reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Rambus představil XDR DRAM (Yellowstone)

, , článek
Rambus představil XDR DRAM (Yellowstone)
Paměti RDRAM možná nejsou úplně mrtvé – Rambus, Toshiba a Elpida totiž vypustily paměti XDR DRAM, které byly vyvíjeny pod názvem Yellowstone a jejichž frekvence 3,2GHz přináší až osminásobnou propustnost současných pamětí.
Rambus představil XDR DRAM (Yellowstone)
Poté, co se sám Intel ve svém nejsilnějším čipsetu odvrátil od použití pamětí typu RDRAM, se společnost Rambus vrací na trh a minulý týden představila společně s Toshibou a Elpidou nový druh pamětí – XDR DRAM. Tyto paměti, které byly vyvíjené pod kódovým označením Yellowstone, dosahují kmitočtu až 3,2GHz a jejich propustnost by měla být dle Rambusu až osmkrát vyšší než u současných typů pamětí.

Prvotní snaha výrobce povede k tomu, že bude nabízet paměti XDR DRAM za přijatelnou cenu pro mainstreamový segment, ale přesto přinese šířku pásma cenově dražších pamětí. Počáteční frekvence bude tedy 3,2GHz, ale v roadmap společnosti se vyskytuje i 6,4GHz varianta, jejíž propustnost bude dosahovat až 100GB/s. Samozřejmě lze vyrábět širší škálu modulů o různých hustotách (256Mbit až 8Gbit) a šířkách (x1 až x32).

Infrastruktura pamětí XDR DRAM včetně jednotlivých DRAM modelů, I/O buněk, generátorů frekvence, data sheetů a designových příruček jsou již k dispozici výrobcům pamětí. Jisté je, že paměťové moduly XDR DRAM budou vyrábět společnosti Toshiba a Elpida, které by měly začít dodávat produkty začátkem roku 2004 a hromadná výroba začne v roce 2005.

Bude zajímavé sledovat, jak se začne vyvíjet trh s XDR paměťmi poté, co trh opustil RDRAM a bude se prodávat jediný čipset pro ně, SiS R659 (čtyřkanálové RDRAM). Uvidíme, jak dopadne spolupráce s Intelem, který dal důvěru dvoukanálovým DDR, jež jsou dostupnější a levnější než současné RIMM moduly. Pokud tedy dostanou XDR DRAM důvěru výrobců paměťových modulů a čipových sad, může se Rambus vrátit na trh.

Pokud Vás zajímají detaily o technologiích, na kterých je XDR založen, podívejte se na stránky Rambusu, konkrétně sem.


Zdroj: X-Bit Labs
reklama
reklama
reklama