www.svethardware.cz
>
>
>

Ransomware Anatova čeká na oběti na P2P sítích např. v pirátských hrách

Ransomware Anatova čeká na oběti na P2P sítích např. v pirátských hrách
, , aktualita
Snaha ušetřit, nebo se vyhnout DRM ochraně, často vede ke stahování pirátských aplikací z P2P sítí. Tam jsou ale často viry a v poslední době i ransomware. Jeden z nich, Anatova, může vyjít nakonec docela draho.
K oblíbeným
reklama
P2P (peer-to-peer) sítě jako různé formy torrentů se stále používají ke stahování nelegálního obsahu, byť v dnešní době streamovacích služeb se alespoň některé typy obsahu (hudba a film) už “nepirátí” tolik jako dřív. Přesto tu máme i nadále hry a jiné aplikace, jejichž pirátským stažením chtějí lidé ušetřit a spolu s tím shání různé nebezpečné cracky a podobně, aby bylo možno nelegální obsah spustit a obejít jeho ochranu. Riziko není malé a ukazuje to i nová hrozba v podobě ransomware Anatova, který se právě ukrývá v mnoha instalacích pirátských her a aplikacích na P2P sítích.
 
Ransomware
 
zdroj: www.elbpresse.de [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
Tento ransomware se poprvé objevil 1. ledna letošního roku, zkoumala jej poprvé antivirová společnost McAfee a je dost nebezpečný zejména svou modularitou, která dovoluje rozšiřovat schopnosti malwaru postupem času. Pokud napadne počítač oběti, zašifruje některé soubory na disku a vyžaduje platbu 10 DASH (jedna z mnoha kryptoměn), což je v dnešní době asi 15 tisíc Kč. Ransomware se vyhýbá systémovým složkám, jako jsou Windows nebo Program Files, šifruje také jen menší soubory s velikostí do 1 MB, aby vše bylo velmi rychlé. Uživateli pak dovolí zdarma rozšifrovat jeden JPEG s velikostí do 200 kB, aby věřil, že data lze platbou skutečně zachránit. Zašifrování je provedeno pomocí RSA klíčů a připomíná tak např. útoky ransomwaru GandCrab nebo Crysis.
 
Je možné, že autoři ransomwaru pochází z některé z bývalých sovětských republik, ale není to zdaleka jisté. Malware se totiž při detekci některých zemí sám vypne a nenapadne systém. V tzv. whitelistu je Společenství nezávislých států (některé z bývalých států Sovětského svazu), Sýrie, Egypt, Maroko, Irák a Indie. Zatímco výjimka pro státy SNS je u ransomwaru docela běžná (spousta ho pochází ze států bývalého Sovětského svazu), přidání dalších států je už méně obvyklé. Ransomware byl zatím spatřen jako aktivní na počítačích především v USA a státech EU (zejména Belgie, Francie, Německo a Velká Británie).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková