reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Průvodce vypalováním - Svět DVD 2. část

, , článek
Průvodce vypalováním - Svět DVD 2. část
Kvapem se blíží doba, kdy v současnosti nejpoužívanější optické disky, tedy DVD, budou pomalu vytlačovány disky Blu-ray a HD DVD. Ještě než se tak stane, provedeme si menší shrnutí, abychom věděli, jaké disky to vlastně chtějí disky vypalované modrofialovým laserem nahradit. Tento díl bude zaměřen na disky Blu-ray a HD DVD a závěrem si také předvedeme jejich vzájemné srovnání.
Kapitoly článku:
  1. Průvodce vypalováním - Svět DVD 2. část
  2. HD DVD
  3. Blu-Ray
  4. Závěr
V minulém článku jsme si ukázali svět současných DVD, podívali jsme se do historie, na kapacity jednotlivých disků, jejich konstrukci a v neposlední řadě na jejich výhody a nevýhody. Dnešní článek bude pokračovat v podobném duchu, ale s tím rozdílem, že se zaměříme na disky Blu-ray a HD DVD.


Pár slov úvodem


Svět kolem nás se stále více začíná točit kolem filmů, ruku v ruce s tím se vyvíjí i technologie určené k reprodukci. Pomalu, ale jistě roste poptávka po velkoplošných obrazovkách, a to s sebou nese potřebu kvalitního vstupního materiálu, tedy videí ve vysokém rozlišení HD (High Definition). Tato poptávka vyvolává potřebu velkokapacitních nosičů, na které je možno videa ve formátu HD uložit a zde vstupují na scénu formáty Blu-ray a HD DVD, které to umožňují.Za Blu-ray Disc (BD, www.blu-ray.com) stojí v první řadě firma SONY, která je zároveň i autorem, kromě SONY se na BD podílejí i firmy jako Matsushita, HP či Dell. Oproti tomu na formátu High Definition DVD (HD DVD, www.hddvdprg.com) je podepsáno několik velkých firem, mezi kterými najdeme NEC, Sanyo či Toshibu.V Hollywoodu jsou na tom oba formáty velmi podobně, ale trochu navrch má přesto Blu-ray, a to díky rozšiřování konzoly SONY Playstation 3, která podporuje přehrávání BD. Další jeho výhodou jsou vypalovačky, které se dají už bez problémů koupit (i když cena je dost vysoká), to samé platí i pro média.Podpora HD DVD je v současnosti zahrnutá do konkurenčních konzolí Microsoft Xbox 360, ale bohužel to nebylo od počátku jejich výroby, a tak tento formát trochu ztratil. K ještě vetší ztrátě dochází v oblasti vypalování, u nás totiž vypalovačku HD DVD nekoupíte, koupit lze mechaniku HD DVD-ROM a disky určené k vypalování, ale bouhužel je nebudete mít kde vypálit.
Základní vlastnosti


Konstrukce disků je velmi podobná jako u DVD, kotoučky jsou také z polykarbonátu a velikost je také stejná. Liší se použitím laserového paprsku, který je modrofialový a má vlnovou délku 405 nm (nanometrů). Aby bylo docíleno vyšší kapacity, je zde větší hustota stop a kratší délka pitu oproti DVD. Více o konstrukci si povíme v následujících kapitolách a v závěrečném srovnání.

A teď už se pojďme plně věnovat jednotlivým formátům.
reklama
reklama
reklama
reklama