Za mě palec hore pro Qualcomm. I kdyby se nakonec ukázalo, že jejich snaha nepřinesla výraznější "úspěch", tak si zaslouží pochvalu za odvahu pustit se do něčeho "nového". I negativní výsledek může být cenný.
Odpovědět0 0
Tady podle mne budoucnost není. To, že Apple uspěl na své platformě, svých zařízeních, se svým operačním systémem a svým procesorem ... to je výsledek toho, že Apple tu platformu vlastní, tvoří, vyvíjí, ovládá komplet sám od A do Z. Toho prostě nějaký Qualcomm jako výrobce ARM procesorů nedosáhne a ani trochu se tomu neblíží.
Proč by si někdo měl dávat ARM procesor do PC platformy? Obzvláště na na "Wintel" platformu? Nevidím jediný důvod. Pár nadšených linuxáků se asi najde, ale jinak k tomu nevidím žádnou motivaci.
Odpovědět5 1
Hodně šílení linuxáci provozují větší a řádově dražší exotiku, Raptor systems Blacbird a Talos II s až dvojicí IBM Power 9 - tedy 1x 4 až 2x 22 jader / celkem 16 až 176 vláken (4 na jádro). Proti tomu jsou úsporné ARM řešení dost low-end a nevím o tom, že by pro nadšence byly desky se serverovými ARM procesory. Maximální kapacity ARM jsou u Raptorů taky zajímavé, k tomu RAID disková pole a talší srandy, samozřejmě za ceny běžné u workstation a serverů...
Odpovědět0 0
že se svět posune směrem k RISC-V. Výrobce už nebaví být závislý na libovůli jednoho či dvou držitelů všech patentů. Pokud bude schváleno pohlcení ARMu Nvidií, jde ARM do kytek během několika let. Proto všichni výrobci procesorů už něco dělají kolem RISC-V - a to včetně Qualcommu.
Odpovědět6 0
Kto je lepší, ARM vs. x86-64 ...tak neznie otázka...najlepšie to asi povedal Mark Clark (architekt Zen a Zen5): "I mean, ISA does matter, but it's not the main component - you can change the ISA if you need some special instructions to do stuff, but really the microarchitecture is in a lot of ways independent of the ISA." (v google preklade: "Myslím tým, že na ISA záleží, ale nie je to hlavný komponent – môžete zmeniť ISA, ak potrebujete nejaké špeciálne inštrukcie, ale v skutočnosti je mikroarchitektúra v mnohých ohľadoch nezávislá od ISA.)
zdroj:
https://www.anandtech.com/show/17031/anandtech-interviews-mike-clark-amds-chief-architect-of-zen
Odpovědět0 0
pre PC je jedno aký HW obsahuje, musí byť kompatibilný so všetkým čo na trhu dnes je. ARM nie je na takej úrovni a dlho nebude, kvičať ako prasa fakt nepomáha, radšej uviesť na trh železo ktoré bude konkurencie schopné.
Odpovědět1 2
Počkejme, až uslyšíme vodu téci.
Odpovědět6 0
„ale počkejme si na mobilní Alder Lake"
A co ten jako může změnit? Celý x86-64 jen zneužívá svojí dominantní pozice a skutečný vývoj je mnohem pomalejší než má ARM, plus tedy ta zátěž zpětné kompatibility až někam do třetihor. Doteď nedokázali vytvořit životaschopného nástupce 8 let starých AVX2. Dále neschopnost používat nejmodernější výrobní procesy, naprostá ignorance efektivity, 100% závislost na náladě americké vlády a přemrštěné ceny. x86-64 není nedobytná pevnost jak se to při povrchním pohledu může zdát.
Odpovědět0 5
presne, a hlavne v mobilnom segmente, kde stačí prehliadač, office a pripojenie na net....
Odpovědět4 0
Celý tento pocit že ARM už je životaschopnejší ako x86-64, nastal v momente ako na nás dopadli plné dôsledky toho, že AMD tápalo s "bulldozerom" a rutilo sa do priepasti dejín a Intel si povedal, že teraz im už stačia 4jadrá s AVX2...to sa ale už zmenilo a opäť tu máme dvoch silných hráčov v x86-64 (AMD a Intel), ale čo sa zmenilo tiež, tak sú tu dvaja silný hráči v custom ARM (Nuvia/Qualcomm a Apple), takže sily sa vyrovnali a zvíťazí lepšia mikroarchitektúra, nie ISA ako taká (ako už spomínal Mark Clark).
Odpovědět2 0
LOL, AVX2 ti musí stačit pořád:). Mark Clark si jen přihřívá polívčičku, tak ho neber jako boha. Pokud chce mít EU nějakou perspektivu, tak se taky bude snažit zbavit se americké x86-64 co nejdřív, stejně jako Asie.
Odpovědět0 0
AVX2... stačí ako stačí...už teraz by som uvítal AVX3-512 v každom CPU pri encodingu do H.265 alebo AV1. aj keby to malo pridať len 10-15%, tak pri 4K/8K videu do H.265/AV1 to spraví more času. Uvidíme čo na to ZEN4, prípadne ten Nuvea/Qualcomm CPU.
Odpovědět1 0
Pokud chce mít EU perspektivu, musí se zbavit levicových totalitních manýrů, což se nestane... procesorová architektura na to nemá vliv.
Odpovědět5 0
To ale není vůbec pravda. Když odhlédnu od ne moc povedeného ADL (a cca desetiletky stagnace Core architektury způsobené dočasným úpadkem AMD), tak platí, že svě x86 se vyvíjí poměrně dynamicky. Každé cca 2 roky přichází nová (mikro)architektura, která navyšuje výkon poměrně znatelně (a to vše už při poměrně vysoké baseline), přidává nové funkce a hlavně udržuje kompatibilitu. Nové instrukce nejsou žádné měřítko pokroku, spíše naopak, reflexe nedostatků z minula.
Co nám nabízí ARM? Aureolu nízkého příkonu, která ovšem velmi rychle mizí, když se budeme snažit dostat výkon ARM CPU na úroveň toho "dinosauřího" x86. Směšné pokusy Applu vyzrát na zjevné nedostatky ARM architektury integrací koprocesorů skončily u čipových bumbrlíčků, kteří sice výkon podají, ale pouze v oblastech, na které se Apple zaměřil. Pro mě to je jen potvrzení toho, že ARM nedokáže překročit svůj vlastní stín procesoru pro low-power, low-perf aplikace, tedy typicky mobilní, nebo dokonce weareble zařízení, a to i přes faktor téměř neomezených zdrojů Applu a ochotě jeho zákazníků koupit předražený, zato navoněný, drek.
Za svůj profesní život jsem zažil vzestup, hype a i pád mnoha architektur: Alpha, MIPS, PPC, Itanium. Vždy to bylo o "převratné myšlence," jenže nakonec to vždy dojelo na takové primitivní maléry jako jsou vysoká cena, nestandardní platforma, kde i bootování si řešil každý po svém, nebo neschopnost rychle inovovat. Můžu souhlasit s tím, že dnešní uživatel si vystačí s browserem a několika aplikacemi typu FB, jenže se pak vkrádá myšlenka/otázka, zda to jsou ještě uživatelé počítačů, nebo už jen "internauti," kterým by teoreticky stačilo cokoli, co je schopno zobrazit HTML5. Stejně jako dříve počítače "porodily" smartphony (nebo e-booky, automobilové infotainmenty, atd.), a ty se od nich odštěpily do další, zcela nezávislé platformy, je možné, že evoluce počítačů přinese "tabletizaci" notebooků pro skupinku lidí, pro které je mobil nebo tablet málo, ale zase nepotřebují plný výkon soudobých top strojů. Nedávám tomu ale moc šancí, protože osud tabletů napovídá, že ta skupinka je sice poměrně velká, ale zároveň se překrývá s dalšími skupinkami, a ty nakonec zvolí optimum - univerzální stroj, tedy PC. A tím se vracíme na začátek, souboj inovačních cyklů ARM a x86. Ještě nedávno to vypadalo na drtivý postup ARMu, ale pro něj negativní události (snaha o akvizicí nvidií, resurekce AMD a pomalé ožívání Intelu) to velmi rychle zvrátily. Navíc ARM adoptovaly pro PC dvě společnosti, kterým se nedá věřit, že uvedou něco obecně smysluplného a dlouhotrvajícího: Microsoft a Apple. Jeden i druhý je známá potápka hardwaru. MS nemá problém zaříznout produkt co uvedl před několika měsíci, Apple zase na HW jako takovém nezáleží, když bude mít příležitost, platformu zase změní. To nejsou opory, to jsou pijavice.
Sorry, za delší výlev, ale musel jsem reagovat na skutečnosti, které vidím úplně jinak. I jsem si kvůli tomu obnovil účet. ;-)
Odpovědět0 0
Tady bych neslučoval schopnosti vývoje u Intelu - AVX512 je jeho dítě a existuje ve větším množství pod-variant, což softwarovou kompatibilitu dost komplikuje. Intel se sekl 3x po sobě na výrobním procesoru a teď dohání ztrátu, zatím nic moc. Ale AMD si jede od první generace ZENu svým tempem a to zrovna nízké není pokaždé dvouciferný nárůst IPC (vyjma ZEN+ pochopitelně) a docela frčí i nárůstem jader když se to vezmu v desktopu první generace proti tehdejšímu maximu u Intelu 4 jádra rovnou 8 a už jsou na 16. Hi-End a servery proti stále ještě 18 jádrům u hi-endu Intelu nejdřív 32, potom 64 a je ohlášeno 96 jader ZEN 4 a 128 ZEN 4c. Já tu vidím velký postup za pár let, přesněji od roku 2017. Tímto tempem by serverové ARM už měly mít 256 jader, ale kde jsou?
Odpovědět3 0
když mně nabídnete stejný výkon nebo lepší jako x86 CPU, garanci, že mně všechny aplikace a hry budou fungovat, tak klidně přejdu, jinak si ty plané kecy strčte někam.
Odpovědět9 1
Na Windows 10/11 ti taky nejdou všechny staré programy. A hraní na PC dnes trpí jako nikdy. I já jako bývalý odpůrce konzolí a hraní na tabletech/mobilech kapituloval a známým doporučuji odklon od hraní na PC. Nic jiného mi nezbývá.
Odpovědět1 5
Mohl bys to upřesnit? na konzolích jde řádově méně SW než na na PC. V čem tedy hraní na PC trpí?
Odpovědět5 0
Já s hraním na PC nemám žádný problém. Nevím s čím máte vy problém... naopak hraní na páčkovači je pro mě hrůza.
Odpovědět2 0
Například? Na Win10 chodí prakticky vše, co není nějakým způsobem (většinou záměrně) zprzněno. Bez potíží rozběhám vše od starého DOSu. Ano, je potřeba přidat další úrovně kompatibility jako je DOSbox, nebo dohackovat 64bit verzi emulace 16-bit prostředi, ale to jsou prkotiny, nejde o emulaci kódu procesoru jako takového.
Odpovědět0 0
Máš svoju pravdu, ale si v menšine.
Odpovědět3 2
No, právě že nenabídne. Pokud vím, žádný překladač (jako má Apple v macOS) ve Windows není. Nakonec na novějších verzích Windows kolikrát nefungují ani x86 aplikace, které byly jen napsány pro starší verzi windows. Co to asi udělá s kompatibilitou, když do toho přidáme ještě překladač kódu pro ARM? A jaký asi bude výsledný výkon oproti běhu na x86 procesoru? A jsou to právě x86 aplikace, které Microsoftu drží na platformě PC majoritní podíl mezi OS. Jinak už by ho dávno převálcoval Linux. Takže ne, vlhký sen se Qualcommu jen tak nesplní. Bude to běh na hodně dlouhou trať. Ale v Chromeboocích, profi tabletech s Windows a podobných věcech to uplatnění určitě najde. V hardwaru to zkrátka není. Svět PC brzdí software!
Odpovědět0 0