www.svethardware.cz
>
>
>

Qarnot QC-1: elektrické topení, které těží kryptoměny a "vydělává"

Qarnot QC-1: elektrické topení, které těží kryptoměny a "vydělává"
, , aktualita
Společnost Qarnot přišla s rozumným využitím hardwaru pro těžbu kryptoměn. Všichni víme, že se při něm spotřebovává spoustu elektrické energie a vzniká odpadní teplo. Tak proč takový počítač neuzpůsobit do podoby elektrického topení?
K oblíbeným
reklama
Francouzi přichází na trh s novým počítačem pro těžbu kryptoměn, který vypadá a funguje jako stylové elektrické topení. Při těžbě kryptoměn totiž vzniká spoustu odpadního tepla a to se dá využít např. k vytápění místností. Proto vymysleli elektrické topení Qarnot QC-1. Oproti klasickým topením zde najdete vnitřnosti klasického počítače s procesorem a dvěma grafickými kartami Radeon RX580 Nitro+ s 8 GB paměti. Celkově slibuje výkon 60 MH/s.
 
Qarnot QC-1
 
Spotřeba počítače činí 450 W, nejde tedy o zrovna nějak výkonné topení. Ve speciálním booster módu se pak spotřeba může vyšplhat až na 650 W a bude tak o něco více hřát. Zajímavostí je ale to, že vše je chlazeno pasivně (žádný ventilátor se nekoná) a topení je tak naprosto tiché. Jeho rozměry činí 65×62,5×15 cm a je vyrobeno z hliníku a dřeva. Hmotnost pak činí 27 kilogramů.
 
Mobilní aplikace Qarnot
 
Stačí jej jen namontovat zeď, připojit k elektrické síti a internetu (je zde RJ45 zástrčka). Přes mobilní nebo webovou aplikaci pak během několika minut nakonfigurujete těžbu zvolené kryptoměny a můžete zapnout topení. Ve výchozím stavu je stroj uzpůsoben pro těžbu Etherea, ale protože jde o klasické linuxové PC, lze spouštět i aplikace pro těžbu jiných kryptoměn.
 
Při dnešních cenách Etherea by topení mohlo svému majiteli "vydělat" až 80 EUR měsíčně. To rozhodně nezní špatně, obzvlášť když si může nechat všech 100 % výdělku, Qarnot si nevezme ani cent. Problém je však jinde. Za prvé, cena samotného topení je 2900 EUR (skoro 75 tisíc Kč), takže ani není divu, že Qarnot při takové ceně už nechce nic navíc. Za druhé, za elektřinu dáte téměř tolik, kolik dostanete za vytěžené kryptoměny. Za třetí, v létě je teplo navíc něčím nechtěným, takže se těžit nebude nebo bude naopak obtěžovat a pokoj se bude muset dodatečně ještě ochlazovat klimatizací, což dále zvýší účty za elektřinu). Návratnost je tak doslova v nedohlednu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
MSI prozradilo datum vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh MSI prozradilo datum vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh
Společnost MSI pochopitelně nevyzvonila datum s informací, že v daný den máme očekávat vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh. Informovala o tom, kdy bude k dispozici sada pro instalaci chladičů Coreliquid na LGA 1700. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ford svolá Mustangy Mach-E, může jim upadnout čelní sklo nebo střecha Ford svolá Mustangy Mach-E, může jim upadnout čelní sklo nebo střecha
Chyby při konstrukci nebo výrobě aut nejsou ničím neobvyklým. Svolávacích akcí jsou tisíce a další kuriózní postihla automobilku Ford, jejíž Mustang Mach-E může mít problém s připevněním čelního skla i střechy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala