reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozhovor: Eva Grossová o ARCTICu

16.2.2012, Karel Polívka, rozhovor
Rozhovor: Eva Grossová o ARCTICu
Máme tu vyhodnocení posledního rozhovoru série Ptáme se za vás, kde pokládáte otázky osobnostem ze světa IT. Tentokrát se týkaly značky ARCTIC - odpovídala Eva Grossová, vedoucí nákupního oddělení TN Trade pro zahraničí.
Další rozhovor série Ptáme se za vás, v němž jste mohli pokládat otázky přímo vy - čtenáři Světa hardware, se týkal značky ARCTIC. A kdo vlastně odpovídal?


Eva Grossová se představuje


Ve společnosti TN Trade pracuji již několik let jako vedoucí nákupního oddělení pro zahraniční výrobce (včetně ARCTICu) zejména s dodávkami z výrobních závodů mimo Evropskou unii, jako jsou Čína, Taiwan, Hongkong, Singapur, Vietnam, ale také USA či Kanada.

Mou prací je podle potřeb nákupčích a VIP zákazníků zajistit řádné dodávky produktů těchto výrobců a dohlédnout na legislativní i technické parametry dodávek. Většina dodávek se již dnes děje kontejnerovou lodní přepravou. Na starosti mám i naše zahraniční zákazníky pro produkty, pro která máme oprávnění k prodeji mimo území České republiky.

Ve volném čase se kromě rodiny věnuji nejčastěji chovatelství (od krabů přes zakrslé králíky teddy, papoušky, ježky bělobřiché až po psa či kočku) a zahradě.
Eva Grossová - vedoucí nákupního oddělení TN Trade pro zahraničí (i ARCTIC)


O značce TN Trade


Společnost TN Trade vznikla v roce 1993 jako ryze česká soukromá společnost a od roku 1996 se zabývá distribucí v oblasti zejména periferií výpočetní techniky a příslušenství. Dnes patří mezi nejvýznamnější distributory v této oblasti v České a Slovenské republice a v některých komoditách si udržuje několik let vedoucí pozici na trhu. Mimo jiné je i výhradním distributorem společnosti ARCTIC.

Dováží produkty zejména z Asie (Čína, Hongkong, Taiwan), ale i dalších částí světa jako je USA, Kanada či státy Evropské unie. Zákazníci mají k dispozici 2 kamenné prodejny v České republice a 1 kamennou prodejnu ve Slovenské republice. Většina obchodů se však děje elektronicky a produkty jsou dodávány zákazníkům přímo do jejich skladů či domovů. V současnosti disponuje téměř 3.000 m2 skladovacích ploch a 500 m2 obchodních ploch, denně expeduje i několik desítek tisíc produktů. Mezi její zákazníky patří nejen významní čeští a slovenští distributoři, retaileři či e-taileři, ale i řada průmyslových výrobních podniků či menších specializovaných obchodů.


Plánuje Arctic rozšířit nabídku svých PC také o herní systémy?

Arctic nyní nabízí řadu multimediálních počítačů či zábavních center pod označením MC001. Je to náš první krok v kompletních systémech. Nyní ve spolupráci s Arctic Audio Relay pohodlně přenesete zvuk z těchto center bezdrátově do jiných místností. Vše je navíc ovladatelné dálkově např. přes mobilní telefony se systémy iOS či Android. Rozšíření do herních počítačů se plánuje, ale termín uvedení ještě není stanovený.


Plánuje Arctic uvést nové počítačové skříně nad rámec řady Silentium?

Počítačové skříně Arctic Silentium se speciálně navrženým chladicím systémem si již našli řadu spokojených zákazníků. Samozřejmě Arctic pracuje i na vývoji nových skříní, ale v současné době neplánujeme uvést nové modely.


Je pro Arctic stále nejdůležitější výroba počítačových chladičů, nebo jejich prodej už zastiňují jiné produkty?

Pro Arctic je stále nejdůležitější právě oblast chlazení, vždyť i dnes v tom tvoří 2/3 obratu. Arctic patří mezi velké dodavatele například výrobců grafických karet. Patří též mezi jednoho z leaderů v dodávkách chladičů pro procesory. Rozšíření nabídky i o další produkty a řady se samozřejmě projevuje na stále větším významu těchto produktů a řad.


V nabídce Arcticu jsou mobilní konzole. Uvede i jiná mobilní zařízení, třeba telefony s Androidem?

Arctic nabízí zatím herní mobilní konzole. A ty jsou na trhu velmi úspěšné. Ale to nemá nic společného s telefonem. Zatím v nabídce najdete pro Android například aplikaci pro spolupráci Android zařízení s multimediálními produkty řady Arctic Living. Arctic zvažuje uvedení novinek i v této oblasti, ale vždy je to o nějakém dobrém nápadu.


Jak je pro Arctic důležitý trh s počítačovými chladiči v ČR? Roste jejich podíl na něm, nebo naopak ztrácí?

Český trh je pro Arctic momentálně sedmým největším trhem na světě. Pro TN TRADE je čest být výhradním autorizovaným distributorem pro ČR takto významné společnosti s řadou dobrých původních nápadů. Přestože podle marketingových analýz klesá podíl montovaných počítačů, prodej neklesá. Samozřejmě se mění skladba a podíly mezi jednotlivými produkty.


Z firmy vyrábějící původně jen chladiče se Arctic stal firmou nabízející i RC modely. Chtějí dále rozšiřovat svou nabídku o další různorodé produkty?

Arctic spustil nedávno prodej řady Living a Entertaimeint. Podle jejich slov je právě tyto řady nejvíce zaměstnávají. RC modely si svým vysokým standardem již získali srdce nejednoho zájemce. Přeci jen ihned pozná rozdíl mezi „hypermarketovými“ a Arctic modely. Důležitá je zejména „skutečná“ dostupnost náhradních dílů a servisu. Nejoblíbenějším modelem je jednoznačně ARCTIC Hobby - Excavator LR507, což je dálkově ovládaný bagr. Když ho i tatínci vidí na pískovišti, znáte jejich tajné přání.


Do jaké míry jsou produkty Arcticu původní, tj. navržené a vyvinuté přímo jejich pracovníky?

Žádná se společnost se nevyhne spolupráci s jinými výrobci např. v dodávkách „běžných“ součástí pro kompletaci celého výrobků. V nabídce Arcticu je dnes 90 % produktů navrženo či vyvinuto vlastním týmem.


Má Arctic v plánu uvedení nějakého zajímavého produktu, o kterém by rád informoval naše čtenáře?

Z nejžhavějších produktů jsou to určitě multimediální počítače Arctic či zábavní centra pod označením MC001. Sama mám jedno doma a jsem s ním maximálně spokojená. Absolutně tichý provoz, malé rozměry a slušný výkon pro kancelářské i multimediální aplikace. Malé rozměry a velmi nízká spotřeba to jen podtrhují. V oblasti procesorových chladičů právě na trh uvádíme (začátek března v prodeji) nové modely i30 a A30 pro nejnovější modely procesorů Intel pro LGA 2011 či AMD pro socket FM1 s vysokým výkonem a 120mm PWM řízeným ventilátorem. V oblasti chlazení grafických karet je to nejnovější Arctic Accelero Xtreme 7970 pro nejnovější grafické karty AMD Radeon řady 7000, ale i 6000 a 5000. Během několika týdnů uvedou na trh svůj první vodní chladič pro grafické karty, takže se můžeme těšit na novinky i v této oblasti.


Plánuje Arctic uvedení nějaké novinky z oblasti teplovodivých past? Nebo už není prostor pro další vylepšování stávajících modelů MX-2 a MX-4?

Vždy je prostor ke zlepšování, ale není to snadné. Pasta Arctic MX-2 je jednou z nejprodávanějších past na světě. Pasta Arctic MX-4 pak patří k absolutní světové špičce. Ještě to nějaký čas bude trvat než přijdou na trh s novou generací.


Jak moc se na českém trhu prodávají reproduktory Arctic?

Reproduktory jsou součástí řady Arctic Sound, kde najdete dále mimo jiné i sluchátka. V současnosti Arctic nabízí základní přenosné a stolní modely v provedení 2.0 a 2.1. Nečekáme tedy prodejnost srovnatelnou se zavedenými značkami, ale jejich prodej stoupá. Samozřejmě nejprodávanějším je model Arctic S111, který lze pohodlně připojit k mobilním počítačům či přehrávačům i s možností napájení pomocí solární energie ve spolupráci se solární nabíječkou Arctic C1 Mobile, kterou lze použít i např. pro nabíjení mobilních telefonů či jiných zařízení.

Stolní řady reproduktorů si samozřejmě nacházejí své zákazníky zejména u těch, co nenakupují impulsivně a přijdou si je např. k nám poslechnout. Hrají totiž opravdu velmi dobře a mají řadu „vychytávek“. Jejich prosazení ve větší míře je však velmi těžké v dnešní době, a tak spoléháme zejména na doporučení mezi zákazníky a jejich dobrou pověst a zvuk. Arctic neklame zákazníky nepravdivými údaji o výkonech. Prostě zákazník této značce může důvěřovat, ať si zakoupí cokoliv. Arctic Pro nabízí celou řadu velmi úspěšných sluchátek, a to zejména jejich model s přenosem pomocí Bluetooth pod označením Arctic P311, který je nabízen i v 5 barevných variantách. Řada Arctic Sound není v nabídce dlouhou dobu, ale u zákazníků je již dnes poměrně oblíbená a do budoucna má velký potenciál.


Tímto děkujeme paní Grossové za zodpovězení všech otázek.

Redakce Světa hardware
reklama