Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rambus představil XDR DRAM (Yellowstone)

16.7.2003, Zdeněk Kabát, článek
Rambus představil XDR DRAM (Yellowstone)
Paměti RDRAM možná nejsou úplně mrtvé – Rambus, Toshiba a Elpida totiž vypustily paměti XDR DRAM, které byly vyvíjeny pod názvem Yellowstone a jejichž frekvence 3,2GHz přináší až osminásobnou propustnost současných pamětí.
Poté, co se sám Intel ve svém nejsilnějším čipsetu odvrátil od použití pamětí typu RDRAM, se společnost Rambus vrací na trh a minulý týden představila společně s Toshibou a Elpidou nový druh pamětí – XDR DRAM. Tyto paměti, které byly vyvíjené pod kódovým označením Yellowstone, dosahují kmitočtu až 3,2GHz a jejich propustnost by měla být dle Rambusu až osmkrát vyšší než u současných typů pamětí.

Prvotní snaha výrobce povede k tomu, že bude nabízet paměti XDR DRAM za přijatelnou cenu pro mainstreamový segment, ale přesto přinese šířku pásma cenově dražších pamětí. Počáteční frekvence bude tedy 3,2GHz, ale v roadmap společnosti se vyskytuje i 6,4GHz varianta, jejíž propustnost bude dosahovat až 100GB/s. Samozřejmě lze vyrábět širší škálu modulů o různých hustotách (256Mbit až 8Gbit) a šířkách (x1 až x32).

Infrastruktura pamětí XDR DRAM včetně jednotlivých DRAM modelů, I/O buněk, generátorů frekvence, data sheetů a designových příruček jsou již k dispozici výrobcům pamětí. Jisté je, že paměťové moduly XDR DRAM budou vyrábět společnosti Toshiba a Elpida, které by měly začít dodávat produkty začátkem roku 2004 a hromadná výroba začne v roce 2005.

Bude zajímavé sledovat, jak se začne vyvíjet trh s XDR paměťmi poté, co trh opustil RDRAM a bude se prodávat jediný čipset pro ně, SiS R659 (čtyřkanálové RDRAM). Uvidíme, jak dopadne spolupráce s Intelem, který dal důvěru dvoukanálovým DDR, jež jsou dostupnější a levnější než současné RIMM moduly. Pokud tedy dostanou XDR DRAM důvěru výrobců paměťových modulů a čipových sad, může se Rambus vrátit na trh.

Pokud Vás zajímají detaily o technologiích, na kterých je XDR založen, podívejte se na stránky Rambusu, konkrétně sem.


Zdroj: X-Bit Labs