www.svethardware.cz
>
>

Ransomware MountLocker jako velká hrozba díky "affiliate" programu

Ransomware MountLocker jako velká hrozba díky "affiliate" programu
, , aktualita
Ransomware je dost nepříjemný typ malwaru. Zašifruje data na počítači a poté vyžaduje výkupné zpravidla ve formě nějaké kryptoměny. MountLocker k tomu přidává i provizní (affiliate) program, který zvyšuje snahy hackerů.
K oblíbeným
reklama
Vyděračské softwary (tzv. ransomware) jsou v posledních letech velmi populárním typem útoků. Úspěšná infekce znamená zašifrování souborů na počítačích oběti a žádost o výkupné. Kvůli anonymitě jde zpravidla o formu nějaké kryptoměny. V BlackBerry Incident Response Team se od poloviny října 2020 aktivně zabývají sledováním ransomwaru MountLocker, který vypadá být docela nebezpečnou hrozbou pro budoucnost a tým říká, že se zatím jen "zahřívá". Od června 2020 totiž MounLocker funguje jako Ransomware-as-a-Service (RaaS) s provizním systémem.
 
Hacker
 
Myšlenka je to vcelku jednoduchá. Tvůrci MountLockeru nabízí své služby (ransomware jako služba) ostatním a sami se nemusí starat o prolomení počítačových systémů obětí. To nechávají na hackerech, kteří využívají  zranitelností nejrůznějšího softwaru na počítačích obětí. Když se dostanou do systému oběti a mají k němu přístup, s tvůrci MountLockeru pak infikují počítače a o kořist z výkupného se pak rozdělí. Data jsou zašifrována algoritmem ChaCha20, šifrovací klíče pak využívají RSA-2048. Podle Blackberry jde o hodně bezpečný systém, který nemá žádných známých zranitelností, což výrazně komplikuje možnost vyvinout dešifrovací aplikace. Na druhou stranu se zjistilo, že MountLocker využívá nepříliš bezpečnou formu generování klíčů, což zvyšuje šance.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře