www.svethardware.cz
>
>
>
>

První AMD Raven Ridge s Vegou spatřen

První AMD Raven Ridge s Vegou spatřen
, , aktualita
V poslední době jsme si všímali v případě firmy AMD především procesorů Ryzen, chystaného GPU Vega a serverových procesorů Naples, ovšem nemělo by to dlouho trvat a dorazí nová APU Raven Ridge. Jeden takový byl již spatřen v databází SiSoftware.reklama
Jde bezpochyby o inženýrský vzorek nového APU, který představuje první 14nm generaci. Od ní očekáváme nejmodernější technologie, čili architektury Ryzen na straně CPU části a Vega na straně integrovaného GPU. Především na ně pak můžeme sázet, že nám nabídnou výrazný posun ve výkonu, který dosavadní generace APU zrovna moc nepředváděly.

Odchycený inženýrský vzorek je vybaven čtyřmi jádry Ryzen na taktu 3 GHz a pak 704 jádry Vega taktovanými na 800 MHz, což samo o sobě nevypadá na konfiguraci, ze které bychom měli být nadšeni. Jenomže uvedené frekvence a také počet jader v GPU části nemusí být vůbec na konečných hodnotách a pak je tu samozřejmě onen zmíněný fakt, že už jde o zbrusu nové a energeticky daleko efektivnější architektury, přičemž výkon Vegy je stále ještě velká záhada.
- klikněte pro zvětšení -


V databázi firmy SiSoftware byl nalezen konkrétně AMD Mandolin Raven s identifikátorem 2M3001C3T4MF2_33/30_N a grafickým procesorem AMD 15DD. To můžeme rozluštit dle již dříve poskytnutého klíče:

Jde tak o čip vybavený čtyřmi jádry Zen (konfigurace 4C/8T) na taktu 3 až 3,3 GHz. Dále můžeme očekávat 2 MB L2 cache a 4 MB L3 cache (čili ne plných 8 MB, které nabízí jeden CCX), jak ukazuje už samotná databáze SiSoftu. Grafické jádro složené z 11 CU tak má obsahovat 704 Stream procesorů na 800 MHz, což dává dohromady výkon 573 Mpix/s.

Co se týče označení 2M3001C3T4MF2_33/30_N, pak dvojka na začátku říká, že jde o prototyp ES1 (Engineering Sample 1), takže pak by měl ještě následovat Qualification Sampling, což naznačuje, že si na Raven Ridge ještě několik měsíců počkáme. Označení C3 je spojeno s TDP a VRM a zde je otázka, co to konkrétně znamená. Písmeno M je nové označení pro celkový objem cache, které by tak mělo znamenat 6 MB a F2 ukazuje na stepping. Otázka také je, co znamená písmeno T, které má značit typ pouzdra. Očekávali bychom totiž namísto něj písmeno M, které představuje patici AM4. Půjde tak o mobilní APU v nějakém BGA pouzdře.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-7980XE s 18 jádry otestován Intel Core i9-7980XE s 18 jádry otestován
Očekávaný 18jádrový procesor Core i9-7980XE od Intelu se dočkal prvních testů ještě před svým oficiálním představením. Jde o nejlepší odpověď na nástup procesorů Threadripper, kterou má Intel připravenou. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty
EVGA si připravila specialitku pro nenapravitelné hardwarové nadšence, kteří se snaží ze svých komponent mačkat maximum. Jedná se o kartu Epower V s výkonným 12+2fázovým napájením grafických karet.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země? Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země?
Stephen Petranek se ve své knize How We'll Live on Mars zabývá otázkou přežití lidí v nehostinném vesmíru daleko od ochrany a zdrojů Země. Je tak možné dlouhodobě přežít s tím, co lze získat jinde? 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu
Grafické karty AMD Radeon RX Vega rozhodně neudělaly díru do herního světa. Už sice konečně dorazily i na náš trh, ovšem ceny jsou vysoké a na nereferenční karty bez "fukarového chladiče" zatím nikde nenajdeme. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel investoval miliardu dolarů do AI společností Intel investoval miliardu dolarů do AI společností
Intel se rozhodl, že si vybuduje celý ekosystém pro umělou inteligenci (AI), do čehož hodlá mohutně investovat. Brian Krzanich (CEO) nám k tomu řekne, co tím jeho firma sleduje a koho všeho podporuje a už i podpořila.
Včera,  aktualita, Jan Vítek