www.svethardware.cz
>
>
>

Ransomware Anatova čeká na oběti na P2P sítích např. v pirátských hrách

Ransomware Anatova čeká na oběti na P2P sítích např. v pirátských hrách
, , aktualita
Snaha ušetřit, nebo se vyhnout DRM ochraně, často vede ke stahování pirátských aplikací z P2P sítí. Tam jsou ale často viry a v poslední době i ransomware. Jeden z nich, Anatova, může vyjít nakonec docela draho.
K oblíbeným
reklama
P2P (peer-to-peer) sítě jako různé formy torrentů se stále používají ke stahování nelegálního obsahu, byť v dnešní době streamovacích služeb se alespoň některé typy obsahu (hudba a film) už “nepirátí” tolik jako dřív. Přesto tu máme i nadále hry a jiné aplikace, jejichž pirátským stažením chtějí lidé ušetřit a spolu s tím shání různé nebezpečné cracky a podobně, aby bylo možno nelegální obsah spustit a obejít jeho ochranu. Riziko není malé a ukazuje to i nová hrozba v podobě ransomware Anatova, který se právě ukrývá v mnoha instalacích pirátských her a aplikacích na P2P sítích.
 
Ransomware
 
zdroj: www.elbpresse.de [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
Tento ransomware se poprvé objevil 1. ledna letošního roku, zkoumala jej poprvé antivirová společnost McAfee a je dost nebezpečný zejména svou modularitou, která dovoluje rozšiřovat schopnosti malwaru postupem času. Pokud napadne počítač oběti, zašifruje některé soubory na disku a vyžaduje platbu 10 DASH (jedna z mnoha kryptoměn), což je v dnešní době asi 15 tisíc Kč. Ransomware se vyhýbá systémovým složkám, jako jsou Windows nebo Program Files, šifruje také jen menší soubory s velikostí do 1 MB, aby vše bylo velmi rychlé. Uživateli pak dovolí zdarma rozšifrovat jeden JPEG s velikostí do 200 kB, aby věřil, že data lze platbou skutečně zachránit. Zašifrování je provedeno pomocí RSA klíčů a připomíná tak např. útoky ransomwaru GandCrab nebo Crysis.
 
Je možné, že autoři ransomwaru pochází z některé z bývalých sovětských republik, ale není to zdaleka jisté. Malware se totiž při detekci některých zemí sám vypne a nenapadne systém. V tzv. whitelistu je Společenství nezávislých států (některé z bývalých států Sovětského svazu), Sýrie, Egypt, Maroko, Irák a Indie. Zatímco výjimka pro státy SNS je u ransomwaru docela běžná (spousta ho pochází ze států bývalého Sovětského svazu), přidání dalších států je už méně obvyklé. Ransomware byl zatím spatřen jako aktivní na počítačích především v USA a státech EU (zejména Belgie, Francie, Německo a Velká Británie).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy
Apple to měl poslední dobou ohledně 5G modemů hodně těžké. Soudní tahanice se společností Qualcomm nakonec dopadly dobře, nyní to však vypadá, že si 5G modemy zajistí sám. Chce prý převzít část Intelu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů