www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeon RX 460: vyplatí se?

Radeon RX 460: vyplatí se?
, , aktualita
Včera se dle očekávání na trh dostaly grafické karty Radeon RX 460, ale bohužel ne za cenu, jaká byla očekávaná. Podívat se můžeme už na recenze na různých serverech a také na to, jaké modely budou v nabídce.
K oblíbeným
reklama
Radeon RX 460 od společnosti AMD jsou první modely s 14nm čipy Polaris 11 a nejspíše budou i poslední, neboť z dnešního hlediska jde o naprostý low-end. Karty přijdou ve dvou základních verzích se 2 GB nebo 4 GB paměti GDDR5, přičemž obě nabídnou stejné GPU s 896 shadery. Dříve jsme přitom očekávali cenu od 99 USD, což AMD opravilo na doporučených 109 USD, ale to bude v důsledku platit jen pro málokterou kartu. Za 109 USD zákazníci koupí jen základní model se 2 GB paměti a pokud budou chtít kartu s lepším chladičem a 4 GB paměti, připraví si až 139 USD.

AMD si je vědomo, že její Radeon RX 460 nebude schopen rozpohybovat moderní 3D AAA hry tak, abychom byli bez výhrad spokojeni, a tak udává, že tato karta se hodí spíše pro hráče populárních online her jako League of Legends, Overwatch nebo DOTA 2. Nicméně pokud nepotřebujeme zrovna 60 FPS ve Full HD na vysoké detaily a spokojíme se alespoň s 30 FPS a někdy nižšími detaily, pak by nám nový Radeon měl stačit i pro náročné tituly. AMD k tomu ještě říká, že RX 460 dosahuje grafického výkonu srovnatelného s konzolemi, čímž pochopitelně myslí Xbox One a PS4.

Samozřejmostí je podpora DirectX 12, Vulkan, FreeSync, h.265/HEVC a HDR, však jde o nejnovější architekturu GCN 4.0. Zde jsou pak první nové karty, které staví na čipu Polaris 11 a jejich doporučené ceny:


AIBModel  SEP
Sapphire SAPPHIRE NITRO RADEON RX 460 4G GDDR5 $139
Sapphire RADEON RX 460 2G GDDR5 PCI-E HDMI $119
XFX RX-460P4D$139
PowerColor Red Dragon 2GB$109
PowerColor RedDragon RX 460 4G core 1210 MHz$129
ASUS STRIX-RX460-O4G-GAMING$139,99
ASUSDUAL-RX460-O2G$119,99
GigabyteRadeon RX 460 2GB$119
XFX XFX RADEON RX 460 4GB GDDR5 TRUE OC 1220MHZ $139
XFX XFX RADEON RX 460 2GB GDDR5 TRUE OC 1220MHZ $109


Recenze můžete už najít na mnoha serverech, jako je Bit-tech.net, Guru 3D nebo Hexus.net. My jsme se včera podívali na to, jak vychází výkon Radeonu RX 460 v prvních testech, které byly nakrátko vystaveny. Vedle nich i nové testy potvrzují, že RX 460 nabídne výkon, kterým se zařadí mezi nejspodnější karty v grafech a bojuje o to, aby nebyla až zcela vespod. Společně s ní se tam pohybují modely jako Radeon R7 370 či R9 270X a GeForce GTX 950. Právě pro tuto GeForce je nový Radeon celkem důstojný soupeř, ale spíše pokud jde o ty lepší verze.

Problém je v tom, že jsme se letos těšili na karty, které přinesou mnohem vyšší efektivitu a celkový výkon, což přinese na trh s PC oživení. To platí jen částečně pro NVIDII, která si také tento výkon nechá řádně zaplatit, zatímco ze strany AMD je to spíše rozpačité. Lze říci, že RX 460 se 2GB bude mít podobné ceny jako GTX 950, ale tu neseženeme ve 4GB podobě, která dle aktuálního pohledu do nabídky obchodů nemá být v případě RX 460 o moc dražší jako 2GB. Spíše bych to viděl tak, že 2GB RX 460 se nevyplatí kupovat. Pokud jde o ty lepší 4GB RX 460, ty mohou, ale vůbec nemusí být lepší než GTX 960, které jsou zpravidla dražší (především jako 4GB verze), ale ne o moc.

Z toho všeho vyplývá, že se nedá určit jednoznačně výhodnější koupě za situace, jaká mezi low-endovými grafikami aktuálně je. Zákazník by si měl především uvědomit, zda vůbec zužitkuje 4GB kartu a pak se může rozhodovat podle toho, v jakých hrách jsou lepší Radeony a v jakých GeForce. Navíc je třeba zohlednit, jaké konkrétní modely v testech figurují, neboť řada z nich je přetaktovaná. Kdo to nechce řešit, nechť si vybere dle sympatií a stavu peněženky.

Zdroj: AMD
reklama
Nejnovější články
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat
V posledních měsících jsme si zvykli na to, že ceny pamětí NAND Flash a DRAM, respektive výsledných produktů na nich založených, postupně vytrvale klesají. Nyní se už ale objevil hlas, který varuje před jejich opětovným růstem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek