reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro únor

27.2.2009, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro únor
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Počítač do 30000Kč - CPU, RAM, MB, VGAJsou lidé, kteří potřebují mít stále to nejlepší a na cenu nehledí. 30000Kč za sestavu je už docela vysoká částka, přesto se pokusím najít a vybavit ji tak, aby byla skutečně velmi výkonná, ale aby nepoužívala zbytečně předražené komponenty. Tedy žádný procesor za patnáct tisíc a grafika za dvacet.

ProcesorAMD Athlon 64 X2 / AMD Phenom X3 / Phenom X4 (Socket AM2)

High-endové PC si dnes žádá minimálně dvoujádrový procesor, ještě lépe tří nebo čtyřjádrový. Co se týče dvoujádrových procesorů, jsou k mání Athlony 64 X2 a dále Athlony X2 xx50. Z výkonnostních důvodů by nebylo špatné sáhnout po výkonnějších variantách klasických dvoujádrových Athlonů 64 X2, dobrou volbou je např. model X2 5400+ Black Edition. Cena od 1850 Kč s DPH je přímo low-endová, nicméně výkon není nejhorší a taktováním se dá dosáhnout frekvence přes 3,0 GHz. Procesor se navíc chlubí poměrně nízkou spotřebou. Pak je tu ještě 2,9GHz Athlon 64 X2 5600+ s 65W spotřebou.

V nabídce jsou rovněž tří a čtyřjádrové procesory AMD Phenom. Ve srovnání s čipy společnosti Intel většinou nepotěší 65nm verze nižším výkonem, na druhou stranu zase mají velmi slušnou cenu. Tříjádrové procesory začínají už kolem 2350 Kč s DPH, čtyřjádrové pak na 3150 Kč. Osobně bych z těchto procesorů doporučil úsporný model Phenom X4 9750 s taktem 2,4 GHz.

Novější 45nm procesory ale přináší mnohem zajímavější výkony. Většinou se jedná o Socket AM3 modely, takže bude dobré poohlédnout se i po novějších základních deskách, nicméně procesory jsou kompatibilní i se staršími deskami. Velmi zajímavou volbou jsou nejen tříjádrové modely, ale také čtyřjádrové Phenomy II X4. Osobně bych volil Phenom II X3 720 (2,8 GHz) za velmi slušné 4000 Kč, nebo se pak už řádně rozšoupnul a koupil nejsilnější Phenom II X4 940 Black Edition.Intel Core 2 Duo / Core 2 Quad / Core 2 Extreme (Socket 775)

V této cenové kategorii má smysl pouze koupě Core 2 Duo, příp Core 2 Quad. Core 2 Duo je dual-core procesor, který má vzhledem k taktům velmi vysoký výkon, přičemž spotřeba procesorů je poměrně nízká. Intel udává 65 W TDP, což je na dvoujádro pěkné číslo. Narozdíl od Pentia D se jedná o nativní dual-core procesor, tedy o žádnou slepeninu dvou čipů. Netrpí tak problémy svého předchůdce jako je komunikace jader přes FSB.

Výrazně doporučuju 45nm modely s kódovým označnením Penryn, v případě dual-core třeba procesor Core 2 Duo E8400 s velmi vysokou frekvencí 3,0 GHz a rozumnou cenou 4700 Kč. Stejně tak stojí za zvážení model E8500 s taktem 3,16 GHz. E8600 je vzhledem k jeho ceně zbytečně drahé zboží.

Nabídku dále tvoří vysoce výkonné procesory Core 2 Quad a Extreme (dnes již výhradně čtyřjádrové). Porozhlédnul bych se hlavně po 45nm verzích čtyřjádrových procesorů. Ideální volbou z cenového i výkonnostního hlediska je Core 2 Quad Q9400, případně levnější varianty Q8200 a Q8300. Objevily se i úsporné verze s označením "S", jejich cena je ale o polovinu vyšší než u stejně taktovaných "neúsporných" verzí, a tak se jejich koupě nevyplatí. Čtyřjádrové procesory Core 2 Extreme jsou velmi drahým zbožím pro nadšence, nejvýkonnější QX6770 stojí např. více než 40 tisíc.Intel Core i7 (Socket 1366)

Nedávno se objevila nová patice Socket 1366 a s ní procesory Intel Core 2 i7. Nynější verze zatím nejsou až takovým zázrakem, díky propojení napětí procesoru a pamětí je jejich taktování špatné a spotřeba spříliš vysoká. Nicméně není třeba zoufat, již brzy se představí verze s větším taktovacím potenciálem a také nižší spotřebou. Dnešní procesory však oproti srovnatelně taktovaným procesorům Core 2 přináší znatelně vyšší výkon. Rovněž se později objeví nová patice pro levnější procesory.
Chladiče CPUBoxované chladiče bych určitě nahradil něčím alespoň trochu výkonnějším a tišším. Procesory na základních taktech uchladí a nenadělají sice při tom až tolik hluku, rozhodně je ale lepší investovat trochu do výkonnějšího chlazení. Proto spousta výrobců nabízí alternativy k těmto chladičům, které zpravidla lépe chladí a nejsou tak hlučné.

Výrobců těchto chladičů je poměrně hodně, na našem trhu jsou stálicemi Arctic Cooling, Primecooler, Zalman, dnes je velmi populární i Noctua. Zda hodláte investovat do ticha koupí výkonnějšího chladiče je jen na vás. Musíte počítat s tím, že vám původní chladič zbyde (drtivá většina procesorů je dodávána s chladičem), při koupi procesoru vlastně platíte i za to, co vůbec nechcete. Slušný výkon a nízký hluk mají například chladiče Arctic Cooling Freezer 7 Pro (Intel). Pro platformu Socket AM2 je zde například Arctic Cooling Freezer 64 Pro. Pro přetaktování i tichý chod jsou pak vhodné chladiče značky Scythe a zejména Noctua, jejíž chladiče jsou velmi tiché, výkonné, ale bohužel také drahé. Modelem NH-U12P ale v případě taktování skutečně neuděláte chybu.Operační paměť RAMNaprosto ideální je koupit Dual Channel Kit balení, v našem případě tedy 2×2GB, kde máte zaručeno, že paměti jsou ochotny spolu spolupracovat, a že byly ve dvoukanálovém zapojení testovány. Pro plné využití 4 GB paměti je však potřeba 64-bitový operační systém. Samozřejmě, 4 GB paměti můžete mít v počítači i s 32-bitovým systémem, jen nebude využita plná kapacita, ale zhruba 3,5 GB (zejména dle kapacity paměti grafické karty).
Budeme mluvit pouze o kapacitě 4 GB. Je možno koupit dva dual-channel kity (tedy čtyři 1GB moduly) nebo klasický dual-channel kit 2×2GB, což je dle mého názoru lepší volba ať již z pohledu dalšího navyšování paměťové kapacity, tak i kompatibility a výkonu (díky menšímu zatížení paměťového řadiče lze dosáhnout vyšších taktů). Ceny se pohybují od cca 1400 Kč. To je dobrá cena za tak obrovské množství paměti. V segmentu high-endu bych se už nevyhýbal ani DDR2-1066 pamětem. Jejich poměr ceny a výkonu je ale slabší, zejména po výraznějších slevách DDR2-800 pamětí.

Čím dál, tím více se začínají prosazovat DDR3 paměti. Ty se vyznačují vyššími taktovacími frekvencemi než DDR2, ovšem také zvýšenými latencemi. Prozatím se jedná o drahé zboží, jen vyjímečně jsou k dispozici cenově přijatelné moduly. Takovými jsou např. 4GB kity za cca 1800 Kč (DDR3-1066 od Kingstonu) nebo 2400Kč (DDR3-1333 od OCZ), což začíná být první alespoň trochu rozumná nabídka. I přesto bych asi ještě chvíli vyčkal na zlevnění výkonnějších modulů. Volba DDR3-1066 oproti DDR2-1066 je vzhledem k vyšší latencím DDR3 pamětí spíše mírný krok vzad. Od DDR3-1333 a zejména DDR3-1600 začíná mít volba DDR3 modulů z hlediska vyšších výkonů smysl. Na trhu jsou sice k dispozici i DDR3-1800 a DDR3-2000 moduly, ale ty se zatím ani trochu nevyplatí.
Základní deskaSocket AM2

Příliš mnoho zájmu asi nevzbudí low-endové chipsety AMD 740G, AMD 770 i AMD 780G. Naopak vhodným chipsetem pro high-end je AMD 790FX, základ platformy AMD Spider. Jedná se o velmi výkonný a přitom poměrně úsporný chipset podporující CrossFireX (tedy CrossFire se čtyřmi grafickými kartami, pro které je celkem vyhrazeno 32 PCIe linek, další čtyři jsou na propojení northbridge a southbridge a posledních šest je určeno pro další sloty). Ceny základních desek s těmito chipsety se pohybují od cca 3400 Kč. Chipsety AMD 790X a 790GX (s integrovanou grafikou a podporou hybridního CrossFire) jsou rovněž velmi výkonné, desky s nimi jsou o něco levnější. 790GX má především novější southbridge (ale ten má i deska Gigabyte GA-MA790X-UD4), díky čemuž získává vřelé doporučení i přesto, že má v high-endu poněkud nezvykle integrovanou grafiku. Osobně bych volil Gigabyte GA-MA790GP-DS4H.

Pokud budete volit nové Socket AM3 procesory, bude dobré, když zvolíte také desku s tímto procesorem. Zatím je jich málo, ale nabídka se začíná rozšiřovat. K dispozici jsou zejména s chipsetem AMD 790X a AMD 790FX.

Dále tu máme známé chipsety NVIDIA nForce 630 / GeForce 7050, GeForce 8200, GeForce 8300 a nForce 720D. Obsahují integrovanou grafiku, desky jsou zpravidla typu microATX, takže opravdu nic do vysoce výkonného PC. NVIDIA dále nabízí zastaralé chipsety nForce řady 500. Ty jsou již dost zastaralé, lépe uděláte volbou chipsetu nForce 750a SLI. K dispozici je rovněž high-endový chipset nForce 780a SLI, ale za ten chce NVIDIA také tučný příplatek. Patří však k tomu lepšímu na trhu.Socket 775

Pro high-endový počítač jsou ideální vybavenější verze mainstreamových desek s chipsetem Intel P45, případně také přímo high-endové desky s chipsety Intel X48. Velmi dobrou volbou tak budou desky Gigabyte GA-EP45-UD3P (Intel P45), Gigabyte GA-X48-DS4 (Intel X48), případně Asus P5Q Deluxe (Intel P45). Výhodou high-end verzí chipsetů Intel je však plná podpora dual-GPU technologie ATi CrossFire. Intel X48, ale také P45 přichází s podporou 1600 MHz FSB a DDR3-1600 pamětí.

Do high-endu pak jednoznačně spadá chipset nVidia nForce 780i SLI. Problémem jsou trochu ceny, kdy i u nejlevnějších desek začínají lehce nad 5000 Kč, ale většina je mnohem dražších. Každopádně tento chipset je zajímavou alternativou chipsetům Intel. Novější verzí tohoto chipsetu je nForce 790i SLI, ale desky s cenou přes 8000 Kč jsou až nepříjemně drahé. Mají umožňovat nebývale úspěšné taktování.Socket 1366

Nová patice Socket 1366 je zatím k dispozici pouze s chipsetem Intel X58. Bohužel jde nyní o velmi drahou legraci. Drahé jsou procesory, základní desky a DDR3 paměti rovněž nepatří zrovna mezi nejlevnější zboží. Zatím se stále i v high-endu více vyplatí starší platforma LGA775. Patrně tomu tak už dlouho nebude.
Grafická kartaAMD Radeon HD 4850 (108%) / HD 4870 (134 %)
U Radeonu HD 4850 se jedná o grafickou kartu s velmi slušným výkonem za vynikající cenu. 800 shaderů zvládne opravdu mnoho, negativem je ne právě nízká spotřeba. Ale takovou mají všechny karty high-endu. Od cca 4000 Kč jste schopni pořídit skutečně velmi rychlé železo. Zde byste klidně mohli vzít i dvě karty najednou a zapojit je do CrossFire, cena bude přes 8000 Kč a výkonem se to vyrovná nejvýkonnější GeForce GTX 280. Modely HD 4870 mají výrazně vyšší spotřebu než modely HD 4850. I tyto karty nabízí dobrý poměr výkonu a ceny.

AMD Radeon HD 4850 X2 / HD 4870 X2 (197 %)
Radeon HD 4850 X2 je prvním zástupcem dvoučipových řešení AMD.Pro zájemce bych doporučil spíše HD 4870 X2, který byl donedávna nejvýkonnější kartou. Cena kolem 12 - 13 tisíc Kč včetně DPH je dosti vysoká, ale to je i její výkon. Dvoučipová GeForce GTX 295 je však výkonnější konkurencí.

Matrox Parhelia
Grafické karty Matrox jsou určeny pro profesionální nasazení a vůbec ne pro hraní. Mají skvělý obraz a vysokou cenu. Pro hráče to jsou naprosto vyhozené peníze, pro profesionály oprávněné.

NVIDIA GeForce 9800 GT (92 %) / 9800 GTX+ (108 %)
GeForce 9800 GT je totožná s GeForce 8800 GT, jedná se jen o přejmenované karty. Výkonem se už do high-endu příliš nehodí. O něco lépe jsou na tom karty GeForce 9800 GTX+, jenž lze sehnat od 4400 Kč. To není špatná cena, i když Radeon HD 4850 je kapánek výhodnější.

NVIDIA GeForce 9800 GX2 (145 %)
Dvoučipová karta společnosti NVIDIA. Přináší vysoký výkon, ale rovněž tak vysokou spotřebu (TDP stanovena na 197 W) a dnes i přespříliš vysokou cenu.

NVIDIA GeForce GTX 260-192 (131 %) / GTX 260-216 (141 %) / GTX 280 (154 %)
Nový high-end NVIDIE se předvádí ve dobré formě. Už slabší verze GTX 260 má velmi vysoký výkon, který se trochu blíží dvoučipovému modelu 9800 GX2. Nabízí totiž 192 shaderů, takt jádra činí 576 MHz. Paměti GDDR3 mají neobvyklou kapacitu 896 MB stejně jako šířku paměťové sběrnice 448 bitů. Při taktu 2,0 GHz je jasné, že budou mít velmi dobrý výkon. Dnes je už ale hůře seženete, což ale není až taková chyba. Lepší jsou totiž novější modely GTX 260+ (resp. GTX 260 na druhou, GTX 260-216 a podobně), které mají 216 shaderů. Rovněž jde o velmi dobré karty, jejich ceny jsou ještě trochu nižší.
GeForce GTX 280 pak přináší rovnou 240 shaderů, jádro taktované na mírně vyšších 602 MHz. Paměti už mají klasickou kapacitu 1 GB a 512-bitovou sběrnici. Jejich takt 2,21 GHz je rovněž velmi vysoký a tak není divu, že výkonem v průměru lehce překonává starší GeForce 9800 GX2. Ceny sice začínají na 8700 Kč, ale většinou je pouíte za více než 10 tisíc korun.

NVIDIA GeForce GTX 285 (166 %) / GTX 295 (237 %)
Nejnovější grafické karty společnosti NVIDIA přesedlaly na 55nm výrobní proces. To umožnilo především snížit spotřebu, což se dále projevilo v možnosti udělat i dvoučipové karty. Prvně se zaměřmě na GeForce GTX 285. Ta je vlastně 55nm verzí modelu GTX 280 s trochu vyššími takty, což se projevuje na výkonu asi o 8 % vyšším. Ceny se pohybují většinou kolem hranice 10 tisíc Kč, což není vůbec špatné.
Neméně tak zajímavá je i nejvýkonnější grafická karta dneška, GeForce GTX 295. Skládá se ze dvou čipů GTX 285, využívá však dvojité PCB modelu GTX 260. Celkem tedy obsahuje 480 shaderů, ale paměti mají 2×448-bitovou sběrnici a kapacitu 2×896 MB. Karta rovněž běží na taktech modelu GTX 260. To však nebrání tomu, aby byla o zhruba 20 % výkonnější než dvoučipový Radeon HD 4870 X2. Ceny začínají na 13 500 Kč, což je jen o pár stovek více než u Radeonu.Info: Zprůměrované reálné výkony grafických karet ve hrách vůči grafické kartě NVIDIA GeForce 8800GTX (100%).

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama