozatím nejde o desktopy, ale o notebooky MacBook Pro ve 14" i 16" variantě. A má jít o vskutku výkonné stroje pro profesionály.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
North Vancouver chce vytápět město díky těžbě Bitcoinu North Vancouver chce vytápět město díky těžbě Bitcoinu
Aby těžba kryptoměn nebyla takovým plýtváním energií a k výrobě elektrické energie se nepoužíval zemní plyn, rozhodlo se město North Vancouver v Kanadě s dodavatelem energie na dvou zajímavých krocích najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple M1 Pro a M1 Max: až 32jádrové GPU a 64GB jednotné paměti Apple M1 Pro a M1 Max: až 32jádrové GPU a 64GB jednotné paměti
Na druhé podzimní keynote společnosti Apple byly představeny nové procesory Apple M1 Pro a M1 Max. Půjde o procesory, které přinesou velmi vysoký výkon při excelentní efektivitě. I jinak vynikající M1 nyní vypadá jako docela chudý příbuzný.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Intel uvádí konfigurace desktopových a mobilních Alder Lake, vypuštění potvrzeno Intel uvádí konfigurace desktopových a mobilních Alder Lake, vypuštění potvrzeno
Společnost Intel ve svém průvodci pro vývojáře ukazuje konfigurace desktopových a mobilních Alder Lake, které ostatně budou už brzy představeny a půjdou na trh. Bylo totiž potvrzeno datum jejich vypuštění. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft má řešení pomalé cache Ryzenů ve Windows 11, bude zítra Microsoft má řešení pomalé cache Ryzenů ve Windows 11, bude zítra
I Windows 11 ukázaly, že brzký přechod na novou verzi operačního systému se nemusí vyplatit. Nyní se to týká především procesorů AMD, které trpí pod Windows 11 na pomalou L3 cache. Co na to Microsoft?
Včera, aktualita, Jan Vítek13 komentářů