reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Quantum představuje diagnostický software QSUIT vyvinutý v ČR

, , zpráva
Praha, 14. 9. 2000 – Společnost Quantum dnes na českém trhu představila svůj diagnostický nástroj QSUIT, který uživatelům poskytuje přehledné informace o vlastnostech a provozních parametrech pevných disků Quantum nainstalovaných v počítači. Program podle specifikací společnosti Quantum vyrobila česká firma Virtus.

“Uživatelům disků Quantum naše utilita dává naprosto přesné informace o aktuálním stavu všech disků, které mají nainstalované v počítači,” řekl Pierre Brunswick, obchodní ředitel společnosti Quantum pro střední a východní Evropu, Střední východ a Afriku. “Tím jim umožňuje aktivně řídit své zdroje pro ukládání dat, které samozřejmě nejsou neomezené.”

Nástroj QSUIT (Quantum Software Utility Information Tool) bude uživatelům brzy k dispozici na internetových stránkách společnosti Quantum. Získat ho budou moci také prostřednictvím systémových integrátorů, kteří budou QSUIT instalovat na pevné disky Quantum při montáži počítačů.

Quantum SUIT pracuje pod operačními systémy Windows 95, 98, NT a 2000. Detekuje a identifikuje pevné disky s rozhraním ATA (také označovaným IDE) nainstalované v počítači.

U každého disku Quantum udává model, celkovou a využitou kapacitu, sériové číslo, verzi firmwaru, počet cylindrů, hlav a sektorů na stopu, informace o podpoře funkce SMART, dostupnosti systému ochrany dat (DPS) a také o režimu rozhraní ATA. Uživatel nemusí údaje pracně zjišťovat ze štítku na disku uvnitř počítače, ale může si je okamžitě vyvolat na obrazovce monitoru.

Ještě důležitější je však to, že QSUIT nejen zjišťuje, které funkce disk podporuje, ale zároveň uživatele informuje, jsou-li v dané konfiguraci aktivovány. Uživatel se tak může dozvědět, že jeho disk sice podporuje funkci SMART, která monitoruje vnitřní operace disku a upozorňuje na problémy dřív, než k nim může dojít, v jeho konkrétním případě však není aktivována. Nebo například zjistí, že jeho moderní disk podporující rozhraní Ultra ATA 100 ve skutečnosti pracuje pouze s přenosovou rychlostí 33 MB/s (Ultra ATA 33), protože ostatní části systému výkonnější rozhraní nepodporují.

“QSUIT vám tak vlastně napovídá, zda svůj počítač využíváte optimálně,” říká Michel Palanque, technický ředitel společnosti Quantum pro střední a východní Evropu. “Nákup velmi rychlého disku příliš nezvýší výkon počítače, pokud ostatní části systému nejsou navrženy vyváženě k jeho parametrům.”

Operační systémy osobních počítačů používají ke zvýšení výkonu pevné disky jako doplňkovou paměť. Není-li však na disku dostatek volného místa, nelze jej k záznamu dat použít a celkový výkon počítače klesá. QSUIT proto uživatele automaticky upozorní, jakmile volná kapacita disku klesne pod 25 %.

Podobně jako v případě každého složitého systému, také u pevných disků dochází občas k poruchám, zejména není-li počítač provozován v optimálním prostředí. Quantum SUIT proto obsahuje systém ochrany dat (DPS), což je software, jehož pomocí lze určit, zda za problémy počítače může pevný disk nebo zda mají ve skutečnosti jiný původ, např. v porušené instalaci operačního systému. Pokud je na vině skutečně disk, lze pomocí utility QSUIT okamžitě zkontrolovat jeho záruční podmínky a zkontaktovat technickou podporu společnosti Quantum.

Pražská firma Virtus, která software pro Quantum na zakázku od letošního ledna vyvíjela, připravila finální anglickou verzi za 2 měsíce. Během následujícího čtvrt roku QSUIT lokalizovala do dalších 7 jazyků. K ruštině, němčině, turečtině, francouzštině, španělštině, italštině a samozřejmě češtině přibyla nedávno i polština. V současné době připravuje Virtus arabskou verzi softwaru. Díky lokalizaci do 10 jazyků bude mít možnost Quantum SUIT využívat ve svém rodném jazyce více než 1,2 miliardy lidí na celém světě.


Tisková zpráva

reklama
reklama
reklama