www.svethardware.cz
>
>
>

Python překonal C i Javu jako "nejpopulárnější" programovací jazyk

Python překonal C i Javu jako "nejpopulárnější" programovací jazyk
, , aktualita
Index TIOBE Programming Community hovoří o populárnosti jednotlivých programovacích jazyků a poprvé se na první příčku propracoval Python. Tento jednoduchý jazyk, kterým začíná spousta studentů, je vyhledáván stále častěji.
K oblíbeným
reklama
Co je nepoužívanějším programovacím jazykem, to se v průběhu času stále mění. Podle indexu TIOBE Programming Community se jedničkou stal Python a na této pozici po dlouhé době vystřídal tradiční jazyk C. Otázkou nicméně zůstává, jak měřit "popularitu". Zde je to dosti diskutabilní, protože TIOBE měří počty vyhledávání řetězce +"<language> programming" v různých vyhledávačích a nejde jen o Google. Zda toto vypovídá o popularitě, si sice nejsem úplně jist, ale přeci jen je třeba říci, že i to leccos naznačuje.
 
Python logo
 
Python je relativně jednoduchým skriptovacím jazykem, který se stává čím dál častěji jazykem, na kterém se vyučuje programování. Postupem času pro něj vzniklo obrovské množství knihoven, které ho posouvají dál a umožňují mu snadné nasazení i v mnohem komplexnějších úlohách.
 
 
Dle TIOBE má nyní Python 11,27% podíl (ve vyhledávání) a oproti loňskému říjnu vyskočil ze 3. příčky na první. Tradiční C se propadl z 1. na 2. pozici a nyní má 11,16 %. Proti loňsku je to pokles o 5,79 procentního bodu (zde pozor, neplést procento a procentní body). Java se propadla o 2,11 p.b. ze 2. na 3. pozici a nyní je na 10,46 %. O trochu si polepšilo C++, které má nyní 7,5% podíl (+0,57 p.b.) a lehce povyskočil i C# na 5,26 % (+1,1 p.b.). Oba tyto jazyky si ale zachovaly své loňské pořadí. Na dalších místech je pak Visual Basic (5,24 %) a JavaScript (2,19 %). Když se ale podíváte na stránky statistiky, uvidíte dost "zubaté" výsledky, takže je potřeba je brát trochu s rezervou. Asi by bylo lepší použít např. průměry z trochu delších období.
 
Zdroj: tiobe.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SiFive už mluví o 128jádrových výkonných SoC RISC-V SiFive už mluví o 128jádrových výkonných SoC RISC-V
SiFive stojí v popředí vývoje procesorů či obecně SoC založených na architektuře RISC-V a postupuje velice rychle dopředu. Už nyní se totiž chlubí výkonnými čipy se 128 jádry, které se dají srovnávat s Intel Rocket Lake či ARM Cortex-A78.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné
Mluvíme tu pochopitelně především o montážních systémech chladičů, které ale často bývají jejich nedílnou součástí, kterou ani nelze vyměnit. Konkrétně pak jde o dopad odlišné výšky procesoru nad základní deskou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe? PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe?
Herní konzole Sony PlayStation či Microsoft Xbox rozhodně nejsou vytvořeny s možností snadné výměny napájecího zdroje s nabídkou různých modelů, ovšem to neznamená, že taková výměna není možná. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64 AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64
Od známého leakera ExecutableFix se dozvídáme detaily o grafických akcelerátorech AMD řady MI200. Jedná se konkrétně o dvě verze, a sice MI250 a MI250X a blíže představena byla konkrétně MI250X.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX
Titul nejbohatšího člověka na planetě si opětovně uzmul Elon Musk a podle analytika banky Morgan Stanley by se mohl stát prvním bilionářem v historii. Neměla by to však být Tesla, která na tom bude mít lví podíl.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala