reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro únor

27.2.2009, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro únor
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Počítač do 30000Kč - Shrnutí


30000Kč je již dost vysoká částka. Přesto se ještě s trochu nadsázky dá mluvit o výhodně koupeném "dělu". Samozřejmě k těm pravým "nabušeným" PC ještě kus cesty zbývá, ale rozdíl cen už neodpovídá nárůstu výkonu.


Cenové shrnutí


Výběr komponent a zejména změny oproti minulému měsíci jsou zmíněny pod uveřejněnou tabulkou. Tabulky jsou pouhým nástinem, ze kterého by se mohlo vycházet, nikoli nejideálnější sestava pro každého.V rámci šetření jsem zrušil BluRay mechaniku a opět použil klasiku v podobě DVD-RW. Rovněž jsem použil zdroj Enermax řady PRO82+ místo MODU82+. Přicházím tak sice o modulární kabeláž, ale ušetřím cca 500 Kč. Změnou je také základní deska s paticí Socket AM3 a chipsetem AMD 790X místo AMD 790GX, která je navíc i levnější. Ta si však vyžádala DDR3-1333 paměti, které jsou dnes však již cenově srovnatelné s DDR2-1066 moduly, takže zde k navýšení ceny nedošlo. Rovněž bylo nutno koupit procesor s DDR3 řadičem paměti, tedy mírně pomalejší AMD Phenom II X4 810 s taktem 2,6 GHz (oproti 2,8 GHz u modelu 920)
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama